معرفی شغل روانشناس

تعداد بازدید: ۱۴۹۸
 • معرفی شغل روانشناس

  روانشناسی چیست ؟
  روانشناسی علم مطالعهٔ رفتار و فرایند‌های موجود زنده ـ بخصوص انسان ـ بر اساس روش علمی است. از آنجا که امروزه فکر و اندیشه انسان ها پایه هر عمل و فعالیتی می باشد، شناخت و مسایل و مشکلات مربوط به آن نیز بسیار مهم و ضروری است. وظیفه اصلی این بر عهده می باشد.

  در تعریفی دیگر ، روان شناسی را مطالعه و شناخت علمی چگونگی و چرایی ابعاد مختلف رفتار موجود زنده، به ویژه انسان نامیده اند. در این تعریف رفتار (انسان) نقطه تمرکز علم شناخته شده است. به عبارت دیگر، به یک معنا می توان روان شناسی را رفتار شناسی نامید، چرا که موضوع اصلی روان شناسی به عنوان یک علم رفتاری ، مطالعه فعالیت ها و واکنش های حیوان وانسان در شرایط و موقیعت های مختلف است. همچنین منظور از ” رفتار” آن دسته از حالت ها، عادت ها، فعالیت ها، کنش ها و واکنش های نسبتاً پایداری است که از انسان سر می زند و همواره قابل مشاهده، اندازه گیری ، ارزیابی و پیش بینی است.

  دانشمندان علوم رفتاری و رفتار انسان ها را به انواع مختلف تقسیم کرده اند :

  - رفتار شخصی : رفتاری است که کاملاً جنبه شخصی دارد، مثلاً فردی همواره لباس طوسی می پوشد و یا عادت دارد روزی سه مرتبه مسواک بزند.

  - رفتار شغلی : یعنی رفتار خاص یا عادتی که انسان در و حرفه از خود نشان می دهد، مثلاً همیشه بعد از نماز صبح کارش را شروع می کند ویا همواره با دو انگشت تایپ می نماید.

  - رفتار تحصیلی : عبارت است از رفتار کودک یا بزرگسال در ارتباط با امور تحصیلی، به عنوان نمونه دانش آموزی با صدای بلند درس می خواند و یا اینکه برای یادگیری بهتر مطالب باید حتما یک بار از روی آنها بنویسید.

  - رفتار : رفتار فرد در تعاملات بین فردی  و معاشرت های است، به عنوان نمونه وفاداری به قول و قرار و الزام به عدم دروغگویی در هر شرایطی از نمونه های این نوع رفتار است.

   

  روانشناس کیست ؟

  روانشناس کسی است که رفتار، شخصیت، روابط بین فردی، یادگیری و انگیزش را در انسان به شکل حرفه ای مورد بررسی قرار می دهد. از یک طرف رابطه بین عملکرد مغز و رفتار را بررسی می کند و از سوی دیگر ارتباط بین محیط و رفتار.روانشناس رفتار، انگیزه ها، افکار و احساسات افراد را بررسی کرده و به آنها در کنترل و غلبه بر مشکلات شان کمک می کند.

  ویژگی های روانشناس
  روانشناسی نیازمند صداقت و گشاده رویی است. همچنین داشتن های ارتباطی و شنونده خوب بودن برای این لازم است .روانشناس باید در کنار داشتن دانش، توان درک درست و بدور از هر گونه قضاوتی را داشته باشد. فرد مراجعه کننده باید بتواند به راحتی و بدور از هرگونه استرس و نگرانی به اعتماد کرده و مشکلات خود را با او در میان بگذارد. در واقع یک انسان شناس و جامعه شناس خوب نیز هست.

   

  ساعت و محل روانشناس
  محل و ساعت کاری بسته به نوع و نوع او متفاوت است. که در سازمان و شرکت ها مانند آموزش و پرورش، بهزیستی و… می شود، مطابق با ساعات کاری استاندارد فعالیت می کند. اما ساعات برای روانشناسیکه به صورت مستقل و شخصی می کند، متفاوت و متغیر است.

