معرفی شغل کارشناس شبکه

تعداد بازدید: ۳۰۲۸
 • معرفی شغل کارشناس شبکه

  کار چیست؟

  کارشناس شبکه، های کامپیوتری گسترده (WAN) و محلی (LAN) را ایجاد و پشتیبانی می کند. محدوده می تواند یک طبقه از یک ساختمان و یا چندین کشور بوده و برای این از های مختلف از جمله فیبرهای نوری و یا های مایکروویوی می توان استفاده کرد.

  به طور کلی با چهار سیستم اصلی در ارتباط است:

  شبکه های محلی (LAN) : که کامپیوترها را در یک فضای محدود مانند یک اداره و یا یک ساختمان به هم متصل می کند.
   
  شبکه های شهری (MAN) : های محلی درون یک شهر را به هم متصل می کند.

  شبکه های گسترده (WAN) : سیستم های درون مرزهای ملی را به هم متصل می کند.
   
  شبکه های جهانی(GAN) : ها با مرزهای جغرافیایی نامحدود را به هم متصل می کند و برای این از های بی سیم و ماهواره ای استفاده می کند.

  همگام با افزایش حجم داده هایی که بین کامپیوترها منتقل می شوند، نیاز به ملزومات امنیتی نیز افزایش می یابد، لذا باید به سیستم ها و روش های امنیتی نیر بسیار مسلط باشد. وظیفه اصلی یک این است که مطمئن باشد کامپیوتری، ظرفیت پاسخگویی به نیازهای مشتریان را داشته و دارای لازم است. کارشناس باید های سازماندهی و فناوری اطلاعات خوب و مناسبی داشته باشد. همچنین باید قدرت برقراری ارتباط مناسب داشته باشد تا بتواند مشکلات فنی را واضح و مشخص برای افراد شرح دهد.

   

  محیط شبکه

  کارشناس معمولا در واحد فناوری اطلاعات یا انفورماتیک سازمان ها می شود و بر آن سازمان نظارت دارد. در برخی موارد در شرکت های تخصصی اشتغال دارد و به صورت تخصصی همراه با سایر کارشناسان، خدمات تخصصی به مشتریانشان ارائه می دهد. جدا از این موارد برخی از کارشناسان به صورت شخصی و ای برای خودشان می کنند.

  شغل مناسب شماست اگر…

  اگر شما در حل مسائل و مشکلات توانمندید و علاقه دارید با سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر کنید، این مناسب شماست. متخصص، مهندس یا شبکه، های متصل کننده کامپیوترها به یکدیگر را ایجاد و پشتیبانی می کند.
   

  وظایف شبکه

  - راه اندازی نرم افزارها و سخت افزارهای جدید – به منظور راه اندازی و یا ارتقاء عملکرد و کارایی آن

  - ایجاد حساب های کاربری، تعیین حیطه دسترسی و کلمه عبور برای کاربرانی که در محیط از امکانات آن استفاده می کنند.

  - حفظ در – زیرا استفاده کاربران از محیط باید همراه با کامل باشد تا برای آنها مشکلی ایجاد نگردد. تبادلات مالی در محیط (بانکداری الکترونیکی) از مهمترین مصادیق نیاز به حفظ در محیط است.

  - شناسایی و رفع عیوب شبکه

  - تهیه برنامه های زمانبندی برای تعمیر و نگهداری شبکه

  - ارائه خدمات فنی به کاربران نهایی – گاهی اوقات برخی از کاربران دچار مشکلاتی می شوند که متخصص باید برای رفع مشکل آنها اقدام نماید.

  - نظارت و مدیریت روزانه بر نحوه استفاده از شبکه

  - برنامه ریزی و استفاده از های جدید – به منظور افزایش کارایی تحت کنترل یا بررسی و افزایش قابلیت های آن برای استفاده کاربران

   

  شخصیت شناسی شبکه

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  INTJ این تیپ شخصیتی از درک سیستم های پیچیده و منطق برخوردار است. او می تواند با کمک خلاقیت خود سیستم های جدید ایجاد کند. 

  INTP این تیپ شخصیتی در تحلیل مسایل و ارائه راه حل های مبتکرانه (که از لازمه های این است) تبحر زیادی دارد. او از در زمینه های فنی و حل مسایل پیچیده لذت می برد.

  ISTP این تیپ شخصیتی به رشته های فنی و فهمیدن چرایی و چگونگی کردن چیزها علاقه دارد. او مشاهده کننده خوبی بوده و به جزئیات و واقعیات توجه زیادی دارد. استفاده از تحلیل های منطقی به خوبی در این تیپ شخصیتی مشهود است.

   

  مهارت های شبکه

  یک باید دارای های زیر باشد:

  - های فناوری اطلاعات در حد عالی مخصوصا در حوزه سخت افزار و نرم افزارهای مربوط به شبکه

  - حل مساله در حد عالی – زیرا نحوه اجرا و پیاده سازی هرپروژه متفاوت از دیگری است و برای اجرای بهینه هر یک از آنها باید مسائل مخصوص به آنها را در نظر گرفته و راهکار مناسب برای آن ارائه داد. به عنوان مثال برای ایجاد کامپیوتری در یک ساختمان باید به نحوه چیدمان دیوارها، ورودی سیم تلفن به ساختمان، تعداد کامپیوترهای مورد نیاز برای اتصال به و محل استقرار آنها و همچنین مشخصات و محل استقرار سرور (در صورت نیاز) توجه نمود و متناسب با آنها بهترین راهکار استقرار مورد نظر را ارائه داد.

