معرفی شغل تحلیل گر و طراح نرم افزار

تعداد بازدید: ۱۰۸۵
 • معرفی شغل تحلیل گر و طراح نرم افزار

  کار و نرم افزار چیست و چگونه و نرم افزار شویم؟
  برای و گر نرم افزار شدن باید رویکرد ای در حل مساله داشته باشید. دهندگان نرم افزار، مغز متفکر پشت هر برنامه می باشند. بعضی از آنها برنامه هایی تولید می کنند که به افراد امکان می دهد کارهای مختلفی روی کامپیوتر، موبایل یا سایر وسایل الکترونیکی خودشان انجام دهند؛ برخی هم هایی ایجاد می کنند که عملکرد کامپیوترها، شبکه ها و دیگر سخت افزارهای الکترونیکی را فراهم می کنند.
  معمولا یک و نرم افزار مسئول تمامی فرایند یک برنامه نرم افزاری است. و نرم افزار این است که او ابتدا سعی می کند نیاز مشتری را به خوبی درک کند، سپس آن را به مدل های تبدیل کرده و برای و تست به برنامه نویس ارائه می کند. اگر نرم افزار تهیه شده دارای اشکال تحلیلی یا ساختاری باشد و یا اینکه کاربران در حین با آن نرم افزار با خطا مواجه شوند، مسئول رسیدگی و رفع آنها هم دهنده نرم افزار است.

  اگر شما یک دهنده نرم افزار می باشید، باید بدانید که بعد از تحویل برنامه به مشتریان، ممکن است شما وظیفه نگهداری و به روزرسانی آن را بر عهده داشته باشید. طراحان نرم افزار معمولا ارتباط کاری نزدیکی با برنامه نویسان دارند. اگرچه در برخی شرکتها طراحان نرم افزار به جای دادن دستورالعمل به برنامه نویسان، خودشان ها را انجام می دهند. توسعه دهندگانی را که خود، بر مراحل مختلف پروژه، برنامه ریزی فعالیت ها و پیاده سازی نرم افزار نظارت دارند، معمولا مدیر پروژه اطلاعات می گویند. آنها بر رعایت شدن استانداردها، هزینه های مورد انتظار و ضرب الاجل ها در پروژه نظارت دارند.

  امروزه به دلیل بسیار زیاد تجهیزات و وسایل الکترونیکی و مبتنی بر اطلاعات، گران و طراحان نرم افزار به صورت تخصصی در شاخه های مختلف اشتغال دارند : 

  - برخی از آنها های پایه نرم افزاری را طراحی و تولید می کنند. مثل عامل اندورید برای گوشی های موبایل یا تبلت

  - گروهی دیگر به تولید برنامه های کاربردی (Application) برای تلفن همراه مشغولند. مثل انواع برنامه های روی گوشی های هوشمند که هر روزه به بازار عرضه می شوند.

  - دسته ای دیگر در قالب تیم های بزرگ نرم افزاری و همراه با سایر متخصصان از رشته های مختلف نسبت به طراحی و تولید نرم افزارهای یکپارچه سازمانی اقدام می کنند. های نرم افزاری حسابداری، انبار داری، حقوق و دستمزد، منابع انسانی و یا فروش از جمله مهمترین این ها می باشند.

   

  ساعت و محل گر و نرم افزار

  اگر شما به عنوان دهنده نرم افزار در یک شرکت شوید، ساعت کاری شما تمام وقت است. یعنی احتمالا باید از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر در محل کارتان حاضر باشید. اما اگر شما به صورت پروژه ای یا شخصی باشد، وقت شما دراختیار خودتان است و فقط باید طوری کارتان را برنامه ریزی کنید که در نهایت در زمان مقرر، برنامه تولید شده را به کارفرما یا طرف قراردادتان تحویل دهید.
   شما به عنوان نرم افزار و کارمند یک شرکت معمولا در دفتر و در کنار می کنید. البته گاهی برای صحبت با مشتریان و بررسی نیاز آنها به محل آنها مراجعه می کنید و بسیاری از اوقات هم برای بررسی انجام شده و برنامه ریزی برای ادامه با همکارانتان جلسه خواهید داشت.  

