معرفی شغل مهندس معمار

تعداد بازدید: ۱۰۹۸
 • معرفی شغل مهندس معمار

  معماری چیست ؟
  معماری، و فن و ساختن بناها، فضاهای شهری و دیگر فضاهای درونی و بیرونی برای پاسخ هماهنگ به نیازهای کارکردی و زیباشناسانه است. بیش از اینکه تکنیک و فن باشد، و است. در واقع می توان گفت ظاهر و نمای شهرها را مهندسان می سازند. معماری، که برخی آن را مادر هنرها می دانند، قدمتی بسیار طولانی در تاریخ دارد و در ایران نیز به سال ها پیش از اسلام باز می گردد.


   کار چیست ؟
  کسی که طراح و بناها و ها می باشد، است. معمار، های های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از های قدیمی را می کند. همچنین طرح ریزی ترکیب و نحوه قرار گیری مجموعه ای از ها و فضاهای اطراف آنها نیز می باشد.  او این کارها را با تکیه بر علم مهندسی، هنری و شناختی که از فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد، انجام می دهد.


  نمونه فعالیت های معمار 
  مهندس می‌تواند در زمینه‌های زیر فعالیت کند  :
  •    طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک)، از طراحهای اولیه تا مراحل اجرایی و اجزا و عناصر تشکیل دهنده بنا
  •    رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور (مهندسی مشاور)
  •    نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام در عملیات اجرایی ساختمانی (مهندسی ناظر)
  •    مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه‌های (مدیریت پروژه)
  •    تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان
  •    همکاری با کلیه متخصصینی که آنها به نحوی با ساماندهی محیط زیست مرتبط است. مانند اکولوژیست‌ها، جغرافی دانان، اقلیم شناسان، برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی و…
  •    طراحی پارک‌ها و میادین شهری و محوطه سازی آنها
  •    مشارکت در پروژه‌های برنامه ریزی و شهری و شهرسازی
  •    طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام داخلی
  •    انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه فضا


  نقش دقت، نظم وخلاقیت در معماری
  مهندس باید روش مند و منطقی باشد. همچنین باید برنامه های و کشی کامپیوتری را بداند و بتواند در شرایط کاری پرفشار کند. باید فردی دقیق، منظم و خلاق باشد و با تکیه بر قدرت تجسم، هنری و علم مهندسی خود به ی های مختلف بپردازد.


  تفاوت عمران و معمار
  کار با عمران در گرایش سازه شباهت هایی دارد. اما یک تفاوت اساسی بین آنها این است که عمران در بنا صرفا به اصول فنی توجه می کند ولی علاوه بر اصول فنی، به جنبه های زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارد. معمولا بر اساس ایده های فردی، نیازهای جامعه، قوانین و مقررات موجود و خواست و سلیقه کارفرما، ها و بناها را انجام می دهد.


  ساعت  و محل معمار
  معماری مانند بسیاری از مشاغل نیست که بتوان ساعات کاری مشخصی برای آن تعریف کرد. به طور مداوم با خود در ارتباط بوده و ساعت کاری برای او خیلی معنایی ندارد. محل در دفاتر کاری و در محل پروژه های و ساز است و در محل پروژه باید از لباس های ایمن از جمله کلاه و کفش مجهز استفاده کند.


  نیاز جامعه به معمار
  صنعت و ساز کشور دچار مشکلاتی است. از مهم ترین ها آنها می  توان به از دست دادن هویت ملی و تاریخی ایرانی و اسلامی و عدم استفاده از دستاوردهای این اصیل و در کنار آن عدم استفاده صحیح از یافته ها و دستاوردهای استاندارد نوین نام برد. به عنوان مثال هنوز مشکلات اساسی از جمله عدم استفاده از سیستم های تهویه مناسب، عدم توجه به لزوم متناسب بودن موقعیت جغرافیایی با ویژگی های آن، استفاده از طرح هایی که فضای پرت و غیرقابل استفاده در را زیاد می کند و … در سازی ما وجود دارد. برای رفع این مشکلات نیاز به تدبیر و اقدام مسئولان و همکاری متخصصان این حوزه از جمله مهندسان می باشیم.


  وظایف معمار
  مهندسین با توجه به اینکه در چه محیط های می کنند دارای وظایف مختلفی می باشند. ما در اینجا مهمترین وظایف آنها را به صورت طبقه بندی شده اشاره کرده ایم. هر یک از مهندسین با توجه به اینکه در چه محیطی و چه شرکت یا سازمانی فعالیت می کنند چند وظیفه از وظایف زیر را بر عهده دارند.
  •    یافتن پروژه جدید از طریق بازاریابی و دادن توضیحات لازم برای مشتری
  •    مشورت با مشتری برای تعیین نیاز مشتری و الزامات لازم برای ها
  •    بررسی و تحلیل شرایط و خصوصیات زمین و محوطه و ساز
  •    تعیین خصوصیات فیزیکی و کمی طرح همراه با تخمین مواد و تجهیزات لازم و هزینه یابی و زمان بندی اولیه پروژه
  •    تهیه طرح ها و های پروژه با استفاده از نرم افزارهای و مدلسازی کامپیوتری
  •    همکاری با سایر مهندسان از جمله مهندسان تاسیسات مکانیک، مهندسان برق و … در انجام محاسبات فنی و تاسیسات مکانیکی و برقی و …
  •    نظارت بر تکنسین ها و کارگران
  •    بستن قرارداد با پیمانکاران
  •    مدیریت پروژه های و ساز
  •    بازدید از محل پروژه برای اطمینان یافتن از پیشرفت آن مطابق با برنامه


  شخصیت شناسی معمار
  اگر از لذت برده و عاشق و ساز هم هستید، می تواند برای شما ایده آل باشد. اما در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.


