معرفی شغل منشی صحنه

تعداد بازدید: ۴۶۱
 • معرفی شغل منشی صحنه

  منشی چه می کند؟
  منشی همه موارد فنی و عملی تمرین ها و اجراها را سازماندهی کرده و بر اینکه همه و عوامل در مکان و زمان درست خود قرار دارند،کنترل دارد. در واقع کسی است که اطلاعات خاص هر نما را ثبت و نگه داری می کند. او مسئول است که از تعداد و طول زمان هر برداشت، گفت و گوهای هر صحنه، موقعیت شخصیت ها در سر و مسیر حرکت شان، محل و موقعیت وسایل موجود در صحنه، محل استقرار دوربین و حرکت آن و … یادداشت بردارد، تا اطمینان حاصل شود که در نماهای بعدی همه چیز در سر جای درست خود قرار دارند. در مجموع کسی است که بر کلیه مراحل آماده شدن صحنه، لباس و… نظارت دارد و اطلاعات لازم را در اختیار سایر عوامل از جمله صدابرداران، فیلمبرداران، گریمورها و… قرار می دهد.

   

  ساعت و محل او

  این نکته قابل ذکر است که عمدتا صحنه، خانم می باشد. ساعت کاری هم بسته به نوع پروژه کاری (فیلم، و…) معمولا طولانی و متغیر می باشد. محل آنها نیز معمولا سر یا برداری است.
   
  وظایف صحنه

  - سازماندهی تمرین ها

  - همکاری با با سایر عوامل در استفاده از لباس، انجام طراحی ها، تغییرات صحنه، صدا و نور

  - بودجه لوازم و تجهیزات و سازماندهی آنها

  - تهیه خلاصه ای از نامه ( که نشان دهنده وضعیت روی صحنه، تغییرات صحنه، تجهیزات، نور و صدای لازم برای هر است)

  - برقراری ارتباط مناسب با مدیران و سایر عوامل

  - نظارت بر ورود و خروج لوازم و تجهیزات در هر صحنه

  - راهنمایی برای رفتن روی صحنه

  - راهنمایی عوامل فنی در خصوص نور و صدا

   

  شخصیت شناسی صحنه

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ISTP این تیپ شخصیتی از ملموس لذت می برد. او قدرت مشاهده خوبی داشته و به جزئیات توجه زیادی دارد.

  مهارت و توانمندی مورد نیازمنشی صحنه

  مهمترین ها و توانمندیهای به قرار زیر است:

  - علاقه زیاد به و هنرهای نمایشی

  - برنامه ریزی، سازماندهی و رهبری- باید برای گرفتن هر پلان موارد موثر را بررسی کرده و همه عوامل از جمله بازیگران، صدابردار، گریمور، بردار و.. را سازماندهی و با هم هماهنگ کند تا خوبی مطابق با نظرات برداشت شود.

  - ارتباطی عالی – برای ایجاد ارتباط نزدیک با همه عوامل یا تئاتر

  - قابل اعتماد بودن و توانایی تصمیم گیری – رابط و سایر عوامل بوده و در واقع نماینده به حساب می آید، باید مورد اعتماد و بقیه باشد و در مواقع لزوم به طور مستقل – مثلا در مورد تغییرات لازم در دکور یا گریم – تصمیم گیری کند.

  - توانایی انجام همزمان چند – به دلیل وسیع و متنوع بودن وظایف و این که باید همزمان همه عوامل را در هر کنترل کند، توان انجام چند همزمان از لازمه های اصلی یک خوب است.

  - حفظ آرامش و داشتن صبر در شرایط کاری پرفشار

  - توجه زیاد به جزئیات – کوچکترین اشتباه در هر خدشه بزرگی به کیفیت یا وارد می کند. بنابراین باید با دقت فراوان به کوچکترین موارد هم توجه کند.ات

  - اطلاع از مسائل سلامت و ایمنی در کار

   

  تحصیلات لازم برای ورود به صحنه

  از آنجا که رشته تحصیلی مجزایی برای در ها و مراکز آموزشی وجود ندارد، اکثر شاغلین این در رشته های مربوط به تحصیل کرده اند. از آنجا که مرتبا در کنار است، بسیاری از دانش ها، تجربیات و های سازی را از او یاد می گیرد. به همین خاطر بسیاری از سازان ابتدا وارد شده و پس از کسب تجربیات لازم، به سازی حرفه ای می پردازند. کسب تجربه در کسب در این بسیار مهم است.

   

  وضعیت بازار و صحنه

  حوزه کاری ها در شرکت های تولید فیلم، تئاترها و برگزار کنندگان کنسرت ها می باشد. بنابراین گاهی در صدا و سیما انجام می شوند. ضمن این که بسیاری از آنها در شرکت های خصوصی سازی و برگزار کننده یا کنسرت می کنند. برخی نیز به صورت قراردادی و مستقل در پروژهای مختلف همکاری می کنند. در مجموع اطلاعات موثق و قابل اطمینانی در خصوص وضعیت بازارکار و میزان در کشور در دسترس نمی باشد.  

   

  مشکلات این شغل

  یکی از مشکلاتی که پیش روی علاقه مندان به این می باشد این است که، آموزش حرفه ای به صورت رشته ای مجزا در ها برای وجود ندارد و فقط در رشته کارگردانی اطلاعات مختصری در مورد ارائه می شود. البته فارغ التحصیلان رشته به خوبی می توانند از عهده این برآیند و بسیاری از ها در کشور نیز در این رشته تحصیل کرده اند. کسب تجربه در کنار های مختلف در این تاثیر زیادی دارد. در واقع کسانی که می خواهند سازی را به خوبی یاد بگیرندف می توانند با شروع کنند. زیرا منشی در همه لحظات کنار است و هر آنچه او می داند را باید بلد باشند.
   

  میزان صحنه

  آمار مشخصی در مورد میزان حقوق و در ایران در دسترس نیست. هایی که در شرکت های خصوصی می کنند، با توجه به سیاست ها و وضعیت مالی شرکت، تجربه و تخصص خود درآمدهای متفاوتی دارند. آنهایی هم که به صورت مستقل و پروژه ای می کنند،

  درآمدشان وابسته به میزان قراردادها و فعالیت شان می باشد.

   

  میزان در برخی کشورهای جهان

  انگلستان – متوسط سالانه این برای افراد تازه بین ۲۷.۰۰۰ تا ۴۰.۰۰۰ دلار و برای افراد با تجربه بسته به نوع قرارداد و بودجه موجود تا ۶۱.۰۰۰ دلار یا بیشتر هم می تواند باشد.

  در مجموع می توان گفت عوامل مختلفی در ایران وسایر کشورهای جهان بر میزان تأثیر گذار است.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.