معرفی شغل وکیل

تعداد بازدید: ۴۴۸
 • معرفی شغل وکیل

  آشنایی با وکالت
  در لغت «وکیل» کسی است که از طرف شخص دیگری – اعم از حقوقی یا حقیقی – به موجب عقد برای انجام کاری مأمور می‌شود و کلا به مشتریان خود حقوقی داده  و در برخی موارد به عنوان نماینده آنها عمل می کنند. این مشتریان می توانند افراد، گروهی از افراد و یا شرکت ها و اشخاص حقوقی باشند.

   

  ساعت کاری و محل کار وکیل

  یک وابسته به اینکه به صورت شخصی کار می کند یا استخدام شرکت یا سازمان خاصی است دارای ساعات کاری متفاوتی است. اگر به صورت شخصی در دفتر خودتان کار می کنید پس ساعت کاری شما کاملا منعطف است و تنها در زمان هایی که وقت ملاقات داده اید به دفتر کار خود مراجعه می کنید. اما اگر کارفرما دارید باید نظر و خواسته او را هم برای زمان کارتان درنظر بگیرید. در برخی موارد باید همیشه در دسترس باشید حتی در شب ها و تعطیلات.

  محل کار معمولا در دفتر کار و است ولی در برخی موارد با توجه به نوع پرونده کاری نیاز به مسافرت کاری برای ملاقات با موکلان و یا تهیه شواهد و مدارک دارید. اگر در زمینه جزا فعالیت می کنید، زمان بیشتری از کار شما در خواهد بود.

  در حال حاضر نیز مثل خیلی از های دیگر به صورت کاملا تخصصی درآمده است. تخصص برخی از وکلا در پرونده های مربوط به ملک و زمین و تخصص برخی دیگر در مسایل خانوادگی است. همچنین بعضی از وکلا در حوزه تجارت فعالیت می کنند و در تجاری داخلی و بین المللی تسلط دارند. حتی برخی از آنها متخصص مسایل حقوقی ورزشکارانی مانند فوتبالیست ها می باشند به این معنا که با تسلط بر نهادهای بین المللی فوتبال همچون فیفا و نهادهای داخلی همچون فدراسیون فوتبال و باشگاه ها، به بازیکنان فوتبال داده و قراردادهای آنها را منعقد می کنند.   حقوق محیط زیست، حمل و نقل، بشر، نفت و گاز نیز از دیگر زمینه های فعالیت وکلا می باشد که هر وکیلی پس از فارغ التحصیلی با توجه به رشته تحصیلی خود و نیاز بازار کار و عوامل دیگر جذب یکی از زمینه های تخصصی فوق خواهد شد.  

  کار شما می تواند در حوزه های زیر باشد :

  - بخش خصوصی – ارائه خدمات حقوقی از جمله گواهی انحصار وراثت، قانون مدنی و خانواده، دادخواهی، آسیب های شخصی و قانون جزا

  - بخش تجاری – دادن و انجام کارهایی برای بخش های تجاری مختلف مانند مربوط به قراردادها، مالیات، استخدام، خرید و فروش و ادغام شرکت ها

  - خصوصی به شرکت ها، دولت ها و مقامات محلی

  - یک معمولا به صورت تخصصی کار کرده و تنها در یکی از شاخه های وارد می شود و تجربه کسب می کند.

   

  وظایف وکیل

  - به مراجعان در خصوص موارد قانونی

  - حضور در به عنوان نماینده خود و دفاع از آنها

  - تهیه پیش نویس ها، قراردادها و نامه ها برای درج در پرونده و پیشبرد امور و خود

  - جستجوی موارد مشابه قبلی برای تسهیل کار پرونده جاری در دست

  - جمع آوری و نگهداری از مستندات و مدارک مربوط به پرونده برای ارائه به جهت دفاع از خود

  - شرکت در جلسات و مذاکره ها به منظور کشف اطلاعات بیشتر، بررسی بیشتر پرونده و یا ارائه توضیحات یا دلایل و مدارک به ذی نفعان

  - ارائه مدارک و شواهد به و دفاع از موکل

   

  شخصیت های مناسب وکالت

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت های مناسب این بر اساس شخصیت شناسی MBTI 

  ENTJ این تیپ شخصیتی شان اجتماعی و سطح نفوذی را که به دنبالش است، در این می یابد. او از زمینه های حقوقی استقبال کرده و در آن موفق است.

  INTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد در کارش تنوع فراوان باشد. او از خوبی در پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و از منطق خوبی در کارها برخوردار است.

  ENTP این تیپ شخصیتی می تواند محیطی جدید، منعطف و متحول ایجاد کند. او با کمک خلاقیت فراوان خود روش های جدیدی بوجود می آورد. این تیپ شخصیتی معمولا در کار خود با افراد زیادی ارتباط دارند.

  INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های مبتکرانه دارد، علاقه مند است.

  ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.همچنین علاقه دارد در واحدهای سازمان یافته در سمت های ارشد و مدیریتی کار کند.

  تحصیلات و نحوه ورود به وکالت

  تحصیلات در سطوح مختلف متفاوت است: به عنوان مثال فارغ التحصیلان کارشناسی از رشته های زیر می توانند وارد این شوند : 

  - حقوق 
  - الهیات و معارف اسلامی – فقه و مبانی اسلامی
  - الهیات و معارف اسلامی – فقه و اسلامی (ویژه دانشگاه شهید مطهری)

  همچنین در صورتی که شما دارای مدرک کارشناسی ارشد از یکی از رشته های زیر باشید می توانید به بپردازید : 

  - خصوصی

  - سردفتری

  - ثبت اسناد و املاک

  - اسناد و قراردادهای تجاری

  - بین الملل

  - حمل و نقل

  - جزا و جرم شناسی

  - کیفری اطفال و نوجوانان

  - عمومی

  - نفت و گاز

  - بشر

  - مالکیت فکری

  - اقتصادی

  - دادرسی اداری

  - هنری و ادبی

  - محیط زیست

  - تجارت بین الملل

  - خانواده

  - تجاری اقتصادی بین المللی

  - شرکتهای تجاری

  - ارتباطات

  - مدیریت نظارت و بازرسی

  - مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی

  - مدیریت دادگستری

  البته در کنار فارغ التحصیلان دانشگاه ها ، فارغ التحصیلان حوزه های علمیه نیز با دارا بودن شرایط لازم می توانند وارد این شوند.

   

  مهارت های لازم برای یک وکیل

  - عالی در سخنوری و نوشتن جهت تنظیم متن دفاعیه و قرائت آن در دادگاه

  - تحلیل میزان زیادی از اطلاعات

  - دقت بالا و توجه زیاد به جزئیات –  زیرا کوچکترین موضوعی می تواند بر مسیر پرونده تأثیرگذار باشد و بی توجهی به آن آثار غیر قابل جبرانی به همراه داشته باشد

  - توضیح موارد قانونی برای افراد غیر متخصص به صورت خوب و واضح

  - اعتماد به نفس زیاد به منظور دفاع کامل از در صحن دادگاه

  -  توانایی متقاعدکردن دیگران

  - تحمل فشار کاری زیاد و انجام چندین کار به طور همزمان

  - درایت و همدلی با خود به منظور ایجاد اعتماد به نفس و آرامش در او در جهت پیشبرد بهتر پرونده

  - شهامت و جسارت

  - راز داری –  زیرا وکلا اطلاعات بسیار خصوصی موکلان خود را به منظور دفاع بهتر از پرونده کسب می کنند و باید برای موکلان خود رازدار خوبی باشند

  - آشنایی با مسائل مالی و اعداد و ارقام به خصوص اگر با اموال و کارهای مالی سر و کار دارید.

  - آشنایی نسبی با علوم جامعه‌شناسی، روانشناسی، انشان شناسی و علوم فلسفه – زیرا با این علوم ارتباط نزدیکی دارد و برای موفق شدن در این باید با آنها آشنا بود.