   

  وظایف دهنده نرم افزار

  - نیازهای کاربران و سپس طراحی، تست و نرم افزار برای رفع آنها

  - ارائه نسخه های به روز شده نرم افزاری برای ها و برنامه های موجود مشتریان

  - طراحی اجزای برنامه های کاربردی و پایه ای و برنامه ریزی برای کارکرد صحیح آنها

  - ایجاد فلوچارت ها و مدل های کمک کننده به برنامه نویسان در کدنویسی

  - اطمینان از عملکرد صحیح نرم افزار از طریق کنترل و تست آن

  - مستند کردن فرایند تولید نرم افزارها به عنوان یک منبع برای نگهداری و بروزرسانی آینده آنها

  - همکاری با سایر متخصصان برای ایجاد نرم افزار مطلوب

   

  شخصیت شناسی و نرم افزار

  به طور کلی اگر عاشق بوده و از ساخت و طراحی لذت می برید، این شغل برای شما مناسب است. اما در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی و نرم افزار بر اساس تست :

  INTJ این تیپ شخصیتی از درک های پیچیده و منطق برخوردار است. او می تواند با کمک خلاقیت خود های جدید ایجاد کند.

  INTP این تیپ شخصیتی در مسایل و ارائه راه حل های مبتکرانه (که از لازمه های این شغل است) تبحر زیادی دارد. او از در زمینه های فنی و حل مسایل پیچیده لذت می برد.

  ESTJ این تیپ شخصیتی نیاز به سبک کاری سازمان یافته دارد و در جمع آوری، سازماندهی و اطلاعات توانمند است.

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای های فنی خوبی می باشد. او معمولا زمان زیادی را برای خود می گذارد.

  ISTP این تیپ شخصیتی به رشته های فنی و فهمیدن چرایی و چگونگی کردن چیزها علاقه دارد. او به جزئیات و واقعیات توجه زیادی دارد و از توان خوبی برخوردار است.

   

  دانش و مورد نیاز و نرم افزار

  برای هر شغلی دانش و مهارتهایی مورد نیاز است، دانش و مهارتهای مورد نیاز و نرم افزار به شرح زیر است:

  - دانش مناسب در حوزه نرم افزار و زبان های برنامه نویسی و تا حدی هم سخت افزار

  - و پیاده سازی مدل ها و الگوریتم های پیچیده

  - رویکرد در حل مساله

  - ارتباطی خوب و توجه به مشتری برای آن دسته از متخصصینی که با مشتری و سایر ذینفعان ارتباط دارند

  - با افراد مختلف در هر سطحی ( شامل کارکنان فنی و غیر فنی) و در مجموع انجام کارهای گروهی

  - مدیریت پروژه برای آن دسته از دهندگانی که همزمان مسئولیت اجرای پروژه را نیز برعهده دارند

  - تحمل فشار کاری و انجام به موقع پروژه ها

  - درک و تشخیص درست نیازهای مشتریان به منظور اعمال آنها در نرم افزار
   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل و نرم افزار

  تحلیل گر و نرم افزار معمولا مدرک کارشناسی در علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، مهندسی اطلاعات و یا کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های ارشد مهندسی و گرایش های ارشد مهندسی اطلاعات دارد.
  البته داشتن تجربه در این بسیار مهم است. این متخصصان باید مهارتهای مرتبط با صنعتی که در آن می کنند را نیز بدانند. برای مثال شما به عنوان و نرم افزار، اگر در حال یک برنامه کاربردی مبتنی بر تلفن همراه هستید، باید با روانشناسی کاربران تلفن همراه آشنا باشید و اگر مشغول تهیه یک برنامه حسابداری می باشید، باید تا حدی با مسایل مالی و حسابداری آشنا باشید. تسلط هرچه بیشتر دهنده نرم افزار با موضوع تخصصی پروژه ای که در آن مشغول به است، وابستگی او به سایر متخصصان را کاهش داده و درک و فهم او از پروژه را افزایش می دهد و به موفقیت هرچه بیشتر پروژه کمک می کند.


