معرفی شغل کارشناس پایگاه داده

تعداد بازدید: ۱۸۳۹
 • معرفی شغل کارشناس پایگاه داده

  آشنایی با مفهوم داده

  مفهوم از دهه ی ۱۹۶۰ برای کاهش مشکلات فزاینده در طراحی،ساخت و نگهداری سیستم‌های ایجاد شده ‌است. این مفهوم به همراه مفهوم سیستم‌های که دسترسی مؤثر و کارا به داده‌ها را ممکن می‌کند، رشد کرده ‌است. اولین سیستم در دهه ۶۰ گسترش یافت. از پیشگامان این شاخه چارلز بکمن می‌باشد. مقالات بکمن این را نشان داد که فرضیات او کاربرد بسیار مؤثرتری برای دسترسی به وسایل ذخیره سازی را مهیا می‌کند. در آن زمانها پردازش بر پایه کارت‌های منگنه و نوارهای مغناطیسی بود که پردازش سری اطلاعات را فراهم می ساخت. به مرور زمان ابزارهای نرم افزاری برای ثبت، نگهداری و گزارش گری اطلاعات مبتنی بر سیستم های کامپیوتری رشد کرد و در حال حاضر میلیون ها رکورد در زمان های بسیار کم (ثانیه و دقیقه) مورد دسترسی، پردازش و محاسبه قرار می گیرد.

   

  کار داده

  متخصص (Data Base Administrator یا DBA) با استفاده از نرم افزار به سازماندهی و نگهداری هایی مانند اطلاعات مالی، اطلاعات مشتریان، اطلاعات انبار و سایر که ارزش حفظ و طبقه بندی را دارند، می پردازد. او ها را برای برخی از کاربران، قابل دسترس و برای برخی غیر قابل دسترس می کند. به عنوان مثال نرم افزاری که اطلاعات شماره های تلفن همراه شما را نگهداری می کند و در زمان نیاز آنها را بر اساس نظر شما نمایش می دهد، قطعا از یک قدرتمند استفاده می کند.

  کار یا بانک در زمینه نرم افزارهای کامپیوتری به ویژه نرم افزارهای مخصوص ساخت و توسعه بانک های می باشد. برخی از معروف ترین نرم افزارهای مرتبط با این که در ایران نیز کاربرد دارند SQL  (Structured Query Language)، Oracle و در سطحی مبتدی تر، Access  می باشد. نرم افزار اول و سوم محصول شرکت مایکروسافت و نرم افزار دوم (Oracle) محصول شرکت اوراکل است.

  مدیر یا بانک شرایط را برای تحلیل گران فراهم می کنند تا بتوانند از ها برای یافتن اطلاعات مورد نظر خود براحتی استفاده کنند. اغلب مدیران برای فهمیدن نیازهای ای سازمان و برنامه ریزی برای رسیدن به آن با همکاری می کنند. به عنوان مثال امروز اطلاعات بازارهای بورس و سرمایه گذاری در بانک های تخصصی مربوط به بورس ثبت، نگهداری و استفاده می گردد و در صورت عدم وجود کارآمد، امکان ثبت معاملات در این حجم و اندازه غیر قابل باور و انجام است.

  امنیت یکی از مهمترین مسایل مورد توجه متخصصین در ساخت، توسعه و نگهداری بانک های می باشد. اغلب معیارهای امنیتی را تعیین و بر سطح دسترسی های کاربران کنترل دارند. به عنوان مثال در بانک ها، اطلاعات کاملی از مشتریان و حساب های بانکی آنها از جمله نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، آدرس محل سکونت، شماره حساب بانکی و مقدار برداشت و یا واریز وجه توسط دارنده هر حساب ثبت و نگهداری می شود. لذا این وظیفه مدیر و  کارشناس بانک است که دسترسی افراد را کنترل کرده و طوری سیستم را طراحی کرده باشد که هر فرد تنها بتواند به اطلاعات حساب خود و یا در حد سطح دسترسی مجازش، به اطلاعات و های دیگر دست یابد.
   
