معرفی شغل کارشناس حقوقی

تعداد بازدید: ۳۵۴
 • معرفی شغل کارشناس حقوقی

  کارشناس کیست و چه وظایفی دارد؟

  با توجه به پیچیده شدن روابط فردی و سازمانی در دنیای امروز و افزایش مسایل و مشکلات مختلف در سازمان های دولتی و یا شرکت های خصوصی، نیاز به حضور یک یا چند و یا در کنار مدیران بیش از هر زمان دیگری احساس  می شود.

  مشاور به مدیران و ذی نفعان سازمان کمک می کند تا ضمن توجه به مسئولیت های کیفری، حقوقی، جزایی و انتظامی تصمیماتشان، تصمیمات صحیح تری اتخاذ نمایند و همچنین در مواجه به مسایل سازمانی به آنها در حل و فصل مسایل و مشکلات یاری می رساند.

  مشاور با تسلط کاملی که به قوانین و اصول دارد، کلیه امور سازمان یا شرکت از جمله تهیه و تنظیم آیین نامه ها و دستورالعمل ها، انعقاد قراردادهای داخلی و خارجی، رسیدگی و پیگیری پرونده های و دعاوی اداری و استخدامی، شرکت در جلسات دادرسی و دفاع از حق سازمان، ارائه مشاوره به کارکنان در صورت لزوم، انجام امور مربوط به مناقصه، مزایده و … را برعهده دارد.

  در شرکت ها و سازمان های دولتی معمولا یک بخش متشکل از چندین امور مربوط به انعقاد قراردادهای خرید و فروش؛ انعقاد قراردادها و تفاهم نامه های بین سازمانی و سایر امور دستگاه را زیر نظر دارند و معمولا بررسی و اعلام نظر اداره یکی از مراحل انجام عملیات فوق می باشد.

  در شرکت های خصوصی ممکن است یک به چند شرکت کوچک مشاوره بدهد و یا فقط در یک شرکت باشد. در شرکت های خصوصی بزرگ نیز مدیران شرکت از یک تیم مشاوره پرقدرت و زبردست و یک واحد مجزا نیز بهره می برند.

  برخی از مشاوران در حوزه های خاص و تخصصی فعالیت می کنند. به عنوان مثال یک فقط به شرکت ها و سازمان های هنری و دیگری فقط به سازمان های ورزشی مشاوره می دهد.  
   

  وظایف حقوقی

  - تهیه متن قراردادهای شرکت یا سازمان و نظارت بر روند عقد آنها

  - ارائه اطلاعات لازم و انجام امور مربوط به انواع مناقصه ها، مزایده ها و …

  - ارائه مشاوره های به مدیران و کارکنان

  - جمع آوری، بررسی و تنظیم اطلاعات لازم برای تهیه قوانین، اساسنامه ها، آیین نامه ها، دستورالعمل ها و …

  - انجام کلیه کارهای مربوط به ثبت، تغییرات در ساختار، انحلال شرکت ها و …( عمدتا در شرکت های خصوصی)

  - جمع آوری اطلاعات لازم و استفاده از آنها برای دفاع از سازمان یا شرکت مربوطه در محاکم قضایی

  - رسیدگی به شکایات و دعاوی و اداری

   

  مهارت و دانش مورد نیاز / حقوقی

  - آشنایی و تسلط کامل در قوانین و امور حقوقی

  - تصمیم گیری سریع و درست

  - توان تجزیه و تحلیل مناسب

  - داشتن صداقت و امانت داری

  - رعایت عدل و انصاف (به خصوص در دعاوی بین مدیران و کارکنان)

  - توان برقراری ارتباط مناسب و توجه به جزئیات

  - خوب در سخنوری و نوشتن و متقاعد کردن دیگران

  - آشنایی نسبی با سایر مسایل سازمانی از جمله امور استخدامی، مالی و …

   

  شخصیت شناسی حقوقی

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی / بر اساس تست MBTI 

  ENTJ این تیپ شخصیتی شان اجتماعی و سطح نفوذی را که به دنبالش است، در این می یابد. او از زمینه های استقبال کرده و در آن موفق است.

  INTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد در کارش تنوع فراوان باشد. او از خوبی در پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و از منطق خوبی در کارها برخوردار است.

  ENTP این تیپ شخصیتی می تواند محیطی جدید، منعطف و متحول ایجاد کند. او با کمک خلاقیت فراوان خود روش های جدیدی بوجود می آورد. این تیپ شخصیتی معمولا در کار خود با افراد زیادی ارتباط دارند.

  INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های مبتکرانه دارد، علاقه مند است.

  ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.همچنین علاقه دارد در واحدهای سازمان یافته در سمت های ارشد و مدیریتی کار کند.


  تحصیلات لازم و نحوه ورود به حقوقی

  کارشناس یا معمولا وکلایی هستند که به صورت تخصصی به شرکت ها و سازمان ها مشاوره می دهند. بنابراین افراد زیر می توانند به عنوان یا مشغول به کار شوند .

  فارغ التحصیلان کارشناسی از رشته های زیر می توانند وارد این شوند: 

  - حقوق

  - الهیات و معارف اسلامی – فقه و مبانی اسلامی

  - الهیات و معارف اسلامی – فقه و اسلامی 

  همچنین اگر شما دارای مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته های زیر باشید می توانید در زمینه تخصصی خود به ارائه مشاوره  بپردازید : 

  - خصوصی

  - سردفتری

  - ثبت اسناد و املاک

  - اسناد و قراردادهای تجاری

  - بین الملل

  - حمل و نقل

  - جزا و جرم شناسی

  - کیفری اطفال و نوجوانان

  - عمومی

  - نفت و گاز

  - بشر

  - مالکیت فکری

  - اقتصادی

  - دادرسی اداری

  - هنری و ادبی

  - محیط زیست

  - تجارت بین الملل

  - خانواده

  - تجاری اقتصادی بین المللی

  - شرکتهای تجاری

  - ارتباطات

  - مدیریت نظارت و بازرسی

  - مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی

  - مدیریت دادگستری

   

  شرایط و بازار کار این شغل

  در دنیای امروز همگام با پیشرفت هایی که صورت می گیرد، پیچیدگی های آن نیز افزایش یافته است. این پیچیدگی ها در امور مختلف فردی و سازمانی دیده می شود. نوع روابط انسان ها با یکدیگر، سازمان ها با یکدیگر و انسان ها با سازمان ها تغییر کرده و عوامل زیادی در آن دخالت دارند. این پیچیدگی ها به نوعی کار را سخت تر و برخی از مشکلات را پیچیده تر کرده است. بر همین مبنا نیز قوانین و مقررات پیچیده تر شده اند و استناد به آنها برای دفاع از خود به و تجربه کافی نیاز دارد. لذا با ادامه این روند نیاز بازار کار به مشاوران و متخصصان افزایش یافته و شرایط بهتر شغلی برای کارشناسان متصور خواهد بود.

  همچنین امروزه در خیلی از مواقع مردم عادی برای دفاع از حق خود یا پیگیری مطالبات قانونی خود از افراد، شرکت ها و یا سازمان های دولتی و حاکمیتی نیازمند دریافت مشاوره از کارشناسان و مشاوران زبردست می باشند و بدون کمک گرفتن از آنها گاهی اوقات رسیدن به نتیجه مورد نظر غیر ممکن به نظر می رسد. با توجه به موارد مذکور می توان پیش بینی نمود رشد متخصصین در  سال های آینده افزایش داشته و بالاتر از حد میانگین سایر مشاغل خواهد بود.

   

  حقوق و کارشناس/ حقوقی

  مشاوران که در سازمان های دولتی می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری دریافت می کنند. آنهایی هم که در بخش خصوصی فعالیت می کنند، بنا به میزان تخصص، تجربه، و توافقی که با کارفرمای خود می کنند، درآمدهای متفاوتی دارند.

   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.