معرفی شغل خاک شناس

تعداد بازدید: ۷۰۲
 • معرفی شغل خاک شناس

  خاک شناسی چیست ؟ و شناس چگونه است؟
  خاک، ترکیب پیچیده ای است که در شاخه های مختلف از علوم، مورد بررسی قرار میگیرد.  کار شناس عمدتا بررسی جنبه های زیستی می باشد اما مثلا مهندسان عمران بیشتر به مسایل فیزیکی از جمله درجه سختی آن می پردازند. از سوی دیگر خاکها سیستمهای فعالی هستند که وظیفه نگهداری را بر عهده دارند و تامین کننده آب و مواد غذائی برای می باشند و از سوی دیگر هوای لازم برای نگهداری و رشد انبوه میکروارگانیسم هائی که در چرخه ماده های حیاتی دخالت دارند، بوسیله تامین می شود. 

  از دید یا شناسان، یک ترکیب پیچیده از ماده های بیوژئوشیمیائی محسوب میشود. متخصصین شناسی سعی می کنند تا حد امکان شرایطی را فراهم کنند تا در آن امکان رشد و نمو یابند و از این طریق نه تنها امنیت غذائی ملتها را تامین کنند بلکه جلوی سیلابها و طوفان ها نیز گرفته شود و از بروز خسارات ناشی از بلایای طبیعی که به استفاده بی رویه انسان ها از طبیعت برمی گردد جلوگیری گردد.

  از نظر لغوی شناسی، دانش مطالعه و طبقه بندی بر اساس خصوصیات فیزیکی (مانند بافت یا ساختمان(، (مانند هدایت الکتریکی محلول و میزان سدیم موجود) و زیستی آن است. دانش شناسی، را به عنوان ترکیب طبیعی بسیار پیچیده، که از هوازدگی فیزیکی و بیوشیمیایی سنگ ها بوجود آمده مورد بررسی قرار می‌دهد.

  یک شناس، را به عنوان یک ترکیب مطالعه می‌کند و کاربردهای آن را مد نظر قرار نمی‌دهد. شناسی به ما کمک می‌کند بهترین کاربرد ممکن را برای خاک‌های مناطق مختلف تعیین نماییم، از آن حفاظت کنیم و کیفیت آن را افزایش دهیم. علاوه بر این،خاک شناسی شیوه‌های کشت بدون را نیز در بر می‌گیرد. پژوهشگران رشته شناسی با بررسی مواد و شرایط مورد نیاز زندگی گیاهان، امکان رشد گیاه در محیط‌های بدون را فراهم می‌کنند. 

   

  شرایط محیط شناس
  یک شناسی ممکن است در یک کارخانه تولید فعالیت کند که در این صورت بیشتر وقت خود را در کارخانه می گذراند و یا اینکه در آزمایشگاه های شناسی مشغول آزمایش نمونه های مختلف و اعلام نظر در خصوص ویژگی های آن باشد. همچنین خیلی از مواقع مهندس شناس (مهندس کشاورزی)برای بررسی یک منطقه، به آنجا سفر کرده و در محل مورد نظر اقدام به تحقیق و بررسی و در صورت نیاز نمونه برداری می کند.

   

  وظایف شناس
  کارشناسان شناس میزان مواد غذایی موجود در خاک‌های مناطق مختلف را بررسی می‌کنند و بهترین راه افزایش میزان مواد مورد نیاز و کاهش آثار سوء موادی که میزان آن از حد طبیعی بیشتر است را بیان می‌کنند و در صورتیکه از لحاظ مواد غذایی متعدد دچار کمبود باشد، راه حل‌های ترکیبی (مانند  فسفات آمونیوم)ارایه می‌دهند.

  خاک شناسان می‌توانند با شیوه‌های غیر عادی، مثلاً با اضافه نمودن گچ به سدیمی و شستشوی مداوم آن، ساختار و با شخم مناسب و اضافه نمودن کودهای گیاهی به خاک، ساختار فیزیکی آن را بهبود بخشند. آنها و جاندرانی را که می‌توانند باعث بهبود کیفیت از نظر یا فیزیکی شوند را براساس نوع پیشنهاد می‌کنند. مثلاً برای خاک‌هایی که دارای کمبود نیتروژن هستند شبدر یا یونجه پیشنهاد می‌کنند و برای خاک‌هایی که به شدت فشرده شده‌اند ولی ساختار مناسبی دارند کرم خاکی پیشنهاد می‌کنند.

