معرفی شغل مدیر تولید

تعداد بازدید: ۲۸۷
 • معرفی شغل مدیر تولید

  آشنایی با کار مدیر ( )

  مدیر (که از او به عنوان هم یاد می شود)، بر عملیات روزانه داشته و عهده‌دار مسئولیت برنامه ‌ریزی  تاکتیکی و راهبردی فرآورده‌های موجود و جدید می باشد.

  یک فعالیتهای مربوط به گروه وسیعی از محصولات مانند خودرو، تجهیزات کامپیوتر، محصولات کاغذی و… را هماهنگ، برنامه ریزی و مدیریت می کند. بسته به میزان بزرگی تولیدی، مدیران صنعتی بر کل یا بخشی از آن دارند.
   
  مدیران مسئول برنامه های کیفیت هستند و باید کیفی بودن محصولات تولیدی در حد قابل قبول را تضمین کنند. آنها معمولا این استانداردهای کیفی را از میان تعدادی از برنامه های استاندارد موجود در کارخانجات تولیدی مانندISO9000  یا شش سیگما انتخاب می کنند. این برنامه ها به مدیریت در تشخیص عیب، یافتن علل و راه حل رفع آن کمک می کند.

   

  ارتباط با سایر بخشها

  مدیر صنعتی ارتباط کاری نزدیکی با مدیران سایر بخش ها دارد. برای مثال واحد خرید و تدارکات کلیه منابع لازم در بخش را تهیه می کند. وجود اختلاف و شکاف بین این دو بخش می تواند به توقف منجر شود. در روشهای به موقع (Just-in-time) شرکت ها موجودی انبار خود را در حد حداقل نگه می دارند.

  بنابراین ارتباطات بین مدیران در این روش بسیار مهم است و در صورت کوچکترین ناهماهنگی ممکن است قطعه مورد نیاز در خط در زمان مناسب از انبار تأمین نگردد و عملیات خط با وقفه روبرو شود. آنها همچنین با سایر بخشها مانند فروش، بازاریابی و تحقیق و توسعه ارتباط نزدیکی دارند تا بتوانند شرکت را به موفقیت برسانند. 

   

  محیط و ساعات کاری

  مدیر معمولا وقت خود را در و دفتر کنار آن می گذراند. این افراد اکثرا به صورت تمام وقت و معمولا به صورت شیفتی، به همراه کارگران می کنند. در برخی ها حتی شب کاری یا شیفت کاری در روزهای تعطیل نیز دارد.

   

  مسئولیت ها و وظایف تولید

  - تصمیم گیری درباره چگونگی استفاده درست از نیروی و تجهیزات برای رسیدن به اهداف تولید

  - محصولات مطابق با برنامه های زمانبندی و بودجه تخصیصی

  - استخدام، آموزش و ارزیابی کارگران به منظور تأمین نیروی انسانی کافی و ماهر برای بخش یا کارخانه

  - تحلیل داده های مربوط به به منظور بررسی میزان انطباف عملیات با برنامه ریزی صورت گرفته

  - نوشتن گزارشات روزانه و ارائه به مدیریت ارشد شرکت

  - بر کارگران برای اطمینان از عمکرد و ایمنی آنها

  - ایجاد راه هایی برای کارآ تر با استفاده از فناوری های روز یا فرایندهای جدید انجام کار

  - تعیین مورد نیاز بودن یا نبودن ماشین های جدید و ساعات اضافه کاری کارگران

  - رفع هر نوع مشکل تولیدی در صورت بروز


  تیپ شخصیتی مناسب برای تولید

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  تیپ شخصیتی مناسب برای بر اساس تست MBTI

  ESTJ این تیپ شخصیتی از مدیریت کردن، تصمیم گیری و بر دیگران لذت می برند.

