مشاغل مهم در زمینه اینترنت اشیا

تعداد بازدید: ۱۲۰۹
 • مشاغل مهم در زمینه اینترنت اشیا

  به عبارتی ساده  تر، (IoT) ادغام دنیای فیزیکی با دیجیتال است. در اشیا، وسایل معمولی جهت به دست آوردن یک هویت آنلاین منحصر به فرد و تعامل با محیط خارجی، با عجین می شوند.  این شبکهِ ی بی نهایت از دستگاه های "هوشمند"، طیف وسیعی از مزایا را در مقیاس بزرگ برای و کار، افراد و جامعه  فراهم آورده است، که  کاهش ضایعات، افزایش و بهبود کیفیت زندگی بخشی از این مزایا به شمار می رود.

  طلایه داری انقلاب اشیا

   اشیاء شامل پوشیدنی های تناسب اندام و لوازم خانگی متصل به کارخانه یا حتی تمامی شهرهای هوشمندی است که  روزانه آنلاین می شوند، این فقط مقدمه ای جهت، ادامه کاهش هزینه پهنای باند و سخت افزار، افزایش نوآوری های  تلفن همراه و رایانش ابری  و حمایت روزافزون جامعه از فرهنگ اتصال است. به روایت گارتنر اشیا، به روند گسترش انفجار مانند خود ادامه خواهد داد و طبق  پیش بینی محافظه کارانه اش تا سال 2020 ، 26 میلیارد دستگاه اشیاء وجود خواهد داشت و تا این زمان سالانه 300 میلیارد دلار توسط تولید خواهد شد.

  نقش همه و کارهای بزرگ در اشیاء

  تکنولوژی های عظیم مانند Cisco، IBM و SAP در حال راه اندازی واحدهای و داخلی و صرف میلیاردها دلار جهت رشد زیرساخت های اشیاء هستند، در حالی که مصرف کنندگان و اکثر تولید کنندگان صنعتی مانند فورد، جنرال الکتریک، بوش و فیلیپس زمان های متمادی جهت توسعه نسل بعدی دستگاه های اختصاص می دهند. و این جریان به استارتاپ های شور و هیجان می دهد؛ شرکت های گذاری خطرپذیر بی شماری در کنار روند بنگاه هایی مانند گوگل و اینتل در حال جذب تامین کنندگان سخت افزاری و نرم افزاری در اکوسیستم اشیاء هستند.

  از آن جا که اشیاء همچنان رو به گسترش است، متخصصان آینده نگر از انواع فرصت های شغلی چالشی و پر سود آن بهره مند خواهند شد. این مجموعه مهارت های ویژه به دنبال عصر پدید خواهند آمد.

  1- تجاری

  قدرت واقعی "داده های عظیم" از طریق  دستگاه هایی که اگزابایت اولیه را مصرف و ارسال می کنند، درک می شود. سازمان ها خواهند کرد که برای عملی، جریان داده های دستگاه های را جمع آوری، ذخیره، تجزیه و تحلیل کنند. متخصصان تجاری ماهر جهت پاسخگویی  نیاز در تجزیه و تحلیل داده های سنسورها، مدیریت مرکز داده ها، تحلیل پیش گویانه و برنامه نویسی در سیستم عامل های پیشرو داده های عظیم، مانند Hadoop و NoSql، ایده آل خواهند بود. تیزهوشی تجاری نیز وجه تمایز اصلی خواهد بود، به خصوص برای مدیران BI که موظف خواهند بود فرصت های بیشتری در زمینه رو به رشد اشیاء پیدا کنند.

  2-  امنیت اطلاعات

  در حال حاضر متخصصان سایبری  یکی از بزرگترین شکاف های استعدادی نیروی هستند، به دنبال افزایش دستگاه هایی که ip آن ها فعال است، پیچیدگی سوء استفاده های بالقوه و نگرانی های حریم خصوصی از وب افزایش یافته است. آیا کسی قادر است یخچال شما را هک کند و به کل شبکه شما دسترسی یابد؟ در حال حاضر متخصصان ماهر در زمینه ارزیابی آسیب پذیری، PKI (زیرساخت کلید عمومی) امنیت، هک اخلاقی و شبکه های بی سیم از جهت ارزیابی و کاهش خطراتی از این قبیل باید به سرعت جذب شوند. دانش استفاده اخلاقی از داده ها و سیاست حفظ حریم خصوصی جهت پیشبرد مسیر شغلی کمک شایانی خواهد کرد.