  وضعیت و نرم افزار و بازار این شغل

  بیشتر دهندگان نرم افزار در شرکتهای طراحی های و یا تولید کننده نرم افزار مشغول به هستند. تعدادی نیز در صنایع تولید کننده محصولات الکترونیکی و می شوند. و نرم افزار معمولا در واحدهای انفورماتیک (فناوری اطلاعات) سازمان های بزرگ دولتی انجام می شود و درصدی از این متخصصین هم به صورت پروژه ای و شخصی می کنند.
  اما فرصت ها و چالش های بزرگی در مقابل شاغلین این بخش است . مهمترین چالش بازار امروز ایران در حوزه نرم افزار، عدم وجود قوانین حمایت کننده مناسب و کارآمد به منظور تأمین منافع پدیدآورندگان و تولیدکنندگان محصولات نرم افزاری است. بهترین فرصت این حوزه، رشد و گسترش انفجاری دنیای مجازی در همه جای دنیا از جمله ایران است به طوری که تا چند سال آینده اطلاعات و نرم افزارهای متعددی که بر روی دستگاه های مختلف به بازار عرضه می شوند، بر تمامی ابعاد زندگی انسان ها نفوذ خواهند کرد. لذا طبیعی است، آن دسته از متخصصینی که به این فرصت بزرگ توجه کرده و راه مقابله با چالش مذکور را بیابند، به موفقیت شغلی در این بخش دست خواهند یافت.

   

  وضعیت نرم افزار در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی می شود میزان طراحان نرم افزار در بین ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲، ۲۲ درصد رشد خواهد کرد. در حالی که متوسط رشد همه مشاغل ۱۱ درصد خواهد بود.
   

  حقوق و و نرم افزار

  مسئله قابل تامل درحوزه نرم افزار این است که متآسفانه به دلیل عدم وجود قوانین زیرساختی مناسب در این زمینه و عوامل بازدارنده دیگر که منجر به قیمت عرضه بسیار پایین و غیر اقتصادی نرم افزارهای تولیدی شده است، صنعت اطلاعات و مخصوصا حوزه نرم افزار در مقایسه با سایر کشورهای پیشرو در این زمینه از رشد و قابل توجهی برخوردار نبوده است. به طوری که بزرگترین شرکت های نرم افزاری در کشور ما که انگشت شمار نیز می باشند، در مقایسه با شرکت های تولید کننده نرم افزار در کشورهای پیشرو از توان مالی و ساختار بسیار ضعیف تری برخوردارند. در خصوص این متخصصان، آنچه که از مصاحبه ها با آنها بدست آمده، درآمدهای متفاوتی را برای طراحان و گران نرم افزار نشان می دهد که این موضوع به میزان تخصص آنها، محل و نقش آنها در تولید محصول و همچنین سایر های آنها از جمله توان مذاکره و های کلامی ارتباط دارد.

  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹3 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و و گر نرم افزار در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است. برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس نرم افزار، کارشناس نرم افزار، مدیر فنی، مدیر پروژه و … می باشند که یک و گر نرم افزار می تواند در هر یک از آنها شده و فعالیت نماید.

  برای و گر نرم افزار در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال و گر نرم افزاری که در سمت کارشناس نرم افزار در رده کارشناس می کند، در اواخر سال ۱۳۹3، حداقل 81۰۰۰۰ تومان، حداکثر 40۰۰۰۰۰ تومان و متوسط ماهیانه 16۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.


  همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و هر فردی از جمله و گر نرم افزار می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، و گر نرم افزار از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، و حقوق و گر نرم افزار نیز افزایش می یابد.


  توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

   

  درآمد و گر نرم افزار در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا - میزان متوسط سالانه متخصصان امنیت اطلاعات در سال ۲۰۱۰، ۹۰,۵۳۰ دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۹۹.۰۰۰ دلار بوده است.
  انگلستان – متوسط سالیانه در این شغل برای افراد تازه کاربین ۳۰.۰۰۰ تا ۳۹.۰۰۰ دلار، برای افراد با تجربه بین ۴۲.۵۰۰ تا ۶۰.۵۰۰ دلار و برای کارشناسان ارشد و مدیران این بخش ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.