  آیا تیپ شخصیتی خود را می شناسید؟ آیا می خواهید بدانید این مناسب شما هست یا نه؟

   

  رشته های دانشگاهی و تحصیلات لازم برای تولید

  اغلب مدیران دارای مدرک لیسانس در رشته مدیریت صنعتی یا مهندسی صنایع می باشند.
  البته در بسیاری از صنایع برای این پست افرادی با مدرک مرتبط با آن حوزه را انتخاب می کنند. یعنی در شرکت مواد شیمیایی، مهندس شیمی می شود و در شرکت محصولات کشاورزی، یک مهندس کشاورزی عهده دار مسئولیت می گردد. گاهی کارگران با سابقه زیاد، با گذراندن دوره های مدیریتی یک می شوند.

   

  دانش و مهارت مورد نیاز برای تولید

  - مهارت خوب در مدیریت پروژه – این مهارت به عنوان یکی از مهمترین مهارت ها برای شناخته می شود

  - توانایی برقراری ارتباط با همه افراد در تمام سطوح

  - توان خوب در ارائه و توضیح مطالب – گاهی ممکن است مطالبی را برای کارگران توضیح دهد و گاهی نیز برای مدیران ارشد شرکت

  - مهارت در ریاضیات و فناوری اطلاعات – زیرا بسیاری از فعالیت های از نوع محاسباتی و برنامه ریزی است و برای انجام بهتر آن نیاز است به ریاضیات و فناوری اطلاعات و کامپیوتر تسلط کافی داشته باشد

  - مهارت حل مساله – به منظور حل مشکلات و مسایل بوجود آمده در خط تولید

  - آشنایی با فرآیند – البته فرایندهای در هر صنعت و شرکت متفاوت است

  - آگاهی از استانداردهای کیفیت –  مخصوصا برای محصولاتی که در بازار رقابتی به فروش می رسد و یا اینکه به خارج از کشور صادر می گردد

  - توانایی تصمیم گیری در شرایط بحرانی

  - مدیریت زمان –  زیرا در بسیاری از کارخانجات عامل زمان یکی از مهمترین عوامل مؤثر بر می باشد و عدم مدیریت مناسب آن ممکن است خط را با مشکل و توقف همراه نماید

  - داشتن انعطاف پذیری در – به منظور برقراری ارتباط مؤثر با کارگران و امکان مدیریت افراد مختلف در با شرایط روحی و فرهنگ های متفاوت

  - آشنایی با مسایل ایمنی و بهداشتی


  وضعیت  مدیر در ایران

  استخدام معمولا می تواند در بخش شرکت های مختلف انجام شود. صنایع فلزات، محصولات شیمیایی،  قطعات کامپیوتر و تجهیزات حمل و نقل از جمله صنایعی است که مدیران در آنها می کنند. 

  در اغلب موارد با توجه به رشته تخصصی خود در شرکت های همان حوزه به گرفته می شود. مثلا اغلب مدیران شرکت های داروسازی دارای مدرک دکتری داروسازی می باشند.

  در مجموع با توجه به شرایط نامطلوب اقتصادی در سال های اخیر ایران و با چالش مواجه شدن بسیاری از کارخانجات و تعطیلی برخی از آنها، لذا وضعیت مطلوبی در حال حاضر برای این وجود ندارد و در آینده میزان رشد بستگی به میزان سرمایه گذاری کشور در بخش و کسب و خواهد داشت.

  وضعیت در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا- میزان رشد  مدیر بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰،  ۹درصد رشد خواهد کرد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در ۵ سال گذشته میزان رشد ۵.۲ درصدی داشته  و رشد متوسطی هم  در آینده برای آن پیش بینی شده است.
   

  حقوق و  درآمد در ایران

  در خصوص میزان درآمد در ایران، اطلاعات و آمار دقیقی در دسترس نمی باشد.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  استرالیا –  متوسط درآمد سالیانه مدیران ۶۷.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط درآمد سالیانه در این برای افراد تازه بین ۲۷.۵۰۰ تا ۳۷.۰۰۰ دلار، برای افراد با تجربه متوسط بین  ۳۸.۰۰۰ تا ۶۱.۵۰۰ دلار و برای مدیران با تجربه حدود ۶۹.۰۰۰ دلار می باشد.
   

لینک کوتاه:
برچسب ها:
منبع:
کاریابی کاران
کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.