   

  شخصیت شناسی شناس 
  به طور کلی اگر عاشق و طبیعت هستید. اگر فعالیت در مزارع و محیط های خارج از شهر را دوست دارید و اگر به محیط زیست علاقه مندید، شناسی برای شما مناسب است. اما در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی شناس بر اساس تست MBTI

  ESTP این تیپ شخصیتی در کارهای فنی تبحر دارند. اطلاعات فنی خوبی داشته و بیشتر دوست دارند برای خود کنند.

  ISTP این تیپ شخصیتی دوست دارد بداند چیزهای مختلف چطور عمل می کنند و به جزئیات توجه زیادی دارد.

   INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های مبتکرانه دارد، علاقه مند است.


  تحصیلات لازم برای ورود به شناسی

  فارغ التحصیلان انواع گرایش های مهندسی به ویژه مهندسی گرایش شناسی  می توانند وارد این شوند.

   

  شرایط شناس و بازار آن
  همچون بسیاری از دیگر فارغ التحصیلان رشته مهندسی (گرایش های مختلف) شما می توانید در سازمان ها و شرکت های حوزه و منابع طبیعی همچون شرکت خدمات مهندسی آب و کشور، شهرداری ها، وزارت جهاد و سایر سازمان ها و شرکت های مرتبط مشغول به شوید. در صورت در یک سازمان دولتی نیز با کسب تجربه بیشتر به سمت های مدیریتی و نظارتی در این بخش می توانید دست یابید.
   استخدام شناس بیشتر در مراکز آموزشی (هنرستان های کشاورزی، دانشکده های کشاورزی، آموزشکده های کشاورزی، مراکز آموزش و…) مراکز پژوهشی، شامل مؤسسه تحقیقات و آب و کشور و بخشهای وابسته به آن در مراکز استانها، سایر ادارات دولتی و نیمه دولتی (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کل کشور و ادارات منابع طبیعی استان ها، سازمان بوستان ها و فضای سبز استان ها و شهرستان ها، سازمان حفاظت محیط زیست و اداره های کل آن در استان ها و…) بخش غیردولتی شامل آزمایشگاه های خصوصی تست و شرکت های تولید و توزیع و گیاهی و … می باشد.

  بدیهی است در هر حال دانش‌آموختگان کارآفرین و خلاق شناسی باید در پی آفرینش فرصت های کاری نو برای خود و دیگران باشند و با توجه به بازار نامساعد این رشته، به جای چشم داشتن به آگهی استخدامی سازمان ها و شرکت های بزرگ و کوچکی، با مطالعه و بررسی روش های جدید تولید و  ایجاد های خاصلخیز در دنیا و تولید مختلف به دنبال نوآوری و ایجاد مشاغل جدید باشند.

   

  برخی از مشکلات شاغلین این حوزه عبارتند از :

  - بسیار محدود بودن فرصت های اشتغال در برخی گرایش ها به خصوص در بخش دولتی

  - دولتی بودن اکثر بخش های حوزه و عدم فراهم سازی زمینه برای ورود گسترده بخش خصوصی 

   
  وضعیت  مهندس در تمامی گرایش ها در برخی از کشورهای جهان 

  آمریکا- پیش بینی می شود میزان مهندسان رشد ۹ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط رشد همه مشاغل ۱۴ درصد خواهد بود.

  استرالیا - در ۵ سال گذشته میزان مهندسان  رشد منفی ۱.۴ درصدی داشته و رشد متوسط در آینده برای آن پیش بینی می شود.
   

  درآمد مهندس کشاورزی

   درآمد مهندس در ایران به طور کامل وابسته به نوع و شرکتی که در آن می کند و شهر و محل فعالیت و سایر عوامل دیگر است. با توجه به عدم تطابق ظرفیت بازار کشور در این حوزه با میزان فارغ التحصیلان شاخه های مختلف این رشته، قابل توجهی در انتظار آن دسته از متخصصینی  که در پی می باشند، نیست . از سوی دیگر بعضی از مهندسان که اقدام به کارآفرینی در روستا و یا شهرستان خود نموده اند، بعد از گذشت چند سال توانسته اند مورد انتظار و قابل قابلی برای خود و بسیاری دیگر از همشهریان و اطرافیان خود ایجاد کرده و به تولید علمی و بهینه محصولات بپردازند.


  درآمد مهندس در برخی از کشورهای دنیا  

  آمریکا -متوسط سالیانه در این  ۷۱.۰۹۰ دلار (متوسط سالانه مهندسان ۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۷۴,۰۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا - متوسط سالانه  مهندسان کشاورزان ۸۸.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه در این برای افراد تازه بین ۳۰.۵۰۰ تا ۳۸.۰۰۰ دلار،  مهندسان با تجربه بین ۳۹.۵۰۰ تا ۵۳.۵۰۰ دلار و برای مهندسان خبره تا ۶۱.۰۰۰ دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.