  - سازماندهی برای اولویت بندی وظایف – ویژه مدیران شبکه

  - توضیح شفاف و واضح مباحث فنی –  برای کارفرمایان یا تکنسین های فعال در پروژه

  - تیمی – زیرا در بسیاری از موارد های به صورت تیمی اجرا می شود و برای انجام شدن بهتر کارها به این نیاز است.

  - به روز نگه داری سیستم ها متناسب با آخرین پیشرفت ها و ها

   

  تحصیلات شبکه

  عموما فارغ التحصیلان کارشناسی در رشته های  علوم کامپیوتر، مهندسی کامیپوتر (به خصوص سخت افزار)، مهندسی فناوری اطلاعات و یا کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش های ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و یا رشته های کامپیوتری (در دانشگاه علمی کاربردی) می توانند شوند.

  البته برای رشته های دیگر نیز افرادی که دوره های تخصصی را در آموزشگاه های معتبر گذرانده و تجربه لازم را کسب کنند، می توانند به عنوان فعالیت کنند. در حال حاضر بسیاری از افراد به جای اینکه در دانشگاه وارد رشته های فوق الذکر شوند، با استفاده از آموزش های ارائه شده در آموزشگاه های آزاد، مدارک معتبر و قابل قبولی دریافت کرده و به راحتی جذب بازارهای داخلی و بین المللی می شوند. از مهمترین این مدارک می توان به MCSA  (پیاده سازی، مدیریت و رفع عیب های ویندوزی) و MCSE (شامل MCSA و طراحی های ویندوزی) اشاره کرد. 

   

   بازارکار شبکه

  امروزه با گسترش کامپیوتر در تمامی ابعاد زندگی انسان ها و الزام شرکت ها و سازمان ها برای استفاده از این فناوری به منظور امکان رقابت با سایر شرکتها و توان پاسخگویی به نیاز مشتریان، هم به عنوان یک مفهوم اساسی در کنار کامپیوتر توسعه پیدا کرده است و هر کجا که تعداد کامپیوتر ها از یک دستگاه بیشتر می شود، به نیاز است. بنابراین برای در همه جا وجود دارد اما این به شکل های متفاوت انجام می شود.کارشناس می تواند در سازمان ها و شرکت های مختلف دولتی و خصوصی کند. همچنین می تواند در شرکت های حوزه فناوری اطلاعات شده و یا به صورت قراردادی با آنها کند. با کسب تجربه بیشتر می تواند به رده های مدیریتی در این حوزه دست یابد.

   

  استخدام شبکه

  هرچند که آمار رسمی و معتبری در رابطه با میزان در کشور منتشر نشده است، اما از شواهد و اطلاعات برگرفته شده از بازار ایران پیداست که میزان نسبت به میانگین مشاغل بالاتر است و این امر به دلیل افزایش استفاده از کامپیوتر به صورت گسترده در سال های اخیر در کشور می باشد. امروز تقریبا نمی توان شرکت یا سازمانی را در کشور پیدا کرد که از نرم افزار و کامپیوتر برای انجام عملیات مختلف مالی، اداری و حرفه ای خود استفاده نکند. در این صورت برای استفاده و بهره برداری مناسب از آنها به کمک متخصصین مختلفی از جمله نیاز جدی می باشد. همچنین پیش بینی می شود با وابستگی بیش از پیش شرکت ها و سازمان ها به کامپیوتر و های کامپیوتری و توسعه آن در کشور، شاهد افزایش بیشتر میزان اشتغال، کارآفرینی و در سال های آتی باشیم.

   

  استخدام در کشورهای دیگر

  آمریکا – پیش بینی می شود میزان متخصصان بین سال های۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲، ۱۲  درصد رشد خواهد داشت. در حالی که متوسط رشد همه مشاغل ۱۱ درصد خواهد بود.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان این رشد ۲۹.۵ درصدی داشته است . برای سال های آینده نیز رشد بسیار زیادی پیش بینی شده است. 

   

  درآمد و حقوق شبکه

  کارشناس ای که در بخش دولتی فعالیت می کند، با توجه به قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی به معیارهای تخصص، دانش و تجربه فرد بیشتر توجه شده و بر اساس آنها میزان حقوق تعیین می شود. در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹3 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است. برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل شبکه، ادمین شبکه، پشتیبان شبکه، مسئول شبکه، مدیر و … می باشند که یک می تواند در هر یک از آنها شده و فعالیت نماید.

  برای در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال ای که در سمت مدیر در رده مدیر می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل ماهیانه ۱۱۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر ۴۶۸۰۰۰۰ تومان و متوسط ۲۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.


  همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و هر فردی از جمله می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، و حقوق نیز افزایش می یابد.


  توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

   

  درآمدکارشناس در کشورهای دیگر

  آمریکا – متوسط سالیانه متخصصان در سال ۲۰۱۰،  ۶۹.۱۶۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۷۳.۰۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – میزان سالانه متخصصان  ۷۲.۰۰۰ دلار استرالیا(قبل از کسر مالیات) است.

  انگلستان – متوسط سالیانه این برای افراد تازه بین ۲۷.۰۰۰ تا ۴۲.۵۰۰ دلار، برای افراد با تجربه بین ۴۲.۵۰۰ تا ۶۰.۵۰۰ دلار  و  برای مهندسان ارشد حدود ۹۱.۰۰ دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.