معرفی شغل کارمند آژانس مسافرتی

تعداد بازدید: ۶۱۲
 • معرفی شغل کارمند آژانس مسافرتی

  اگر به مسایل مربوط به علاقه داشته و به برنامه ریزی و سازماندهی های دیگران علاقه مندید، این مناسب شماست.
   
  کار مسافرتی چیست؟
  به طور کلی، مسافرتی فروش و های داخلی و خارجی است. در واقع او اطلاعات لازم درباره انواع ها، و سایر امکانات موجود در مسافرتی برای سفرهای کاری و تفریحی را در اختیار مشتریان قرار می دهد و به نوعی در برنامه ریزی به آنان کمک می کند. گاهی مسئول تهیه و برنامه ریزی تورهای مسافرتی و بسته های تفریحی برای تعطیلات نیز می باشد .
   
   بهتر است با شهرها، کشورها و سایر مناطقی که برای آنجا برنامه ریزی می شوند، آشنا بوده و اطلاعات کافی درباره آنها داشته باشد. حتی اگر لازم بود از طرف مدیر یکبار همراه هر تور برای آشنایی به فرستاده شود. جنسیت در این تا حدی اهمیت دارد و در بسیاری موارد خانم ها متصدی این در ها هستند.
   
  ساعت و  ویژگی حضور در محیط کار
  ساعت مسافرتی معمولا به صورت تمام وقت است  در اکثر های مسافرتی، کارمندان باید با لباس های متحد الشکل و مخصوص در محل حاضر شوند.
   
  وظایف مسافرتی
  •    دادن اطلاعات لازم و کمک به مشتریان در یافتن و برنامه ریزی سفرهای مناسب با شرایط آنها برای تعطیلات و همچنین سفرهای کاری
  •    توضیح کامل شرایط و امکانات برنامه های مسافرتی انتخاب شده توسط مشتری به او
  •    رزرو برنامه های مسافرتی با استفاده از سیستم کامپیوتری
  •    دریافت مبلغ پیش پرداخت برای کردن
  •    دادن اطلاع به مشتری پس از رسیدن ها و دریافت مابقی هزینه از وی
  •    اطلاع رسانی در خصوص هرگونه تغییرات احتمالی از جمله پروازهای لغو شده و یا موارد جایگزین شده
  کارمند مسافرتی همچنین در خصوص پاسپورت ها، بیمه سفر، ویزا، و… به مشتریان اطلاعات لازم را می دهد. همچنین گاهی بر بازپرداخت ها نظارت و به شکایت ها رسیدگی خواهد کرد.


  شخصیت شناسی مسافرتی
  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی مسافرتی بر اساس تست MBTI
   ENFJ این تیپ شخصیتی استقلال کاری و داشتن ارتباط با دیگران را دوست دارد. 
  ESFJ این تیپ شخصیتی از کارهای خدماتی لذت می برد و دوست دارد با مردم در تماس باشد و به آنها کمک کند. او در زمان سختی فردی قابل اعتماد است.
  ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد. او به و در این حوزه علاقه دارد و می خواهد حداکثر تلاش خود را برای رفع خواسته های مشتریان انجام دهد. این تیپ شخصیتی از واسطه شدن لذت برده و از کارهای فروش که ساختار کمتری دارند، استقبال می کند.
  ISFP این تیپ شخصیتی از ارائه خدمت به دیگران و رفع نیازهای آنها لذت می برد.


