معرفی شغل دامپزشک

تعداد بازدید: ۵۳۴
 • معرفی شغل دامپزشک

  تاریخچه دامپزشکی

  علم با عبور انسان نخستین از حالت شکارچی به کشاورز متولدشد. همزمان با رواج اهلی کردن , اهمیت بیشتری یافت. دامپزشکان نیز همانند از زمانهای بسیار طولانی مورد احترام مردم قرار داشتند. در لوح حمورابی (۲۲۰۰ سال قبل از میلاد) ارزش کار فردی که بهمعالجه گاو و سایر می پرداخته تعیین شده است.

  در سفرنامه فیثاغورث، در مورد زرتشت (پیامبر ایرانیان که زمان ظهور آن حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است) و آئین او نکته جالبی وجود دارد و آن نکته این است که زرتشت از فن و درمان اطلاع داشته است و در کتاب اوستا می توان نکات متعددی درباره پرورش و روش درمان بیماریهای مشاهده کرد. در این کتاب برای اولین بار به طبقه بندی برمی خوریم.

  دامپزشکی نوین در ایران به سال ۱۲۹۰ هجری شمسی برمی گردد که دولت ایران تصمیم گرفت تشکیلات ژاندارمری نوینی را پایه گذاری نماید و از دولت سوئد عده ای کارشناس نظامی برای تاسیس ژاندارمری نمود. به همراه افسران سوئدی دو نفر دکتر نیز بودند این دو نفر افسر دامپزشک به اقدام به تاسیس مدرسه برای تربیت کادر مورد احتیاج ارتش نمودند.

  در سال ۱۳۱۱ بنای دانشکده ابتدا به صورت مدرسه و بعدا دانشکده گذارده شد . در ابتدای امر این دانشکده زیر نظر وزارت کشاورزی بود ولی بعد با اعزام تعداد قابل ملاحظه ای دانشجو به کشور فرانسه و مراجعت ایشان از وزارت کشاورزی منتزع گردید و ضمیمه دانشگاه تهران شد .

  در سال ۱۳۰۴ پس از همه گیری طاعون گاوی و ایجاد خسارات زیاد، در وزارت کشاورزی اداره ای به نام سازمان دفع آفات حیوانی ( که بعدا به صورت سازمان درآمد) تاسیس گردید .این شعبه تحت نظارت مؤسسه پاستور ( وابسته به وزارت فوائدعامه) با ۲۲ نفر پرسنل شامل ۱۴ نفرکادر فنی و ۸ نفر کادر خدماتی تشکیل و مسئولیت آن به عهده مرحوم دکتر عبدالله حامدی گذاشته شد .

  در سال ۱۳۱۴ با توجه به ضرورت کنترل بیماریهای مهلک دامی و نظارت بهداشتی و فرآورده های دامی قانون تفتیش صحی به تصویب مجلس شورای ملی رسید و اداره کل جایگزین مؤسسه دفع آفات حیوانی شد.

  در سال ۱۳۲۶ اختیارات محدودی به استانها داده شد به طوری که در هر اداره کشاورزی ۲ معاونت ایجاد شد. یکی از این معاونتها ویژه در نظر گرفته شد. معاون رئیس اداره نیز بود و کلیه امور فنی و مالی در اختیار وی قرار داشت.

  در تشکیلات کنونی وزارت جهاد کشاورزی سازمان کشور به عنوان سازمانی مستقل وابسته به آن وزارت شناخته شده و رئیس سازمان کشور مستقیما تحت نظارت وزیر به انجام وظیفه می پردازد. در استانها نیز ادارات کل و در شهرستانها شبکه به طور عمودی زیر نظر سازمان مرکزی و به شکل افقی با سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرتبط می باشد.

   

  ساعت و محل کار دامپزشک

  ساعت کار به صورت تمام وقت است. محل کار او متغیر است. گاهی در کلینیک و یا مطب شخصی فعالیت می کند و گاهی نیز برای برخی کارها باید به سفرکاری برود.

