معرفی شغل مدیر مهد کودک

تعداد بازدید: ۹۲۵
 • معرفی شغل مدیر مهد کودک

  کار کودک

  مدیر مسئول فعالیت های روزانه است. کار همچنان که از نام این مشخص است اداره و انجام وظایف مدیریتی این مکان است. همه وظایف یک از جمله برنامه ریزی فعالیت های نیز بر عهده او می باشد. هدف مدیر مهدکودک، دادن آموزش های لازم و کمک به بچه ها برای شروع یک زندگی خوب می باشد.

  مدیر باید بتواند با بچه ها و خانواده آنها ارتباط خوبی برقرار کند تا محیطی سازنده و مثبت در ایجاد کند. داشتن روابط عمومی بسیار خوب و آگاهی از آخرین روش ها و تجهیزات و مراقبتی از ملزومات اصلی این کار است. همچنین باید توان مدیریت و سازماندهی خوبی داشته باشد. قابل ذکر است که باید حتما خانم باشد.

   

  ساعت کار و محل کار کودک

  ساعت کار به صورت تمام وقت بوده و محل کار او نیز در محیط می باشد.
   

  وظایف کودک

  - ایجاد یک محیط امن و مناسب برای آموزش بچه ها از طریق بازی و سایر ابزارهای آموزشی

  - اطمینان یافتن از رعایت شدن کلیه قوانین و استانداردهای بهداشتی، ایمنی و …

  - برنامه ریزی مناسب و نظارت بر اجرای درست آن

  - ایجاد ارتباط نزدیک با والدین و ارائه گزارش و توضیحات لازم از وضعیت و روند پیشرفت بچه ها به آنها

  - اطمینان یافتن از مناسب بودن و سالم بودن وسایل و اسباب بازی ها

  - و کارکنان آموزش دیده و توانمند همراه با آموزش، حمایت و رهبری آنها

  - کنترل مستمر برای آگاهی از وضعیت کودک،نیازهای و تجهیزاتی

  - مدیریت هزینه ها متناسب با بودجه مهدکودک

  - انجام بازاریابی موثر برای جذب والدین بچه ها به سمت استفاده از مهدکودک 

   

  شخصیت شناسی کودک

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ENFJ این تیپ شخصیتی دوست دارند به دیگران کمک کنند تا رشد کنند. آنها علاقه مند به مشاغل مدیریت و رهبری می باشند و دوست دارند تا حد امکان روی کارهای خود کنترل داشته و از تلاش های خود نتایج مثبت بگیرند.

  ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با کودکان خردسال کار کند و های اولیه را به آنها بیاموزد.

   ISFJ این تیپ شخصیتی به آموزش علاقه دارد زیرا می تواند به دیگران کمک کند و تاثیر مثبتی روی جامعه بگذارد. او ترجیح می دهد با کودکان و خردسالان سروکار داشته باشد.

  مهارت و دانش مورد نیاز کودک

  - به روز بودن و آگاهی از جدید ترین روش ها، وسایل و تجهیزات برای استفاده در مهدکودک

  - آگاهی از استانداردهای امنیتی، بهداشتی، ایمنی و آموزشی

  - های ارتباطی قوی

  - داشتن صبر و مهربانی همراه با علاقه زیاد به بچه ها

  - مدیریت زمان و سازماندهی

  - توان رهبری و ایجاد انگیزه و اعتماد در کارکنان

  - ایجاد اعتماد و اطمینان در والدین

  - بازاریابی و مدیریت بودجه

  - توان کار تیمی مناسب برای همکاری با و سایر کارکنان مهدکودک

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به کودک

  برای تاسیس یک نیاز به یک موسس و یک است. در برخی موارد موسس و یک نفر هستند. این دو پست هر کدام شرایطی را دارند که برای گرفتن مجوز تاسیس باید لحاظ شوند.
   
  شرایط عبارتند از :

  - اعتقاد به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان رسمی تصریح شده در قانون اساسی 

  - تابعیت جمهوری اسلامی ایران

  - دارا بودن حداقل ۲۵ سال سن و حداکثر ۶۰ سال

  - دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر در رشته های دبیری آموزش و پرورش، روانشناسی، علوم تربیتی، مدیریت آموزشی، آموزش یاری، مطالعات آموزش خانواده، علوم اجتماعی- مددکاری اجتماعی، علوم قرآن و معارف اسلامی در رشته قبل از دبستان

  - زن بودن

  - معلمین دبستان ها، مدارس راهنمایی و دبیرستان ها (به شرط عدم اشتغال در ساعات فعالیت کودک) نیز می توانند به عنوان مدیره فعالیت نمایند.
   
  مدیر در صورت داشتن شرایط اولیه فوق، باید دوره های لازم را بگذراند. این دوره ها در مراکز علمی – کاربردی بهزیستی استان های مختلف و برخی از مراکز جهاد دانشگاهی برگزار می شود.
   

  فرصت شغلی و  وضعیت کودک

  اشتغال در این بیش از آنکه به صورت باشد در قالب تأسیس است. مگر این که شما سرمایه و یا شرایط لازم برای تأسیس را نداشته باشید که در این صورت می توانید موسس کودکی را بیابید که به خدمات شما به عنوان نیاز داشته باشد.البته معمولا داشتن سابقه کاری قبلی برای این لازم است. در خصوص وضعیت و در کشور اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. ولی با توجه به روند افزایشی رغبت خانواده ها به استفاده از مهدهای کودک، پیش بینی می شود علاقه مندان به این شغل با خوبی در سال های آتی روبرو باشند.
   

  وضعیت در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی می شود میزان مدیران در بین سال های۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۲۵  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط رشد همه مشاغل۱۴ درصد خواهد بود.

   

  میزان درآمد کودک

  آمار دقیقی از میزان درآمد در کشور در دسترس نمی باشد. افزایش میزان استفاده از ها در جوامع امروزی در کنار اهمیت زیادی که خانواده ها برای تربیت فرزندان خود قایل هستند، باعث می شود که نوع خدمات در این بسیار مهم و حساس باشد. تاجایی که کودکی که خدمات بهتری ارائه دهد، توانایی جذب مشتری بیشتر و به دنبال آن درآمد بالاتر را خواهد داشت. بنابراین می توان گفت درآمد (البته به شرطی که خود موسس هم باشد) به کیفیت خدمات، میزان امکانات رفاهی، و … وابسته است.
   

  میزان درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط درآمد سالیانه مدیران ۴۲.۹۶۰ دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارهای سال ۲۰۱۳، ۴۴.۰۰۰ دلار بوده است.

  انگلستان –  متوسط درآمد سالیانه مدیران حدود۴۶.۰۰۰  دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.