  با توجه به اینکه مسافرتی معمولا اولین فردی است که مشتریان با او در روبرو می شوند و به نوعی او نماینده محسوب می شود، باید دارای ویژگی ها و های ویژه ای باشد. از جمله این می توان به  قدرت بیان خوب، روابط عمومی بالا، آراستگی ظاهری، آشنایی با اصول فروشندگی و جذب مشتری و تسلط به زبان انگلیسی اشاره کرد. مهمترین مهارتهای توصیه شده به قرار زیر است:
  •    مهارت فروشندگی و جذب مشتری
  •    مهارت های سازماندهی و برنامه ریزی
  •    مهارت های ارتباطی قوی (حضوری و تلفنی)
  •    قدرت بیان و خوشرویی
  •    توانایی تحمل فشار کاری زیاد و داشتن صبر و حوصله
  •    توان با کامپیوتر و اینترنت برای استفاده از نرم افزارهای مرتبط و کسب اطلاعات لازم
  •    علاقه زیاد به و گردشگری
  •    آشنایی نسبی با دانش جغرافیایی، تاریخ و روانشناسی افراد
  •    شناخت نسبی مقصد (شهرها، کشورها و…)
  •    توانایی انجام تیمی
  •    داشتن ظاهری آراسته

   


  تحصیلات لازم و نحوه ورود به مسافرتی
  برای ورود به این الزاما نیاز به داشتن تحصیلات خاصی نیست. البته در صورتی که افراد علاقه مند در رشته مرتبط تحصیل کرده و یا دوره های آموزشی این را دیده باشند، در این موفق تر خواهند بود.
  افراد با هر مدرکی می توانند در دوره های آموزشی که زیر نظر سازمان میراث فرهنگی برگزار می شود، شرکت کرده و مدرک معتبر دریافت کنند. همچنین افرادی که می خواهند تحصیلات دانشگاهی مرتبط با این داشته باشند، می توانند در رشته مدیریت گردشگری در دانشگاه علمی و کاربردی و یا رشته مدیریت جهانگردی در سایر دانشگاه ها تحصیل کنند.
  بسیاری از های مسافرتی و کارفرمایان معمولا میزان علاقه، اشتیاق، ویژگی ها و های داوطلبان این را برای انتخاب در نظر می گیرند. آنها افرادی را به عنوان کارآموز برای مدتی جذب کرده،  آموزش های لازم را به آنها داده و پس از گذشت زمان کارآموزی، در صورت توانمندی افراد و توافق طرفین، آنها را به عنوان خود می کنند.


  بازارکار ، آینده شغلی و وضعیت مسافرتی
  استخدام مسافرتی می تواند در انواع های مسافرتی کوچک و بزرگ انجام شود. می تواند سپس با کسب تجربه بیشتر به سمت های مدیریتی و نظارتی مانند مدیر تور ، مدیر و … ارتقا یابد. همچنین در صورت داشتن سرمایه و سایر شرایط تاسیس، می تواند خودش مسافرتی راه اندازی کند.
  در خصوص وضعیت و مسافرتی اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. وضعیت های مسافرتی در کشور، با توجه به رونق کم صنعت گردشگری، چندان مطلوب نمی باشد. شاید در ظاهر تعداد آنها زیاد باشد، ولی تعداد کمی های و حرفه ای در بین آنها می توان یافت.


  وضعیت مسافرتی در برخی کشورهای جهان
  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان این بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰، رشد۱۰  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.
   
  میزان درآمد مسافرتی
  در مورد میزان حقوق و درآمد مسافرتی آمار درست و دقیقی در دسترس نیست. در بیشتر ها برای کارمندان یک حقوق ثابت در نظر گرفته شده و به ازای تعداد فروشی که انجام دهند، به آنها پورسانت می دهند. معمولا هایی که خیلی و قوی نیستند، تعداد کمی کرده و با پرداخت حقوق کم، بدون هیچ مزایا و بیمه ای، از آنها انتظار دارند چندین نفر را انجام دهند.
   
  حقوق و درآمد مسافرتی در برخی از کشورهای جهان
  آمریکا  - متوسط درآمد سالانه این شغل۳۱.۸۷۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال ۲۰۱۰ و ۳۴.۶۰۰دلار در سال ۲۰۱۳ بوده است.
  انگلستان –  متوسط درآمد سالانه این برای افراد تازه کار۲۰.۰۰۰  دلار، برای افراد با تجربه بین۲۳.۰۰۰  تا۳۸.۰۰۰ دلار و برای افراد ارشد۴۶.۰۰۰  دلار یا بیشتر می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.