  فارغ التحصیلان دانشگاه پس از کسب تجارب لازم و اخذ مجوز و پروانه از نهادهای قانونی می توانند نسبت به پذیرش پرونده های حقوقی و تاسیس دفتر اقدام کرده و کار خود را به صورت مستقل شروع کنند.

   

  بازارکار و  وضعیت کاری وکیل

  شغل از آن دسته از مشاغلی است که میزان موفقیت در آن برای وکلای مختلف بسیار متفاوت است. برخی از وکلا بسیار موفق هستند و بالایی داشته و در حوزه تخصصی خود معروف می باشند و بعضی دیگر هم حتی به سختی هزینه های زندگی خود را تأمین می کنند.  به گفته وکلای متخصص و موفق، تسلط بر و مقررات، دارا بودن روابط عمومی قوی و جسارت لازم از مهمترین عوامل موفقیت در این به حساب می آیند. 

  با توجه به تمرکز فعالیت های اقتصادی و تجاری در شهرهای بزرگ مثل تهران؛ بازار کار وکلا در اکثر حوزه های تخصصی در این شهرها بسیار بیشتر از شهرهای کوچک است.  از سوی دیگر با گسترش و پیچیده تر شدن روابط  اجتماعی در سال های اخیر، مخصوصا در شهرهای پرجمعیت و بزرگ مثل تهران، اصفهان، مشهد و ….  به تناسب آن مشکلات مردم و دعواهای حقوقی و نیز افزایش یافته است و بازار کار وکلا در تمام کشور و مخصوصا در شهرهای بزرگ گسترده تر شده است.

  بنابراین می توان نتیجه گرفت که میزان موفقیت یک در بازار کار بیش از گرایش تحصیلی و نوع دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده، به های فردی خود او در برقراری ارتباط با مخاطبان و همچنین تسلط بر موضوعات تخصصی شغلش بستگی دارد. 

   

  وضعیت استخدام این در برخی کشورهای جهان 

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام وکلا بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۰ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای کل مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام وکلا رشد ۱۶.۷ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.  

   
   
  میزان وکیل

  خیلی ها دوست دارند میزان را بدانند. همانطور که در بخش بالا اشاره شد، شما به عنوان تا اندازه زیادی به خودتان بستگی دارد و  سایر عوامل دیگر دارای اهمیت کمتری می باشند. به این معنا که در صورتی که شما در حوزه تخصصی خود بر مباحث حقوقی مسلط باشید، از نحوه سیر و نتیجه سایر پرونده های حقوقی مشابه مطلع بوده و افراد ذی نفع در هر پرونده را تشخیص داده و روابط حرفه ای مناسب با آنها برقرار کنید؛ شما نیز می توانید موفقی شوید و قابل توجهی از این کسب نمایید.

  در ایران وکلای زیادی وجود دارند که از نظر نوع دانشگاهی که تحصیل کرده اند، شهری که در آنجا می کنند و تجربه و حوزه تخصصی کاری نیز به هم شباهت کامل دارند ولی دارای درآمدهای کاملا متفاوتی می باشند.  البته در سایر مشاغل ها نیز این ها و های فردی تأثیر دارد ولی این توانمندی ها در بسیار پررنگ و غالب می باشد و موفقیت یا عدم موفقیت یک را موجب می شود. 

  به طور کلی تابع تعرفه های کانون وکلای دادگستری (که هر سال تعیین می شود) و تعداد پرونده های ارجاعی است.

   

  میزان در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

  آمریکا – متوسط سالانه این ۱۱۲.۷۶۰ دلار ( برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۱۳,۵۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه وکلا ۸۷.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه این برای افراد تازه کار ۲۸.۵۰۰ دلار، افراد با تجربه بین ۳۸.۰۰۰ تا ۱۰۷.۰۰۰ دلار و برای وکلای ارشد و مدیران این بخش ۱۵۲.۵۰۰ دلار و بیشتر می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.