   بر اساس مثال فوق بیشتر های ها دارای اطلاعات شخصی، حقوقی و یا مالی با اهمیت هستند، بنابراین حفظ در آنها بسیار مهم است و با تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات سیستم ها در دوره های زمانی مشخص – مثلا انتهای هر روز یا هر ساعت یک بار- در صورت قطع برق، نفوذ هکر ها یا پیش آمدن سایر حوادث از حذف شدن یا به هم ریختن ها جلوگیری می شود. آنها (کارشناسان داده) همچنین مسئول درستی و قابل اعتماد بودن ها نیز هستند و در مقابل کارفرما یا مدیران ارشد خود باید پاسخگو باشند.

  متخصص ارتباط تنگاتنگ و مداومی با برنامه نویس نرم افزار و طراح آن دارد و برای انجام بسیاری از پروژه های ساخت و تولید برنامه های کاربردی (َApplication) همکاری نزدیک این متخصصین در کنار هم از الزامات است. متخصصین  بسته به اینکه کارمند یک شرکت نرم افزاری باشند، در واحد فناوری اطلاعات یک سازمان دولتی کنند یا اینکه به صورت فردی پروژه بگیرند، دارای ساعات متفاوتی هستند.

   

  مسئولیت ها و وظایف داده

  شناسایی نیازهای کاربران برای ایجاد و – قاعدتا در بسیاری از پروژه های نرم افزاری یکی از ارکان اصلی پروژه، ایجاد و توسعه متناسب با اهداف آن پروژه است و از مهمترین وظایف داده، ساخت و طراحی متناسب با نیازهای اعلام شده از سوی کارفرما یا مدیر پروژه می باشد. به عنوان مثال سازمان ثبت احوال کشور باید به گونه ای طراحی شود که بتوان تمامی اطلاعات شناسنامه ای و غیر شناسنامه ای افراد که مورد نظر مدیران این سازمان می باشد را در سیستم ثبت نموده و در زمان های مورد نیاز از آنها در گزارش ها استفاده کرد.

  اطمینان از عملکرد (Performance) و کارایی (Efficiency) – با توجه به اینکه متناسب با موضوع و میزان کاربرد آن به طور لحظه ای یا روزانه، حجم قابل توجهی از اطلاعات در آن ثبت و یا از آن استخراج می شود (مثل اطلاعات ثبت شده در سیستم حسابداری یک شرکت خصوصی)، لذا بررسی مداوم آن به منظور جلوگیری از خطا و یا از دست رفتن اطلاعات از وظایف یک است. انجام اصلاحات لازم و مورد نیاز در ساختار ها –  با توجه به اینکه نیاز افراد، شرکت ها و سازمان ها در طول زمان تغییر می کند و از سوی دیگر فناوری های نرم افزاری جدیدتری به بازار ارائه می شود، لذا نیاز است ساختار بانک های در طول زمان بروز شده تا نیاز کاربران را پوشش دهد.

  حفظ از نفوذ افراد غیر کاربر و هکرها و به روز کردن مداوم سطح دسترسی ها –  اگر شما از بانکداری اینترنتی برای انجام عملیات بانکی خود استفاده کرده باشید، حتما تاکنون متوجه شده اید که هر چند مدت یک بار باید کلمه عبور ورود به سایت بانک خود را تغییر دهید در غیر این صورت حساب شما غیر فعال خواهد شد. این عملیات در جهت اطمینان مدیر بانک از دسترسی واقعی شما به حساب بانکی تان است و اینکه به دلیل تغییر مداوم کلمه عبور امکان هک کردن حساب شما توسط هکر ها کاهش یابد. در یک سیستم حسابداری نیز با چک کردن مداوم سطح دسترسی کاربران شرکت برای دسترسی به اطلاعات مالی، از ایجاد مشکل و خرابکاری احتمالی جلوگیری می شود.

  گرفتن نسخه پشتیبان و ذخیره سازی مجدد برای جلوگیری از از دست دادن آنها –  یکی از روش های حفظ ها و اطلاعات موجود در ،تهیه نسخه مشابه به عنوان نسخه پشتیبان و نگهداری آن در محلی دیگر است که در صورت نیاز و خراب شدن یا از دست رفتن اصلی، امکان استفاده از آن میسر باشد.

   

  شخصیت شناسی یا بانک (DBA)

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

   
  شخصیت شناسی و بر اساس تست MBTI 

  INTJ این تیپ شخصیتی از توانایی درک سیستم های پیچیده و منطق برخوردار است. او می تواند با کمک خلاقیت خود سیستم های جدید ایجاد کند.

