معرفی شغل کار درمانگر

تعداد بازدید: ۱۰۷۴
 • معرفی شغل کار درمانگر

  کاردرمانگر چه می کند؟

  کار کمک به افرادی است که مشکل یا ناتوانی هایی دارند . این ناتوانی ها و بیماری ها عبارتند از :
   ۱) بیماریهای نورولو‍‍ژیک نظیر سکته مغزی ، ضربه ی مغزی ، مولیتپل اسکلروزیس، پارکینسون ، A.L.S ، بیماران ضایعات نخاعی ، فلج مغزی و …
  ۲) بیماریهای ارتوپدیک نظیر شکستگی ها ، پارگی تاندون عضلات و رباطهای مفصلی ، R.s.D و سوختگی هاو …
  ۳) بیماریهای روانی نظیر اسکیزوفرنی ، افراد نوروتیک ، اختلال ، فوبیا ، P.T.S.D
  ۴) بیماریها و ذهنی نظیر بیش فعال و کم توجه ، اوتیسم ، نافذ رشد P.D.D ، عقب ماندگی ذهنی ، سندرم داونDown ، یادگیری کودکان 
  ۵) بیماری های مرتبط با حوزه ی سالمندی نظیر آلزایمر و دمانس 
  ۶) رفتاری مرتبط با حوزه ی معتادین 
  ۷) زمینه ی مرتبط با رشد و توانمند سازی عصبی نوزادان نارس نظیر Preterms و نوزادان در واحد مراقبت های ویژه ی NICU
  ۸) زمینه های مرتبط با نظیرسلامت کارکنان و کارگران و کارمندان حین انجام ، بهینه سازی ابزار آلات 

  کاردرمانگر کمک می کند تا این افراد بتوانند به طور مستقل به زندگی خود ادامه دهند و حتی توانایی کردن را نیز پیدا کنند تا کسب کنند و زندگی خود را اداره نمایند.

  حوزه فعالیت درمان در دو زمینه روانی و جسمانی می باشد. او تمامی‌ ابعاد یک‌ بیماری‌ و تأثیرات‌ جانبی‌ آن‌ را به‌ روی‌ زندگی‌ شخصی‌ و اجتماعی‌ فرد را در نظر گرفته‌ و با ارائه‌ تکنیک‌های‌ درمانی‌ مناسب‌، ضمن‌ در نظر گرفتن‌ علائق‌ و انگیزه‌ فرد، او را به‌ سوی‌ فعالیت‌ روزانه‌ مستقل‌ سوق‌ می‌دهد.

  متخصصان‌ کاردرمانی‌ با تسلط‌ کافی‌ بر علوم‌ مختلف‌ فیزیولوژیکی‌، آناتومیکی‌ و روانشناختی‌، یک‌ برنامه‌ جامع‌ درمانی‌ را به‌ بیماران‌ ارائه‌ می‌دهند؛ یعنی‌ در کاردرمانی‌، تمرکز درمان‌ فقط‌ روی‌ بیماری‌ نیست‌، بلکه‌ تمامی‌ ابعاد زندگی‌ فرد، مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد.

  در واقع هدف به حداقل رساندن ناتوانی های یک معلول ، استفاده ی بهینه از توانمندی های باقیمانده و کمک به او برای کسب حداکثر میزان توانمندی و استقلال فردی در تمامی حیطه های زندگی می باشد. باید در تمامی مراحل زندگی بیمار به صورت فعال انجام وظیفه نماید: از انجام فعالیت های روزانه، تفریح  تا آموزش زندگی اجتماعی،مهارت های مختلف، یافتن و …

  کاردرمانگر در فرآیند کاری خود از انواع ورزش ها ی فیزیکی، ابزارهای مختلف، نرم افزارهای کامپیوتری و … استفاده می کنند. گاهی نیز کاردرمانگرهای خلاق به طراحی  و ایجاد وسایل ، ابزارها و نرم افزارهای لازم که وجود ندارد ولی مورد نیاز است، می پردازند.

  کاردرمانگر ممکن است فقط با گروه سنی یا گروه بیماران خاصی کنند. مثلا گروهی از آنان فقط در مدارس، توانائیهای دانش آموزان را بررسی کرده و با درمان و یا ایجاد تغییرات لازم، به آنها در شرکت حداکثری در برنامه ها و فعالیتهای مدرسه کمک می کنند. گروهی نیز ممکن است فقط با معتادان یا بیماران روانی کنند.

   

  وظایف کاردرمانگر

  - روانی و جسمانی

  - تهیه و تدوین برنامه جامع درمانی

  - آموزش کارهای مختلف از جمله پوشیدن لباس، آشپزی، غذاخوردن، استفاده از کامپیوتر و … به بیماران

  - آموزش حرکات و تمرین های مختلف به بیماران

  - استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری موجود در جهت پیشرفت بیماران در حل مسایل، تصمیم گیری، حافظه، هماهنگی و …

  - آموزش شیوه استفاده از وسایل کمک حرکتی مانند صندلی چرخ دار و … به بیماران ناتوان جسمی

  - آموزش شیوه زندگی اجتماعی به بیماران ( از جمله شیوه خرید، استفاده از وسایل نقلیه عمومی، زمان بندی، بودجه بندی و … )

  - کمک به درمان انواع بیماران از جمله معتادان و بیماران افسرده

  - بررسی محیط خانه و بیمار و متناسب سازی آنها با نیازهای بیمار 

  - آموزش خانواده، همکاران و کارفرماهای بیماران درباره نحوه ایجاد ارتباط و مراقبت از آنها

  - برنامه ریزی و ارزیابی دقیق میزان پیشرفت بیماران در فرآیند درمان

   

  شخصیت شناسی کاردرمانگر

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست  MBTI

   ENFJ این تیپ شخصیتی به حوزه های علاقه مندند. آنها به عوامل روانی، احساسی و معنوی بیماران توجه داشته و از ارائه راه حل به بیماران خشنود می شوند.

