معرفی شغل طراح داخلی

تعداد بازدید: ۴۱۶
 • معرفی شغل طراح داخلی

  کار داخلی چیست؟
  کار داخلی، رهبری چنین پروژه‌ای است. داخلی حرفه‌ای چند وجهی است. به این ترتیب که داخلی باید بهترین روش را برای دستیابی به اهداف پروژه مورد نظر بیاید، با صاحبان پروژه تماس برقرار کند و به مدیریت و اجرای طرح بپردازد. به هنگام فضای داخلی دو مورد را باید در نظر بگیرد: کاربرد آن فضا، و احساس و تأثیری که می­خواهد آن فضا بر استفاده­کننده داشته باشد.
   
  طراح داخلی وضعیت داخلی ساختمان را و سازماندهی می کند. این ساختمان ها می تواند خانه های شخصی، ادارات و شرکتها، هتل ها، رستوران ها و مغازه ها باشند.

  ساعت و محل کار
    
  ساعت کاری داخلی معمولا زیاد ولی نامنظم است. بسته به نوع پروژه کاری، حتی در شب ها و تعطیلات هم باید گاهی سرکار خود باشد. محل اصلی داخلی در دفاتر کاری است که امور اداری و کارهای را در آن انجام می دهد. ولی بیشتر زمان کاری خود را در محل مشتریان می گذراند.   

  وظایف داخلی
  - ملاقات با مشتریان برای آگاهی از نیازها و نظرات آنها

  - ایجاد طرح ها مطابق با نیاز مشتریان، بودجه آنها و نوع ساختمان

  - تهیه طرح اولیه برای نشان دادن به مشتریان

  - مشاوره دادن به مشتریان در خصوص رنگ ها، پارچه ها، وسائل و مبلمان

  - ایجاد طرح های نهایی با کمک برنامه های کامپیوتری

  - مشخص کردن زمان بندی و تخمین هزینه های پروژه

  - تهیه مبلمان، پارچه ها، کف پوش ها و پوشش دیوارها در صورت لزوم

  - نظارت بر نصب و اجرای طرح ها

  - بازدید از پروژه برای اطمینان از رضایت داشتن مشتری

   

  شخصیت شناسی شغل داخلی
  به صورت کلی شاید بتوان گفت اگر به و چیدمان (دکوراسیون) علاقه زیادی دارید، شغل داخلی آل شماست اما در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی شغل داخلی بر اساس تست MBTI :
  INFJ این تیپ شخصیتی در خلق آثار منحصر به فرد با کمک و های خود توانا است. او با هنر می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این تیپ شخصیتی می باشد.

  ENFP این تیپ شخصیتی از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط منعطف تر باشد، برای آنها مطلوبتر است. آنها به تنهایی و مستقل هم به خوبی می توانند کنند ولی باید با دیگران تبادل نظر داشته باشند.

  INFP این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

   ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

  ESFP این تیپ شخصیتی به حرف های مشتریان به دقت توجه کرده و حداکثر تلاش خود را برای رفع خواسته های آنها انجام می دهد. او از زیبایی شناسی زیادی برخوردار بوده و دوست دارد هنر خود را به دیگران نشان دهد.
  ISFP این تیپ شخصیتی با دست و استفاده از حواس پنجگانه خود در را دوست دارد. او به کارهای منعطف و بدور از ساختار و مقررات زیاد علاقه دارد.


  مهارت های لازم برای شغل داخلی
  - – یکی از مهم ترین عوامل موثر در یک داخلی خوب است. داخلی باید از خود در تطبیق مناسب ویژگی های با نیاز مشتری استفاده کند.

  - عالی در سازماندهی – در داخلی عوامل زیادی دخیل هستند که باید مدنظر قرار بگیرند تا به خوبی انجام شود. مثلا در یک خانه مسکونی باید با سازنده کف پوش ها، نقاش ، پرده دوز و بسیاری افراد دیگر ارتباط برقرار کرده و کارهای آنها را مطابق با طرح خود برنامه ریزی و سازماندهی کند.

  - مدیریت پروژه – برای کنترل و مدیریت عوامل مختلف از جمله دوزنده و نصاب پرده ها، نصاب کف پوش، نصاب در و پنجره و…

  - و مدل سازی کامپیوتری – به دلیل اینکه بخش اعظم بوسیله نرم افزارهای کامپیوتری انجام می گیرد.

  - آگاهی از مقررات ایمنی و ساختمان – برای رعایت آنها در و اجرای پروژه و جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی برای مشتری

  - اطلاع از محصولات، مواد و تجهیزات مرتبط به خود که در بازار موجود است.