   

  وظایف دامپزشک

  - حیوان را چکاب می‌کند و بیماریش را تشخیص می‌دهد و بیماری‌های را مانند بیماری‌های عفونی، حرکتی و تغذیه‌ای و… را درمان می‌کند.

  - دردی که حیوان از دچار شدن به بیماری دارد معالجه می‌کند.

  - زخم‌ها را شستشو داده و مداوا می‌کند.

  - شکستگی‌ها را درمان کرده و در صورت نیاز با استفاده ازتکنیک‌های جراحی حیوان را جراحی می‌کند.

  - به صاحب حیوان درمورد تغذیه ونگهداری مشاوره می‌دهد.

  - به صاحب حیوان روش‌های پیشگیری از بیماریهای مشترک با انسان را مانند هاری، بروسلوز، مشمشه و… را می‌آموزد.

  - برای تشخیص بیماری‌ها نمونه گرفته و به آزمایشگاه ارسال و نتایج را تحلیل می‌کند.

  - آزمایش‌های مانند نوار قلب (ECG) ، ادار و مدفوع، سونو گرافی و… را انجام می‌دهد.

  - کمک به بهبود زندگی انسان و می‌کند.

  - انجام معاینات منظم برای بررسی سلامت حیوانات، آزمایش و واکسیناسیون آنها برای مقابله با بیماری ها را انجام می دهد.

  - برای بیمار  دارو تجویز می کند.

  - بررسی محل زندگی و مشاوره دادن در خصوص راه های جلوگیری از گسترش بیماری

  - مدیریت و نظارت بر پرستاران و پرسنل مراقب را بر عهده دارد.

  - پیشگیری از بروز و شیوع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان می کند.

   

  شخصیت شناسی دامپزشک

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
   شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ISTJ این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم و از زمینه های مدیریتی حوزه بهداشت و درمان لذت می برد.

  ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با دیگران مستقیما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهایشان بکاهد. او می تواند رابطه خوبی با بیماران و همکاران خود ایجاد کند.

  ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در کار خود استقلال داشته باشد. معمولا در این او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می کند.

  ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اینکه زندگی را برای دیگران آسان تر و رضایت بخش تر کند، لذت می برد. سر و کار داشتن با و رفع مشکلات آنها برای این تیپ شخصیتی بسیار لذت بخش است.

  ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و کار دارد، علاقه دارد.

  مهارت و دانش مورد نیازشغل دامپزشک

  - علاقه زیاد به و سلامت آنها – شاید از مهمترین ویژگی های یک خوب، علاقه مندی به باشد زیرا در غیر این صورت امکان موفقیت زیاد در این کمتر می شود.

  - داشتن اطلاعات علمی خوب در مورد حیوانات

  - کار در ساعات طولانی و نامنظم – زیرا گاهی ممکن است برای معالجه بیماری یک گاوداری یا مرغ داری یا هر مرکز دیگر نگهداری ناچار باشد ساعات طولانی بدون وقفه کار کند.

  - داشتن جسمی، های عملی و قدرت مشاهده خوب – گاهی اوقات برای معاینه بزرگی مثل اسب و گاو داشتن جسمی مناسب به کمک می کند.

  - تصمیم گیری –  همچون تصمیم گیری از های مورد نیاز برای درمان مناسب بیمار است.

  - داشتن روش دلسوزانه و صبورانه در برخورد با صاحبان – زیرا در بسیاری از مواقع صاحبان نسبت به حیوان دست آموز خود احساس دلبستگی زیاد پیدا می کنند و در هنگام معالجه و درمان باید به این نکته توجه زیادی داشت.

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به دامپزشکی

  فارغ التحصیلان رشته می توانند وارد این شوند. اگر چه به صورت سنتی در خیلی از شهرستان ها و روستاها افرادی به صورت تجربی کار معالجه و درمان را انجام می دهند ولی برای کسب مجوز تجویز دارو و تعامل با سازمان های نظارتی و مسئول دارا بودن مدرک دانشگاهی در رشته الزامی است.