  INTP این تیپ شخصیتی در تحلیل مسایل و ارائه راه حل های مبتکرانه (که از لازمه های این است) تبحر زیادی دارد. او از در زمینه های فنی و حل مسایل پیچیده لذت می برد.

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای های فنی خوبی می باشد. او معمولا زمان زیادی را برای خود می گذارد و از کارهای فردی و نیازمند به تمرکز بالا لذت می برد.

  ISTP این تیپ شخصیتی به تکنولوژی و پیچیدگی های آن علاقه دارد. او توان تحلیل منطقی خوبی داشته و به جزئیات توجه زیادی می کند.

   

  دانش و مورد نیاز داده

  - های تحلیلی – از مهمترین های مورد نیاز برای انجام درست در این تحلیل است. با کمک این شما می توانید نیازهای مطرح شده توسط کارفرما یا مدیر پروژه را تحلیل کرده و ساختاری برای طراحی کنید که نیازهای مذکور را پوشش دهد. همچنین از مهمترین ویژگی های مهم و ارزشمند در سال های اخیر، رابطه ای بودن آن است. به این معنا که اجزای شما به طرق مختلف با یکدیگر ارتباط دارند. به عنوان مثال در یک سیستم یکپارچه مالی و فروش در یک شرکت خصوصی لازم است اطلاعات مشتری به اطلاعات فاکتورهای فروش همان مشتری و اطلاعات فاکتور های فروش به اطلاعات اسناد حسابداری و اطلاعات اسناد حسابداری به اطلاعات چک های وصولی و …. ارتباط داشته باشد. این ارتباط ها گاهی یک به چند، برخی از اوقات چند به یک و گاهی چند به چند است.

  - توجه به جزئیات –  از آنجا که در طراحی و نگهداری با جزئیات بسیار زیادی روبرو هستیم که هر کدام از آنها می تواند بر نتیجه تأثیر گذار باشد، لذا توجه به آنها از های لازم برای انجام این است.

  - تفکر منطقی – از مهمترین های مورد نیاز برای انجام درست در این ریاضی و منطقی است. به این معنا که اگر شما دارای این نباشید امکان طراحی و ساخت یک قدرتمند را نخواهید داشت. لذا اگر در درس ریاضی نمرات خوبی کسب نکرده اید و یا علاقه زیادی به آن ندارید به دنبال دیگری باشید.

  - های حل مساله – در این همانند سایر مشاغل تخصصی، حل مسأله موجب جلوگیری از سردرگمی و خلق راهکار های جدید در موقع مواجه شدن با مشکلات پیش آمده در می شود.

   

  نحوه ورود به و مورد نیاز داده
  مدیران و کارشناسان معمولا از بین فارغ التحصیلان کارشناسی در علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر، مهندسی فناوری اطلاعات و یا کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های ارشد مهندسی و گرایش های ارشد مهندسی فناوری اطلاعاتانتخاب می شوند.

  اما در سال های اخیر برخی از مؤسسات علمی و آموزشی که در حوزه فعالیت می کنند، اقدام به برگزاری دوره های تخصصی در این زمینه نموده اند. در برخی از این دوره ها از سرفصل های تدوین شده در مؤسسات معتبر بین المللی استفاده می شود و در صورت قبولی در آزمون مربوطه، دانشجویان مدرک معتبر بین المللی نیز دریافت می کنند. برای ورود به این دوره ها معمولا پیش نیاز خاصی مطالبه نمی شود و چه بسا اینکه تعداد قابل توجهی از کسانی که موفق به اخذ مدارک بین المللی شده اند، قبلا در رشته های مرتبط دانشگاهی نداشتند. اما دارا بودن های ذکر شده در بخش قبل، از پیش نیازهای موفقیت در این دوره ها می باشد.  


  وضعیت و بازار این شغل

  کارشناس در صنایع مختلف می کنند. بیشتر در شرکت های طراحی سیستم های کامپیوتری و خدمات مرتبط، مانند شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنتی و پردازش و همچنین در شرکت هایی با وسیع مانند شرکت های بیمه و بانک ها که شامل های شخصی و مالی مشتریان می شوند، و شرکت های خرده فروشی مانند های کارت اعتباری مشتریان هستند. برخی نیز برای سازمانهای حوزه سلامت و پزشکی کارکرده و مستندات پزشکی بیماران را می کنند، انجام می شود.