  - ارتباطی موثر برای همکاری با تامین کنندگان، پیمانکاران و مشتریان

  - توانایی یافت راه حل های عملی برای مسائل و مشکلات احتمالی

  - توانایی کنترل هزینه ها و انجام در چارچوب بودجه معین شده توسط مشتری

    

   تحصیلات لازم برای ورود به شغل داخلی
  داشتن دانش معماری داخلی در کنار عواملی مانند علاقه، ذوق هنری، تجربه و… برای موفق شدن در شغل داخلی لازم و ضروری است. برای کسب این دانش علاقه مندان می توانند در رشته های داخلی یا معماری داخلی تحصیل نمایند. دانش آموزان علاقه مند پس از گذراندن سال اول متوسطه می توانند وارد شاخه کاردانش شده و در رشته معماری داخلی تحصیل کنند و در صورت علاقه در دانشگاه نیز وارد شوند. در کنار همه این موارد آموزشگاه های آزاد زیادی هستند که دوره های تخصصی داخلی را برگذار می کنند. آنهایی که نمی خواهند در داخلی تحصیل کنند ولی به این شغل علاقه دارند، می توانند این دوره ها را بگذرانند. البته بدیهی است در داخلی مانند هر رشته هنری دیگر، داشتن تحصیلات در کنار استعداد و تخصص برای موفق شدن ضروری است. 

  درآمد و حقوق داخلی 
  به طور کلی میزان داخلی به تخصص، و تجربه او بستگی دارد. طراحانی که در شرکت های خصوصی شده اند، درآمدهای متفاوتی دارند.

  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال۱۳۹3 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و داخلی نیز استخراج شده است.

  برای داخلی حداقل، حداکثر و متوسط ماهیانه ذکر شده است. یک داخلی در اواخر سال ۱۳۹3، حداقل 6900000 تومان، حداکثر 40700000 تومان و متوسط ماهیانه 15000000تومان را داشته است. در تصویر زیر می توانید داخلی را با تعدادی دیگر از مشاغل هنری مقایسه کنید.


  همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و هر فردی از جمله داخلی می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، داخلی از نظر سابقه کاری مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است با افزایش سابقه کاری، و حقوق داخلی نیز افزایش می یابد.


  توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

  میزان داخلی در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

  آمریکا - میزان متوسط سالانه  در سال ۲۰۱۰ برای داخلی، ۴۶.۲۸۰ دلار (متوسط همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۷.۶۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا - میزان متوسط سالانه طراحان داخلی حدود ۵۲.۰۰۰ دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان - میزان متوسط سالانه داخلی برای افراد تازه بین ۲۳.۰۰۰ تا ۳۱.۰۰۰ دلار، برای افراد با تجربه ۴۱.۰۰۰ دلار و برای طراحان ارشد بیش از ۶۸.۰۰۰ دلار می باشد.

  وضعیت داخلی

  استخدام داخلی به شکلهای مختلفی امکان پذیر است. داخلی می تواند در شرکت های مشاوره کند. همچنین می تواند به صورت مستقل کارکرده و یا به صورت پروژه ای با شرکت های قرارداد ببندد. در صورت داشتن تجربه بیشتر می تواند به کارهایی مانند صحنه تئاتر، نمایشگاه ها و … بپردازد. به دلیل کمبود اساتید معماری داخلی در دانشگاه های کشور، افراد علاقه مند به تدریس می توانند با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، جذب دانشگاه ها شوند.

  حوزه داخلی و در منازل، شرکت ها و… در سال های اخیر از سوی مردم مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. به دنبال آن بازارکار بهتری نیز پیش روی طراحان داخلی خواهد بود. البته با توجه به رقابت شدید در این شغل، افرادی که دانش، تخصص، و تجربه لازم و کافی را دارند، می توانند در این بازارکار موفق شده و خوبی کسب کنند.

  طراحی داخلی در ایران با مسایل و مشکلاتی روبرو است که برخی از آنها عبارتند از :

  - تعداد دانشگاه های اندک و ظرفیت محدود آنها در جذب دانشجو در رشته معماری داخلی

  - کاربردی نبودن دروسی که در دانشگاه ها در رشته معماری داخلی تدریس می شود که منجر به نبود کافی در فارغ التحصیلان آن می شود.

  - حضور تعداد زیادی افراد غیرمتخصص در داخلی و ارائه کارهایی با کیفیت پایین – این امر منجر به محدود شدن فرصت های شغلی برای طراحان داخلی مجرب شده و سطح و کیفیت عمومی کارها را کاهش می دهد.

  - تقلیدی بودن بسیاری از طرح ها و الگوهای مورد استفاده در داخلی و بومی نبودن آنها

  - عدم درک کافی مردم از اهمیت داخلی منازل، شرکت ها و… و تاثیرات مثبت آن در زندگی و کارشان

   
   وضعیت داخلی در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

  آمریکا - میزان رشد داخلی در بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ در آمریکا، ۱۹ درصد( بیشتر از رشد متوسط همه مشاغل، ۱۴ درصد) پیش بینی شده است.

  استرالیا - در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان داخلی در مقایسه با متوسط همه مشاغل(۱۰.۲ درصد)، ۸۹.۳ درصد رشد داشته است. پیش بینی می شود در سال های آتی رشد متوسطی را داشته باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.