  3- ui/ux

  صفحه نمایش رایانه های شخصی، گوشی های و تبلت مستطیلی است. وسایل در اشیاء در هر شکل و اندازه ای به وجود خواهند آمد. برخی از آن ها صفحه نمایش بسیار کوچک خواهند داشت، و برخی دیگر هیچ صفحه نمایش بصری نخواهند داشت. علی رغم این الگوی ذهنی طراحان مستعد رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) یک کالا اساسی برای تامین کنندگان خواهند بود که در تلاشند توسعه موثرو رابط کاربر پسند داشته باشند. مهارت های مورد نیاز برای طراحان UI / UX در شامل موارد زیر است:

  - وب سایت پاسخگو ( که در آن تصاویر به صورت پویا با اندازه صفحه نمایش، پلت فرم و جهت قرارگیری تنظیم می شود.)

  - خدمات (روش انسان محور که به طور مستقیم کاربران را از طریق خدمات مختلط هدایت می کند.)

   

   

  4- توسعه نرم افزارهای تلفن همراه

  بسیاری از اشیاء ما توسط دستگاه های تلفن همراه کنترل خواهد شد، به عنوان مثال، گوشی های هوشمند، تبلت ها و پوشیدنیهای هوشمند، باعث افزایش تقاضای نقش پرطرفدار توسعه نرم افزار تلفن همراه شده اند. بستر های نرم افزاری هوشمند، iOS اپل و توسعه دهندگان نرم افزار اندروید بیشترین تقاضا را  خواهند داشت، چرا که بیش از 90٪ از دستگاه های تلفن همراه ایالات متحده  آمریکا شامل این دو سیستم عامل است (در حال حاضر حدود 45 درصد از سهم بازار سهم هر یک از آن ها است). بررسی بیشتر، نشان می دهد  به طور ویژه در پی تکثیر نیروی اشیاء، کسانی که تجربه توسعه برنامه های تلفن همراه را دارند که با سخت افزار و سنسورهای خارجی ارتباط برقرار کند، بازار بهتری خواهند داشت.

  5- مهندسی سخت افزار

  مهندسان با گرایش سخت افزار ، و ساخت لوازم الکترونیکی واقعی را انجام می دهند که هسته اصلی اشیاء را تشکیل می دهد. مهندسانی که می توانند  کار توسعه و نصب  Wi-Fi، بلوتوث و سایر راهکارهای اتصال را انجام دهند، خواهان بیشتری دارند. سایر مهارت های سخت افزاری ارزشمند در عبارتند از با اتوکد، سیستم های میکرو الکترومکانیکی (MEMS) مهندسی، سنسور بی سیم، و تضمین کیفیت. تکنسین سخت افزار همچنین باید از مهارت های نرم، که جهت هماهنگی موفقیت آمیز تیم های و ساخت  مانند ارتباطات کلامی/ نوشتاری و حل تعارض بهره ببرند. 

  6- شبکه

  دستگاه های از طیف گسترده ای از سنسورهای تعبیه شده جهت برقراری ارتباط و تعامل با محیط خود استفاده خواهند کرد، مجموعه روش های ارسال و جمع آوری داده ها رو به گسترش است. متخصصان شبکه نیازمند مهارت های تراز اول طراحی، نگهداری و بهینه سازی ترافیک امن در مقیاس بزرگ، ستون امن و فعال جهت اتصال مقاصد مختلف هستند. دانش معمولی بی سیم (WPA / WEP یا 3G / 4G) مخابرات، همراه با پشتیبانی از RFID (شناسایی فرکانس رادیویی) و پروتکل های بی سیم  مانند بلوتوث، تقاضا بالایی خواهند داشت. ارائه تنوع در محتوا و درک جریان لایه زیرین برنامه نیز برای متخصصان شبکه جهت پشتیبانی از داده های مهم اعم از پیام های متنی تا پیام های صوتی و تصویری لازم خواهد بود.

   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.