معرفی شغل فیلمنامه نویس

تعداد بازدید: ۱۰۲۴
 • معرفی شغل فیلمنامه نویس

  فیلمنامه چیست؟ نویس کدامست؟

  فیلمنامه، داستانی است که با تصویر بیان می شود و دارای شروع، میان و پایان مشخصی است. قوت و استحکام هر به آن است. هر از عناصر اصلی داستان، طرح یا ساختار، صحنه، و گفتگو تشکیل می شود. نویس چنین داستانی است. فیلمنامه نویس به ایجاد ها و زندگی بخشیدن به داستان ها در قالب می پردازد. در واقع نویس تهیه دستمایه در قالب برای کارگردان است. این ها برای انواع های سینمایی و تلویزیونی، انیمیشن ها، برنامه های کودک و بازی های کامپیوتری نوشته می شود.

  داشتن تجربه و انجام مطالعه و تحقیق در ای موفق بسیار موثر است. حتی گاهی مطالعه و تحقیق زیاد می تواند کمبود تجربه را پوشش دهد. متاسفانه در سال های اخیر کپی برداری از های خارجی در کشور بسیار رایج شده که نتیجه آن تهیه تعداد زیادی های سطح پایین بوده است. نویس باید به نوعی مردم شناس و جامعه شناس باشد. باید در دل جامعه رفته و از آن بگیرد. پردازی اساس یک است و بر پایه فکر، قوه و تجسم نویس شکل می گیرد.

   
  زمان و مکان نویس

  چون معمولا نویس به صورت مستقل می کند، زمان کاری منعطفی دارد. اگر چه آنهایی که در شرکتی شده و یا با تیمی همکاری دارند، باید زمان خود را با آنها هماهنگ کنند. محل نویس می تواند در دفتر یا خانه باشد.
   

  وظایف نویس

  - بررسی و بحث روی ها و موضوع ها

  - ایجاد صحنه ها و های باور پذیر در نامه

  - و تهیه نسخه نهایی نامه

  - تهیه خلاصه ای از های خود و فروش آنها به تهیه کنندگان و کارگردانان

  - بازخور گرفتن درباره پیش نویس اولیه خود از تهیه کنندگان و ویرایشگران نامه

  - مجدد یا اصلاح نامه در صورت لزوم

   

  شخصیت شناسی نویس

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از های مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط های خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته های ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی نویس بر اساس تست MBTI

  INFJ  این در خلق آثار منحصر به فرد با کمک و های خود توانا است. او با هنر می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این می باشد.

  INTPاین از خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کند. او معمولا به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کند.

  مهارت و توانمندی های مورد نیاز نویسی 

  ابتدا مهمترین ها و توانمندیهای عمومی نامه نویس را ببینید:

  - داشتن اشتیاق زیاد و توانایی عالی در – علاقه و استعداد ذاتی از مهم ترین عوامل در موفقیت هر نویس می باشد.

  - و – زیرا پایه و اساس نویسندگی بر مبنای و نویسنده است.

  - آگاهی از اصول و مبانی نامه نویسی و آگاهی از تکنیک های فنی سینما

  - و دقت – برای در نظر گرفتن کوچکترین موارد و اتفاقات در روند فیلمنامه

  - انتقادپذیری – در مقابل نویسان دیگر، سایر عوامل فیلمسازی، خبرنگاران و منتقدان

  - صبر و تحمل – برای کنار آمدن با ناکامی ها و ناامیدی هایی که در روند ممکن است برای نویس اتفاق بیافتد مانند طولانی شدن زمان پردازی و یا دچار ایست فکری شدن برای مدتی

   
  تحصیلات لازم برای ورود به نویسی

  همچنان که گفتیم برای ورود به نویسی اصلی ترین عامل، داشتن علاقه و استعداد است. کسب تجربه و انجام مطالعات و تحقیقات لازم هم بسیار کمک کننده می باشد. البته داشتن دانشگاهی بسیار مهم است. فارغ التحصیلان رشته ادبیات نمایشی یا گرایش نویسی رشته به نویسی روی می آورند. افراد تازه با چندین خوب و پیدا کردن تهیه کننده ای که خریدار آنها باشد، می توانند به صورت مستقل وارد نویسی شوند. البته تعدادی از نویسان هم در شرکت یا سازمانی درآمده و برای آنها می نویسند.

   

  نگاهی به و وضعیت نویس

  وضعیت نویس معمولا کمی متفاوت از  سایر مشاغل است. نویس معمولا به صورت مستقل کرده و های خود را به تهیه کنندگان مختلف می فروشد. البته در برخی موارد در صورت نیاز به حضور نویس در روند پروژه سازی، او با تهیه کننده همکاری می کند. تعدادی از نویسان هم در صدا و سیما و یا شرکت های خصوصی مرتبط می شوند.

   
  برخی مشکلات نویسی در ایران

  - اعمال ممیزی شدید و بعضا سلیقه ای بر ها

  - عدم صرف زمان برای مطالعه و تحقیق کافی روی موضوع نامه توسط برخی از نویسان و توجه عمده به پرفروش بودن حتی به قیمت کاهش کیفیت فیلمنامه

  - دوم داشتن برخی از نویسان به دلیل اندک نویسی

  - ضعف ها به دلیل به روز نبودن نویس ها

  - کپی برداری از های خارجی در بسیاری موارد

   
  وضعیت نویس در برخی کشورهای جهان

  آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان نویسان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان نویسان رشد منفی ۷.۹ درصدی داشته و روند نسبتا ثابتی در آینده برای آن پیش بینی شده است.
     

  درآمد نویس

  فیلمنامه نویسان معمولا به صورت مستقل می کنند. آنها هم به میزان فعالیت و تعداد هایی که بتوانند به فروش برسانند، وابسته است. در ایران متآسفانه رسمی مشاغل منتشر نمی شود. اما با توجه به شنیده های غیر رسمی ، نویسان بسیار متغیر است از حدود چندصد هزار تومان تا چندین میلیون تومان در ماه به طور میانگین پراکنده است. تبحر و معروفیت نویس ، ارتباط با عوامل فیلمسازی و مدیران دست اندرکار و سایر عوامل در میزان گرفتن او و در نهایت او مؤثر است. 

   

  میزان نویس در برخی کشورهای جهان

  آمریکا - متوسط سالانه نویس ۵۵.۴۲۰ دلار و برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار در سال ۲۰۱۰  بوده است. طبق آمارهای سال ۲۰۱۳، این کاهش یافته است.

  استرالیا - متوسط سالانه نویس ۵۵.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – با توجه به نوع قراردادها دستمزدهای متفاوتی می گیرند.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.