  INFJ  این تیپ شخصیتی دوست دارند از دانش خود در جهت کمک به دیگران استفاده کنند به خصوص اگر آنها به صورت مشاوره ای باشد.

  ENFP این تیپ شخصیتی به حوزه بهداشت و علاقه دارد چون علاوه بر حغظ استقلال، مشاغل آن از انعطاف کافی برخوردارند. این افراد اگر کارشان به صورت مشاوره ای و خارج از ساختار سنتی اداری باشد، بسیار از آن لذت می برند.

  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد در کارش استقلال داشته و از نزدیک با افراد ارتباط داشته باشد.

  ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با دیگران مستقیما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهایشان بکاهد. او می تواند رابطه خوبی با بیماران و همکاران خود ایجاد کند.

  ISFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کند و ترجیح می دهد در فرآیند درمان با یک فرد به طور شخصی روبرو باشد.

  ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اینکه زندگی را برای دیگران آسان تر و رضایت بخش تر کند، لذت می برد.

  ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و دارد، علاقه دارد. 

   

  مهارت و دانش مورد نیاز کاردرمانگر

   - صبر و شکیبائی زیاد : چون معمولا فرآیند زمان بر است.

   - روابط عمومی قوی : برای ایجاد ارتباط مناسب و اعتماد در بیماران

  - توانایی انگیزه بخشی : برای دادن امید و انگیزه کافی به بیماران

  - ابتکار و تخیل : برای مطابقت دادن فعالیتها با نیازهای بیماران

  - توانایی‌ جسمی‌ و روحی‌ خوب‌

  - مهربانی، همدردی  و علاقه به کمک به دیگران

  - توانایی خوب در آموزش دادن

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به کاردرمانگر

  علاقه مندان برای ورود به این باید مدرک دانشگاهی معتبر داشته باشند. آنها می توانند در رشته در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند.

   

  فرصت شغلی ، و وضعیت کارشناس کاردرمانی

  استخدام در بهزیستی ، هلال احمر، بیمارستانهای توانبخشی و روانی ، درمانگاهها ، سرای سالمندان ، مراکز نگهداری عقب مانده های ذهنی و مراکز امکان پذیر است.تعدادی از آنها نیزدر منازل بیماران، خدمات حرفه ای خود را ارائه می کنند. کاردرمانگر  همچنین می تواند با داشتن شرایط لازم، صاحب شماره نظام پزشکی شده و اقدام به تاسیس مطب خصوصی نماید .

  مکانهای کاری دیگری نیز وجود دارد که یک می تواند در آنها مشغول به شود :

  - می تواند به ارائه خدمات درمانی در حوزه پیشگیری و با سالم در معرض خطر و غربالگری و بازشناسی ایشان در مهد های کودک و مدارس ابتدایی بپردازد.  
  - می تواند به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاههای سراسر کشور و مشغول تدریس، پژوهش و تحقیق و مطالعه شود.
  - می تواند در سمت های مشاور امور توانبخشی در برخی نهاد ها ( مثل صدا و سیما و بنیاد معلولان و جانبازان و انجمن ها  و موسسات دولتی و خصوصی ) مشغول به شود.  
  - می تواند در زمینه تهیه و تامین تجهیزات توانبخشی فعالیت کند.
  - با توجه به تعداد قابل توجه جمعیت هایی که به در سراسر کشور نیاز دارند، وضعیت بازارکار در ایران مناسب است. شرایط استخدامی کاردرمانگرها در شهرهای دیگر غیر از تهران، بسیار مناسب تر است.
  - آینده شغلی مناسب علاوه بر ایران، در اکثر کشورهای جهان نیز صادق است. به همین جهت افرادی که تمایل به در کشورهای دیگر را دارند، می توانند فرصت های شغلی مناسبی در حوزه در آنجا پیدا کنند. در ادامه نمونه ای از آن آورده شده است.

   

  آینده شغلی و وضعیت در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان متخصصان بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲،  رشد ۲۹ درصدی خواهد داشت . در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۱  درصد می باشد.

  استرالیا - در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان در این رشد ۲۲.۴درصدی داشته (در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۶.۵ درصد بوده است) و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

   

  میزان کارشناس کاردرمانی

  اکثر افرادی که در حیطه ی می کنند ، مناسبی دارند. البته آنهایی که سابقه و تجربه کاری بیشتری دارند، مناسب تری هم کسب می کنند.

  کاردرمانگرانی که به صورت مستقل و شخصی فعالیت می کنند، با توجه به میزان فعالیت و تعداد مراجعان، درآمدهای مختلفی دارند.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – کاردرمانگرها در این کشور در سال ۲۰۱۲، حدود ۷۵۵۰۰ دلار در سال بوده است.

  انگلستان – در این کشور در ابتدای حدود ۲۲۰۰۰ پوند در سال است. با داشتن تحربه بیشتر این بین ۲۵۵۰۰ تا ۳۴۵۰۰ پوند در سال می رسد. افرادی که در این سمت های نظارتی و مدیریتی دارند، بیش از ۴۰۰۰۰ پوند در سال هم کسب می کنند.

  استرالیا - متوسط سالانه متخصصان سالانه ۶۰۰۰۰  دلار استرالیا (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  کانادا- متوسط سالانه متخصصان سالانه ۵۹۰۰۰  دلار کانادا می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.