معرفی شغل راننده کامیون

تعداد بازدید: ۳۶۵
 • معرفی شغل راننده کامیون

  راننده کیست؟

  راننده فردی است که زندگی خود را از راه رانندگی انواع به دست می‌آورد. رانندگان اجناس و بارها را از جایی به جای دیگر حمل می کنند. در بیشتر کشورها رانندگان کامیونها باید گواهینامه مخصوص که در ایران به پایه یک موسوم است داشته باشند . علاوه بر این باید به برخی از کلیات مربوط به تعمیرات و اصول مکانیک خودرو  آشنائی داشته باشند . هرچند برای اخذ این نوع گواهینامه و اشتغال به عنوان جنسیت مطرح نیست اما به دلیل سختی های خاص این و زمان زیاد کار و همچنین دوری از خانه و خانواده، اکثر رانندگان مرد هستند . این علیرغم داشتن مشکلاتی مانند سختی کار، حوادث جاده‌ای و سرما و گرما متأسفانه جزو مشاغل سخت به حساب نمی‌آید و همچنین علاقه مندان خاص خود را نیز دارد.   البته همه در این از‌‌ همان ابتدا نمی‌شوند بلکه اول به عنوان شاگرد مشغول کار می شوند.

   

  ساعات کار و شرایط  کار کامیون

  راننده باید مقدار ساعات معینی را در هفته کار کند. البته او اغلب به صورت نامنظم و در بسیاری مواقع در شب ها رانندگی می کند. رانندگان بین شهری معمولا روزهای زیادی را از خانه دور هستند . همچنین آنها باید بتوانند در شرایط نامساعد جوی و هر نوع آب و هوایی رانندگی کنند.

  اهمیت کار کامیون

  راننده با کار خود ارزش زیادی را برای اقتصاد کشور ایجاد می کند. او مواد اولیه را از مراکز تولید و تهیه به کارخانجات تولید حمل کرده و سپس محصولات تولیدی کارخانجات را از محل کارخانه به بازار مصرف و یا عمده فروشی ها حمل می کند. می توان گفت نقش او در روند تولید و چرخه اقتصاد، بسیار مهم است.
   

  وظایف کامیون

  - برنامه ریزی و هماهنگی برای حرکت در مسیرهای مختلف و بررسی جداول زمانی حرکت و هماهنگی با مسئول مربوطه

  - نظارت یا کمک در بار زدن و خالی کردن کامیون

  - اطمینان از درستی و ایمنی بارها

  - رانندگی در مسیرهای طولانی

  - گزارش هر اتفاق خاص رخ داده در جاده به مسئول مربوطه در اداره راهداری و یا شرکت حمل و نقل مربوطه

  - آشنایی و اطاعت از قوانین راهنمایی و رانندگی و توجه به تذکارات و راهنمایی های مأموریت پلیس

  - بررسی و رفع هر گونه نقص و اشکال آن در صورت وجود

   

  مهارت و دانش مورد نیاز کامیون

  - علاقه زیاد به رانندگی و تبحر داشتن در آن

  - رانندگی به تنهایی و با تمرکز زیاد برای مدت طولانی

  - رفتار مناسب با سایر رانندگان در طول مسیر و مهارت در بروز عکس العمل مناسب و کم خطر در مواجه با رانندگان خطاکار در جاده ها

  - آگاهی از مسایل ایمنی راه و خودرو و رعایت تمامی آنها

  - گزارش نویسی – برای برخی از رانندگان که در شرکت های حمل و نقل بزرگ و بین المللی فعالیت دارند

  - بدنی مناسب به منظور تحمل سختی های انجام همچون رانندگی طولانی مدت در جاده، تعویض لاستیک و یا تعمیرات اولیه و ضروری در هنگامی که دسترسی به مکانیک وجود ندارد.

  - ، فرصت شغلی و وضعیت کامیون

   

  برخی از مسایل و مشکلات کامیون

  - نبود جایگاه شغلی مشخص برای رانندگان کامیون

  - متناسب نبودن میزان حقوق و مزایای رانندگان استخدامی با زحمت و سختی کار و مخارج زندگی شان

  - دور بودن از خانواده به مدت طولانی

  - مدرن نبودن سیستم حمل و نقل کشور و نبود تعداد کافی از افراد تحصیل کرده در این بخش

  - زیاد شدن تعداد ها و به دنبال آن کم شدن توزیع بار برای رانندگان کامیون 


   وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان رانندگان بین سال های ۲۰۱۰ تا  ۲۰۲۰ ، رشد ۲۱ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان در این رشد ۱۳.۵ درصدی داشته و رشد متوسط در آینده برای آن پیش بینی می شود.
   

  میزان کامیون

  درآمد بسته به پارامترهای مختلف از جمله اینکه خودش صاحب باشد یا برای صاحب کار کند، چه و با چه ظرفیتی در اختیار دارد، شخصی کار کند یا برای شرکت یا سازمان خاصی و …. متفاوت است. به این ترتیب عوامل زیادی از جمله محل کار، میزان ساعات و سرویس های کاری، میزان سابقه، نوع قرارداد با شرکت حمل و نقل  و … در میزان رانندگان موثر است. نکته مهمتر این که اگرچه شاید به ۱۳-۱۲ میلیون تومان در ماه هم برسد اما اگر خودش صاحب نباشد سهم چندانی از این مبلغ عایدش نخواهد شد چرا که ابتدا باید ۹-۸ میلیون تومان اجاره یا قسط نو را بدهد و از مبلغ باقیمانده ( ۴-۳ میلیون بافیمانده) هزینه های جنبی (تعمیرات، بیمه، سوخت،…) را هم بپردازد که با توجه به هزیته های جاری و افزایش چشمگیر قیمت قطعات و تعمیرات در چندسال اخیر ، مانده زیادی عایدش نخواهد شد.

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه رانندگان ۳۷.۷۷۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۳۸.۲۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه رانندگان ۵۵.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان - متوسط سالانه در این برای افراد تازه کار حدود ۲۶.۰۰۰ دلار،  افراد با تجربه  ۳۸.۰۰۰ دلار و رانندگان مواد سوختی و شیمیایی حدود ۵۳.۰۰۰ دلار می باشد. 

لینک کوتاه:
برچسب ها:
منبع:
تحریریه کاران
کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.