معرفی شغل کارشناس تاسیسات

تعداد بازدید: ۹۶۶
 • معرفی شغل کارشناس تاسیسات

  اهمیت و تأسیسات

  در حوزه سازی، بخش تاسیسات از بخش های کلیدی و اساسی می باشد. آسایش و رفاه خانواده در یک به عملکرد صحیح سیستم های تاسیساتی برمی گردد. این سیستم ها شامل انواع تاسیسات بهداشتی، حرارتی و برودتی خانه می شود.
   کار تاسیسات طراحی، پیاده سازی، نصب و تاسیسات بهداشتی، حرارتی، برودتی، فاضلاب، تهویه مطبوع و گازرسانی های مختلف است.
   

  برخی سختی ها و خطرات تأسیسات

  شغل تاسیسات با خطرات مختلفی از جمله برق و گاز گرفتگی، سر و صدای زیاد، گرما، سرما و رطوبت زیاد، خطرات ناشی از بکارگیری تجهیزات و ابزارهای مختلف، افتادن و سقوط و … روبرو است. لذا یک فرد تاسیساتی باید در حین کلیه اصول ایمنی و بهداشتی را به درستی رعایت کند. ضمناً چون این به نیروی بدنی زیادی نیاز داشته و بسیار انرژی بر است، معمولا برای آقایان مناسب تر می باشد.
   

  ساعت و محل تأسیسات

  ساعت کاری در این معمولا به صورت تمام وقت است (به خصوص وقتی در شرکت یا سازمانی می شوید). اگر به طور مستقل کنید، تعیین ساعت های کاری بر عهده خودتان است. شما باید بتوانید در محوطه های داخلی و اغلب تنگ و نامناسب و در محوطه های بیرونی با شرایط آب و هوایی مختلف کنید. برخی مواقع هم باید در ارتفاع و روی داربست ها بروید.
   

  وظایف نیروی تاسیساتی

  بسته به محل کارتان که می تواند منازل، مکان های تجاری و صنعتی باشد، شما می تواند شامل موارد زیر باشد :

  - خواندن و درک نقشه های تاسیساتی ساختمان

   -طراحی، اجرا و نظارت بر لوله کشی و تاسیسات گاز خانگی و تجاری

  - لوله کشی انواع آب سرد و گرم در (اتصال انواع لوله ها، انجام لوله کشی آب، فاضلاب و نصب وسایل بهداشتی)

  - راه اندازی و سیستم های حرارت مرکزی با آب گرم (شوفاژ) و …

  - راه اندازی و دستگاه های سردکننده خانگی و تجاری

  - نقشه کشی سیستم تاسیسات مکانیکی ساختمان

  - راه اندازی و تاسیسات گرمایی

  - جوشکاری گاز و برق

  - راه اندازی و سردخانه ها

  - راه اندازی و تجهیزات و سیستم استخرها

   

  شخصیت شناسی تأسیسات

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای های خوبی می باشند.

   ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

  ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کند. او بیشتر مایل است برای خود کند.


  مهارت و دانش مورد نیازکارشناس تأسیسات

  - بر طبق نقشه ها و طرح های موجود

  - های و عملی خوب

  - رویکرد دقیق و منظم در کار

  - جسمانی مناسب

  - آگاهی از مسایل ایمنی و دستورالعمل های قانونی

  - فردی و تیمی

  - های ارتباطی مناسب

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به تاسیسات

  برای یادگیری می توانید دوره های لازم را گذرانده و یا تخصص را به صورت کاملا تجربی و نزد یک استادکار ماهر از طریق کارآموزی یاد بگیرید. کارشناس تاسیسات باید بتواند مطابق با نقشه های عمل کرده و در خود بسیار دقت داشته باشد. همچنین با رعایت مسایل ایمنی، به دنبال جلب نظر و اعتماد مشتری باشد. کسب تجربه و بیشتر در این بسیار مهم است. برای آموزش حرفه ای در این می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه و دانش (رشته های تاسیسات بهداشتی ساختمان، تاسیسات گرمایی ساختمان، تاسیسات گاز رسانی، تاسیسات حرارتی برودتی و تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان)  یا و حرفه ای (رشته تاسیسات) شوید.

  افراد علاقه مند نیز می توانند در این رشته ها تا مقطع کاردانی یا کارشناسی به طور ناپیوسته در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند. همچنین در رشته مهندسی مکانیک گرایش تاسیسات نیز می توانید تحصیل کرده و پس از آن وارد این شوید. البته افرادی که در کاردانش و و حرفه ای وارد می شوند، چون واحدهای عملی و کارورزی زیادی را می گذرانند، برای ورود به بازارکار آماده تر هستد و شاید سریع تر بتوانند پیدا کنند. در آموزشگاه های آزاد زیرنظر سازمان و حرفه ای دوره های تخصصی انواع شاخه های تاسیسات برگزار می شود. علاقه مندان می توانند در این دورها شرکت کرده و مدرک معتبر دریافت کنند.  
    

  فرصت شغلی و وضعیت تاسیسات

  به عنوان یک تاسیساتی ماهر می توانید در بخش تاسیسات شرکت ها و سازمان های مختلف، کارخانجات صنعتی، شرکت های سازی و … مشغول به شوید. استخدام برای همه تأسیساتی ها جذاب نیست و اغلب متخصصین تاسیسات که تجربه و سرمایه لازم را دارند، به صورت مستقل کرده و کسب و خود را دارند. البته یکی از مزیت های تاسیسات این است که لزوما احتیاج به دفترکار ندارد. بسیاری از تاسیساتی ها، با داشتن یک کارت ویزیت و خط تلفن در مکان های مختلف مانند روزنامه ها تبلیغ کرده و مشتری خود را پیدا می کنند. این نیاز به ابزار و تجهیزات زیاد و جاگیری ندارد، بنابراین آنها می توانند ابزار خود را حتی در منزل شخصی شان نگهداری کنند. با توجه به روند سازی موجود و نیاز همیشگی منازل، ادارات و سایر ها به نصب و انواع تاسیسات فنی، بازارکار خوبی در این وجود دارد و از آینده شغلی خوبی نیز برخوردار می باشد.

   

  وضعیت  کارشناس در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان متخصصان تاسیسات بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۲۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان این رشد ۱۰.۸ درصدی داشته و رشد بسیار زیادی در آینده برای آن پیش بینی شده است.
    

  میزان تاسیسات

  سیستم تاسیسات در همه منازل ، ادارات و ها از مهم ترین و حیاتی ترین بخش ها می باشد و همیشه به متخصصان آن نیاز است. متخصصان تاسیسات معمولا درآمدهای خوبی دارند، به خصوص اگر به صورت مستقل کنند.

   البته هرچه متخصص تاسیسات در خود و دقت بیشتری داشته و به خوبی و متناسب با نیاز مشتری را بهتر انجام دهد، رضایت مشتریان بیشتر شده و روز به روز به تعداد آنها افزوده خواهد شد و در نتیجه بیشتری نیز عاید او می شود.

   

  درآمد تاسیساتی در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه این ۴۶.۶۶۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار ) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۸.۲۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه این ۵۲.۸۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان -  متوسط سالانه این برای افراد تازه بین ۲۵.۰۰۰ تا ۳۲.۰۰۰ دلار و برای افراد باتجربه بین ۳۲.۰۰۰ تا ۵۳.۰۰۰ دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.