  شخصیت شناسی بر اساس تست  MBTI 
  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.
  INTJ این تیپ شخصیتی توان پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و منطقی می باشد. او به کمک شم خود توان دیدن و در نظر گرفتن همه راه حل های ممکن و خلاقانه را دارد.
  INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های خلاقانه دارد، علاقه مند است.

   

   

  مهارت های عمومی معمار
  مهارت های عمومی در خیلی از ها مورد نیاز است و کسانی که این ها را دارند، نسبت به سایر افراد احتمال موفقیت بیشتری در کسب و و خود پیش رو خواهند داشت:
  •    رویکرد روش مند، تحلیلی و منطقی (همچون سایر مشاغل مهندسی و فنی)
  •    توانایی عالی در ریاضیات به خصوص هندسه
  •    مهارت های ارتباطی و مذاکره ای قوی (برای موفقیت بیشتر در گرفتن پروژه و یا مذاکره با کارفرمایان و متقاعد کردن آنها)
  •    دقت زیاد و توجه به جزئیات (که هم در مهندسی نیاز است هم در فعالیت های هنری و هر دو را در کنار هم دارد)
  •    توانایی و سازماندهی (به منظور سازماندهی تیم های کاری) و انجام تیمی
  •    توانایی تحمل فشار کاری زیاد
  •    قدرت تجسم و خلاقیت
  •    توانایی حل مساله
   
  مهارت های تخصصی معمار
  بعضی از ها برای مهندسین معماری، جزء های تخصصی محسوب می شوند. برخی از این ها قبل از شروع به به کارجویان و فارغ التحصیلان رشته های مختلف کمک می کند تا بهتری برای خود پیدا کنند و بعضی دیگر از این مهارتها، به کسانی که مشغول به هستند، کمک می کند تا بتوانند در خود ارتقاء پیدا کنند و مسئولیت های بیشتر و بزرگتری را قبول نمایند. برخی از این ها به شرح زیر است :
  •    اطلاعات عمومی خوب در زمینه تاریخ بخصوص تاریخ ایران و جهان، جغرافیا، اقلیم‌شناسی، روانشناسی، مردم‌شناسی و اقتصاد  (چون با همه این عناوین در ارتباط است.)
  •    آگاهی از اثرات اجتماعی و زیست محیطی پروژه ها
  •    داشتن و هنری به همراه علاقه مندی و در ریاضیات
  •    مهارت های و کشی با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری


  امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای اصلی است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی قرار داده اند.
  بنابراین اگر می خواهید در ورود به مهندسی موفق باشید، به راحتی و به سرعت مناسب و پردرآمدی را پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، با یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی مهارتهای ضروری خود را افزایش دهید.


  نرم افزارهای تخصصی معماری
  مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی عبارتند از :
  •    Auto Cad : نرم افزار  طراحی های دو بعدی و سه بعدی و علوم مهندسی مرتبط با کشی 
  •    ۳D Max : نرم افزار و متحرک سازی مدل های سه بعدی 
  •    Revit : نرم افزار مدل سازی و های ساختمانی 
  •    V-ray : نرم افزار رندر گرفتن در کل نرم افزارهای سه بعدی
  •    ArchiCAD ۱۷ : نرم افزار طراحی، ترسیم و تحلیل سه بعدی ساختمان 
  •    Floor Plan 3D : نرم افزار مدل های سه بعدی از منازل و ها 
  •    نرم افزار اشکال سه بعدی: Sketchup


  وضعیت بازار  و معمار
  معمولا بیشتر مهندسان دارای مدرک کارشناسی، می توانند طراح فنی ساختمانها، اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره شوند. مهندسان که مدارک عالی در مقطع تحصیلات تکمیلی دارند، به دلیل گذراندن دروس هنری بیشتر، علاوه‌ بر طراحی‌ بناها می‌توانند به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ بپردازند یا به‌ عنوان‌ ساخت‌ فعالیت‌ کنند. می تواند حتی و کسب درآمد خود را از زمان تحصیل شروع کرده و به عنوان کش و کمک طراح وارد بازارکار شود.


