معرفی شغل نوازنده

تعداد بازدید: ۵۴۸
 • معرفی شغل نوازنده

  نوازنده کیست و چیست؟

  نوازنده کسی است که ساز می نوازد. در قدیم در لفظ عامیانه به آنها مطرب می گفتند. در فارسی سازهای سنتی را با پسوند «زن» (مانند تارزن، نی‌زن و مانند آن) یا با پسوند «-نواز» (مانند نی‌نواز) نام می‌گذارند. نام نوازندگان سازهای غربی اما بیشتر به تبع از زبان فرانسه با پسوند «-یسست» نام برده می‌شود. مانند ویولونیست، ساکسوفونیست. می تواند در انواع مختلف مانند سنتی، پاپ، کلاسیک و… وارد شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. 
   
  نوازنده باید فردی خلاق بوده و دارای انگیزه و اراده لازم باشد.  همچنین باید بتواند به راحتی و با اعتماد به نفس در مقابل تماشاگران، اجرای زنده داشته باشد. توانمند باید در میزان های مشخصی که برای وی تعیین شده از بهترین و به جاترین حرکات و نت های موجود استفاده کرده و تکنیک های خود را بروز دهد.
   
  نوازنده ها معمولا در گروه های مختلف در تلویزیون، رادیو ، استودیو های ضبط DVD ها و… می کنند. برای یک حرفه ای شدن باید ابتدا آموزش های لازم را ببینید که این از طریق تحصیلات آکادمیک در رشته های مرتبط یا از طریق گذراندن دوره های آموزشی در آموزشگاه های آزاد صورت می گیرد.

   
  ساعت و محل نوازنده

  ساعت کاری معمولا نامنظم و گاهی در شب ها و تعطیلات می باشد. همچنین برخی اوقات باید تا نیمه شب برای ضبط در استودیو مشغول باشد. بخش عمده ای از زمان او صرف انجام تمرینات می شود.
   
  محل بنا به نوع و سطح و تخصص، می تواند مکان های مختلفی از جمله استودیو های ضبط موسیقی، تئاترها، کنسرت ها، هتل ها، رستوران ها و… باشد. 
   
   

  وظایف نوازنده

  - تمرین

  - یادگیری و تمرین قطعات جدید

  - تنظیم تجهیزات و ابزار قبل از اجرا

  - اجرای زنده در مقابل تماشاگران

  - ارتباط با مدیر برنامه ها و یافتن پروژه کاری جدید (در صورتی که مستقل کند)

   

  شخصیت شناسی نوازنده

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

  ESFP این تیپ شخصیتی از زیبایی شناسی فراوانی برخوردار بوده و دوست دارد هنر خود را برای دیگران به نمایش بگذارد. او از سرگرم کردن دیگران لذت می برد.

   

  مهارت و توانمندیهای مورد نیاز نوازندگی

  - استعداد و ذوق هنری در موسیقی

  - فراوان به هنر موسیقی

  - خلاقیت

  - اعتماد به نفس و انضباط

  - انگیزه و اراده

  - تحمل ساعات کاری طولانی و تمرین مداوم

  - انجام تیمی – جهت همکاری با سایر اعضای یک تیم موسیقی

  - سلامت شنوایی

    

  تحصیلات لازم برای ورود به نوازندگی

  علاقه مندان برای ورود به می توانند در رشته های  دانشگاهی مربوطه از جمله نوازندگی ایرانی و نوازندگی جهانی در دانشگاه های دولتی و علمی و کاربردی تحصیل کنند.

  علاوه بر تحصیلات آکادمیک، آموزشگاه های زیادی در کشور هستند که در این حوزه ها آموزش می دهند. افرادی که نمی خواهند وارد دانشگاه شوند و به این زیادی دارند، می توانند در این آموزشگاه ها دوره های لازم را بگذرانند.

  در نوازندگی مانند بسیاری از رشته های هنری، داشتن پشتکار، تمرین زیاد و کسب تجربه های مختلف، در موفقیت یک تاثیر زیادی دارد.

   

  آینده شغلی، و فرصت های نوازنده

  استخدام از تنوع زیادی در اشکال اجرا برخوردار است. می تواند به تنهایی و یا به صورت تیمی کند. همچنین می تواند به طور مستقل کسب و کاری در این حوزه به راه بیاندازد. تا زمانی که در این حرفه ای و با تجربه نشود، نمی تواند روی این به عنوان دائمی حساب کند و معمولا باید برای امرار معاش خود دیگری نیز داشته باشد. انجام این به صورت پاره وقت نیز امکانپذیر است.

   
  مشکلات نوازندگی در ایران

  نوازندگان در کشور با مسایل و مشکلاتی روبرو هستند که برخی از آنها عبارتند از :

  - عدم وجود معیار مشخصی در پرداخت دستمزدها و پایین بودن آنها

  - اهمیت کافی ندادن به ها در گروه های و تاکید زیاد بر خواننده ها

  - نبود هیچگونه سندیکا یا صنف در حوزه نوازندگی

  - احتمال ایجاد مشکلات جسمی برای نوازندگان

  - نامطلوب بودن وضعیت آموزش در ایران

  - نبود کتاب های آموزش مناسب و همگام با جدیدترین روش های دنیا

  - وجود مشکلات فرهنگی بسیار در حوزه نوازندگی بانوان مانند عدم اجازه بسیاری از خانواده ها برای ورود دختران شان به این حوزه و….

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۰ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان رشد ۳۰.۹ درصدی داشته و روند استخدامی آینده آن کاهشی پیش بینی شده است.

   
  درآمد نوازنده

  پایین بودن و عدم حمایت از سوی بخش های دولتی، یکی از بزرگترین مشکلات نوازندگان کشور به حساب می آید. بسیاری از ها برای امرار معاش خود دومی را انتخاب کرده اند.

  در مورد نوازندگانی که از تجربه، تخصص و شهرت بالایی برخوردارند، شاید بتوان گفت قابل قبولی دارند. اما کسی که به این روی می آورد، کسب بالا و پولدارشدن نباید هدف اصلی او قرار گیرد. بلکه عشق و به این هنر باید هدف اصلی ورود او به عرصه نوازندگی باشد، هر چند ممکن است در صورت رسیدن به تخصص و شهرت بالا، خوبی نیز کسب کند.

   

  میزان در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط ساعتی  ۲۲.۳۹ دلار (برای همه مشاغل ۱۶.۲۷ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ساعتی ۲۳,۵ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه ۵۳.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – درآمدها بسته به میزان موفق بودن و مورد توجه قرارگرفتن او متفاوت است.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.