  اما در ایران بر اساس مصاحبه های انجام شده توسط کارشناسان مسیر ایرانی با متخصصین فناوری اطلاعات و بخصوص و همچنین اخبار و اطلاعات روز، می توان چنین استنباط نمود که این در آینده (تا سال ۱۴۰۰) دارای رشدی بیشتر از رشد میانگین سایر مشاغل باشد. زیرا با وابسته شدن هرچه بیشتر مردم، مراکز آموزشی، دولتی و نظامی و شرکت ها و سازمان ها به و فناوری اطلاعات می توان انتظار داشت مشاغل مرتبط با این حوزه که یکی از مهمترین آنها یا مدیر می باشد، نیز توسعه یابد.

  داشتن تخصص بالا و مدارک بین المللی از مراکز معتبر نیز فرصت های شغلی و بازار گسترده تری را پیش روی علاقه مندان و متقاضیان این قرار می دهد  و آینده بهتری را برای آنها رقم خواهد زد. همچنین در این صورت امکان در خارج از کشور نیز برای آنها تسهیل می گردد. به عنوان مثال گواهی نامه MCDBA  که مخفف عبارت Microsoft Certified Database Administrator  می باشد، توسط شرکت مایکروسافت و نمایندگان قانونی این شرکت در سرتاسر دنیا به متخصصین این شرکت اعطاء می گردد.

  همچنین در صورتی که شما بتوانید مدرک تخصصی شرکت اوراکل (Oracle) را دریافت نمایید، در هر کجای دنیا که باشید می توانید پر درآمدی برای خود دست و پا کنید. زیرا این شرکت از معروف ترین شرکت ها در زمینه بانک و در سراسر جهان می باشد.

   
  وضعیت  کارشناس در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا - پیش بینی می شود میزان مدیران در سال های ۲۰۱۲ تا۲۰۲۲، به میزان ۱۵ درصد رشد داشته باشد. در حالی که متوسط رشد همه مشاغل ۱۱ درصد خواهد بود.

  استرالیا - در ۵ سال گذشته متوسط رشد میزان در این در مقایسه با متوسط همه مشاغل (۱۰.۲ درصد) ۱۵ درصد بوده است. برای سال های آینده نیز رشد خوبی در این مورد پیش بینی شده است.
   

  درآمد / DBA

  اطلاعات حاصل از اخبار مختلف و مصاحبه های انجام شده با متخصصین این بخش نشان می دهد که دارای تخصص بیشتر، تسلط بر نرم افزارهای قوی تر و به روز تر و دارای تجارب زیادتری می باشند، از درآمدهای بالاتری برخوردارند. در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹3 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

  در بخش سمت ها در تصویر زیر به طور مشخص ذکر نشده است. اما بسیاری از متخصصان در سمت هایی مانند فنی، مدیر فنی و پشتیبانی یا مدیر پروژه شده و فعالیت می کنند. به طور کلی به دلیل قرار گرفتن در حوزه  و نزدیکی آن با مشاغلی مانند مهندس نرم افزار، طراح وب و …، این گروه از متخصصان تقریبا در همین محدوده های ذکر شده قرار دارد.

  برای این گروه از مشاغل در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثالمتخصص که در سمت فنی در رده می کند، در اواخر سال ۱۳۹3، حداقل 81۰۰۰۰ تومان، حداکثر 40۰۰۰۰۰ تومان و متوسط ماهیانه 16۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.


  همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و هر فردی از جمله می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، این متخصصان از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، و حقوق شاغلان نیز افزایش می یابد.


  توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا - متوسط سالیانه مدیران مطابق با آخرین آمارها، ۷۷.۱۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – میزان سالانه مدیران ۷۲.۰۰۰ دلار استرالیا( قبل از کسر مالیات) بوده است.

  انگلستان- متوسط سالیانه این  برای افراد تازه بین۲۷.۰۰۰ تا۳۳.۰۰۰ دلار، برای افراد باتجربه بین۳۵.۰۰۰ تا۵۳.۰۰۰ دلار و برای کارشناسان ارشد بیش از۶۸.۰۰۰ دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.