  سازمان نظام مهندسی و پروانه اشتغال معماری
  شرط اولیه برای اشتغال و یا و اینکه او بتواند نظارت بر را انجام دهد، این است که از نظام مهندسی ساختمان، پروانه اشتغال به دریافت کند. در واقع باید صلاحیت نظارت و او از سوی مراجع ذیصلاح تایید شود.
  بسیاری از مراجع مانند شهرداری ها و مراکز صدور پروانه ساختمان، برای صدور پروانه و یا مجوزهای دیگر، هایی را می پذیرند که توسط مهندسان دارای پروانه اشتغال تهیه شده باشد و برای کنترل و نظارت نیز باید از این افراد استفاده شود.

  کار به صورت پروژه ای 
  مهندس فرصت های شغلی زیادی را به صورت کارهای پروژه ای پیش رو دارد. پیشرفت کاری به میزان زیادی به ها، شایستگی ها و تجارب او ارتباط دارد.


  کارآفرینی، دولتی یا کارمند شرکت خصوصی
  با داشتن تجربه کاری و سرمایه لازم می تواند شرکت مستقلی تاسیس کرده و به شکل قراردادی با سازمان ها، شرکت ها و افراد مختلف کند. همچنین می تواند در شرکت های دولتی و خصوصی حوزه و و ساز مشغول به شود .مهندس همچنین آمادگی‌ در رشته‌های‌ مرتبط‌ با معماری‌ مثل‌ داخلی، طراحی‌ صحنه‌ یا طراحی‌ صنعتی‌ را نیز دارد.


  کار به جای عمران یا بالعکس !
  کار و عمران در برخی از پروژه های موجود در کشور با یکدیگر تداخل پیدا کرده است. یعنی گاهی به جای از عمران و برعکس استفاده می شود. البته به طور کلی حوزه کاری از یک عمران محدودتر است و بنابراین هم به نسبت کمتر است.


  آقایان یا خانم ها ، کدامیک برای مناسب ترند ؟
  شاید به این سوال برخورده باشید که جنسیت در چقدر تأثیر گزار است؟ با توجه به وضعیت رو به رشد انواع و سازهای مسکونی، تجاری، فرهنگی و … و سود آور بودن این عرصه، به نظر می رسد بازارکار نسبتا مناسبی پیش روی مهندسان باشد اما این واقعیت هم تا حدی وجود دارد که در این معمولا آقایان راحت تر می توانند بیایند و یا برای پروژه های و ساز قرارداد ببندند. البته موفقیت در یافتن موقعیت شغلی مناسب، بیشتر به میزان علاقه، مهارت، دانش و تجربه و کارنامه فعالیت او بستگی دارد.


  استخدام در سایر کشورها
  وضعیت مهندسی در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :
  آمریکا – پیش بینی می شود بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰  میزان ۲۴  درصد رشد داشته باشد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد خواهد بود.
   استرالیا –  میزان رشد در سال ۲۰۱۱،۱۸.۴  درصد بوده و در۵  سال اخیر در مقایسه با متوسط رشد همه مشاغل (۱۰.۲ درصد)، ۸.۶  درصد رشد کاهشی ( رشد منفی) داشته است.
   
  درآمد بستگی دارد به …
  متوسط درآمد نسبت به بسیاری از مشاغل در سطح قابل قبولی قرار دارد. به عنوان مثال مهندسان که پروانه اشتغال به از سازمان نظام مهندسی دارند، بابت هر تاییدیه مبلغ مناسبی دریافت می کنند. که در بخش دولتی شود، مطابق با قانون خدمات کشوری حقوق دریافت می کند.
  مهارت های شما، تعیین کننده درآمد شماست !
  مهندسان که در شرکت های خصوصی فعالیت می کنند، بسته به میزان مهارت، توانمندی، سابقه و نوع توافقی که با کارفرما کرده اند، درآمدهای متفاوتی دارند. آنهایی که خود، شرکت شخصی راه اندازی کرده اند، در کنار سختی های زیاد کار، اگر بتوانند به خوبی مشتری جذب کرده و پروژه های زیادی بگیرند، درآمد بسیار خوبی خواهند داشت.
  در مجموع هرچه خلاق تر، توانمندتر و کارنامه کاری بهتری داشته باشد، به درآمدهای بالاتری دست می یابد.


  درآمد در ایران
  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹3 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور در گروه ایران تلنت، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.
  برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل معمار، کارشناس معماری، طراح، سرپرست کارگاه، مدیر فنی، مدیر پروژه و … می باشند که یک می تواند در هر یک از آنها شده و فعالیت نماید.
  برای در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندسان که در سمت طراح در سمت کارشناس می کنند، در اواخر سال ۱۳۹3، حداقل درآمد ۷4۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد 3000000 تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱5۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.

   


  همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر و مهم در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق نیز افزایش یافته است.

   

   

  توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.


  درآمد در برخی از کشورهای جهان
  آمریکا – متوسط در آمد سالانه ۷۲.۵۵۰  دلار (متوسط درآمد سالانه مهندسان۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۷۳,۲۰۰دلار بوده است.
  استرالیا – متوسط در آمد سالیانه معمار۵۶.۲۵۶  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.
  انگلستان – متوسط درآمد سالیانه برای شده۴۵.۰۰۰  دلار در سال و برای افراد با بیش از۵ سال سابقه بین۵۱.۰۰۰  تا۶۳.۰۰۰  دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.