   

  بازارکار و  وضعیت دامپزشک

  استخدام در اماکن متعددی انجام می شود؛ شما به عنوان می توانید در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی، مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستانهای وابسته به دستگاههای دولتی، انستیتو پاستور، انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی، موسسه سرم و واکسن سازی رازی و یا سازمان کشور شوید. البته در حال حاضر باید بیشتر در بخش خصوصی به دنبال کار باشید چرا که رونق در این بخش بیشتر است!

  شما گاهی مسئول بررسی بهداشت و رعایت استانداردها در باغ وحش ها، مغازه های فروش خانگی، اصطبل ها، بازارهای فروش و… خواهید بود. در بخش های مختلف می تواند کار کند. برخی از آنها که در حوزه سلامت عمومی فعالیت دارند مسئول پیشگیری و کنترل بیماری های هستند. برخی دیگر که در صنعت هستند، مسئول آزمایش و نظارت بر تولید دارو، محصولات شیمیایی و بیولوژیکی مربوط به هستند. همچنین یک می تواند با موافقت مراجع دولتی نسبت به تأسیس مطب، داروخانه دامپزشکی، آزمایشگاه و یا مرکز واکسیناسیون دام و طیور اقدام نمایند.

   

  برخی مشکلات در ایران

  دامپزشکی در بسیاری از کشورها جزو سخت به حساب می آید ولی در ایران این گونه نیست. یک با مشکلات و خطرات زیادی از جمله کار در محیط های روستایی و عشایری بویژه در مناطق صعب العبور، فعالیت در کشتارگاه های و طیور، ضرب خوردگی از در هنگام واکسیناسیون و… روبرو است که متاسفانه از سوی مسئولین توجه ویژه ای صورت نمی گیرد. علیرغم بسیار مهم و با ارزش بودن این شغل، در ایران به اندازه پزشکی و دندانپزشکی به آن اهمیت داده نمی شود. دامپزشکان در مقایسه با این دو گروه، کمتر می باشد.

  در سالهای اخیر با افزایش شمار فارغ‎التحصیلان در بخش دولتی وضعیت بازار کار در این حوزه کاملاً اشباع شده است و فارغ‎التحصیلان برای اشتغال در این بخش با مشکلات زیادی روبرو هستند اما کار در بخش خصوصی خیلی گسترده است و جای کار بیشتری وجود دارد و کشور نیز باید به سمت تعریف جدید در این بخش حرکت کند. البته به این نکته هم باید اشاره کرد که هر چقدر از پایتخت دورتر می‏ شویم کمتر بخش خصوصی سرمایه‎گذاری کرده است و این میزان در شهرهای مختلف تفاوت دارد. در بعضی از شهرها ما بیکار نداریم و برعکس در شهر دیگری به شدت با نیروی بیکار مواجهیم. همچنین در سالهای اخیر همچون سایر رشته ها و مشاغل، میزان ورود دختران به این رشته بسیار افزایش پیدا کرده است. اما در با توجه به گوناگونی فعالیت، زمینه کار زنان متفاوت است. بخش دامهای کوچک قسمتی از کار را تشکیل می‏ دهد. بسیاری از زنان فعال این حرفه در قسمت علوم آزمایشگاهی و دارویی مشغول به کار هستند.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان دامپزشکان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ ، رشد ۳۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان در این  رشد ۲۲ درصدی داشته و رشد زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.

   

  میزان دامپزشک

  اطلاعات دقیقی از میزان در کشور در دسترس نمی باشد. آنها با توجه به محل کارشان متفاوت است. دامپزشکانی که در دولت هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمان کشوری حقوق دریافت می کنند. البته در بخش خصوصی وضعیت متفاوتی دارد.

  برخی در کلینیک های در شهرها بسیار خوبی دارند و برخی نیز در مراکز خارج از شهرها -علیرغم سختی کار زیاد- درآمدهای کمی کسب می کنند.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه این ۸۲.۰۴۰ دلار (برای همه ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۸۳.۲۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه دامپزشکان ۷۹.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه در این برای افراد تازه کار حدود ۴۶.۰۰۰ دلار ، برای افراد با تجربه  ۷۳.۰۰۰ دلار و برای  افراد ارشد ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.