   

  وظایف روانشناس
  وظایف در هر یک از زمینه های تخصصی زیر عبارتند از :

  - آموزشی- کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان برای غلبه کردن بر مشکلات آموزشی و روانی خود و در نتیجه پیشرفت کردن در این زمینه ها
  - شغلی ( یا سازمانی)- کمک به شرکت ها و سازمانها در بهبود عملکرد و افزایش رضایت شغلی کارکنان
  - سلامت- ترویج رفتار و نگرش سالم و کمک به بیماران و خانواده های آنها برای غلبه بر بیماری ها
  - مشاوره ای- کمک به افراد در حل مشکلات شان و تصمیم گیری ها به خصوص در زمان های پراسترس زندگی شان
  - جرم شناسی- استفاده از تئوری های در شناسایی جرائم، بازسازی و بهبود مجرمین
  - بالینی- کمک به مراجعانی که در شرایطی سخت مانند نگرانی، اضطراب، افسردگی و بیماری های روانی قرار دارند.
  - ورزشی- با افراد، تیم ها و سازمان ها برای بهبود انگیزه و عملکرد در زمینه مربی گری، آموزش و رقابت و همچنین ترویج مشارکت ورزشی به صورت عمومی

  تحصیل در رشته روانشناسی
  فارغ التحصیلان رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا (به شرط گذراندن دو مقطع تحصیلی که آخرین آن غیر پژوهش محور باشد) می توانند وارد این شوند. رشته در دانشگاه های مختلف ارائه می شود و شما می توانید از طریق دانشگاه های دولتی، آزاد، پیام نور و یا دانشگاه های غیر انتفاعی که این رشته را ارائه می دهند به هدف خود دست یابید. 

   

  مهارت های لازم برای یک روانشناس

  - علاقه به انسان ها و کمک به آنها در حل مشکلاتشان
   -انعطاف پذیری در مقابل مراجعین
  - صداقت در گفتار و حفظ اسرار مراجعین
  - های ارتباطی عالی و شنونده خوبی بودن
  - های تصمیم گیری و حل مساله در سطح خوب
  - رویکرد دقیق، منطقی و روش مند

   

  شخصیت های مناسب روانشناسی
  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است.
   
  البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  برخی از های مناسب بر اساس شناسی :

   ENFJ این تیپ شخصیتی دوست دارند به دیگران کمک کنند تا از زندگی خود لذت ببرند. آنها درمانگرهای بانفوذ و گرمی هستند که راه حل ها و انتخاب های احتمالی را به خوبی تشخیص و به مراجعان خود ارائه می دهند. 

  INFJ    این تیپ شخصیتی دوست دارد از دانش و ایده های خود برای کمک به دیگران استفاده کند. این افراد علاقه دارند که ارتباطات فردی (دو نفره) و عمیق با دیگران برقرار کنند که در این شرایط آن وجود دارد.

  ENFP  این تیپ شخصیتی مشاورانی دلسوز، مهربان، خلاق و حمایتگر هستند. آنها می توانند روی دیگران تاثیر زیادی بگذارند. با انرژی زیادی که دارند، انگیزه لازم برای تغییرات مثبت در زندگی را به مراجعان خود می دهند.

  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کند در زندگی شان به رشد و فراست بیشتری دست پیدا کند. او در حوزه مشاوره و راهنمایی بسیار موفق عمل می کند.

  ENTJ این تیپ شخصیتی از استقلال و تنوع این لذت برده و دوست دارد با انواع مردم در مشاغل مختلف سر و داشته باشد. او معمولا محیطی چالشی با طرح های خلاق و جلسات پویا بوجود می آورد.

  INTJ این تیپ شخصیتی در زمینه های فنی تر حوزه سلامت موفق تر است. او می تواند به طور مستقل و با حداقل دخالت دیگران کند. 

  INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های مبتکرانه دارد، علاقه مند است.

  ESFJ این تیپ شخصیتی حامی قدرتمند جامعه بوده و از کمک کردن به دیگران و رفع مشکلات آنها لذت بسیار می برد. او به راحتی می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

   

  آینده شغلی، و فرصت استخدامی روانشناس

  روانشناس - مسیر ایرانیروانشناس با توجه به خود می تواند در بیمارستان ها، مدارس، زندان ها، مراکز توانبخشی، مهدکودک ها، مراکز مشاوره، واحد تحقیقات دانشگاهی، برخی از شرکت ها و سازمان ها و یا باشگاه های ورزشی فعالیت کند. رواشناس می تواند با دریافت مجوز لازم از بهزیستی برای احداث مهد کودک و سرای سالمندان اقدام کند. همچنین با داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد، تجربه و سرمایه و سایر شرایط لازم می تواند به طور مستقل کرده و مرکز خدمات یا مشاوره راه اندازی کند. برای آگاهی از این شرایط روی لینک های زیر کلیک کنید :

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

  آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان روانشناسان بین سال های2010  تا 2020 ، رشد22  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل14  درصد می باشد.
   
   استرالیا - در بازه زمانی 5 سال گذشته میزان روانشناسان رشد42.5  درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.


  درآمد روانشناس 

  درآمد روانشناسان با توجه به میزان دانش علمی، تجربه، شهر محل کار، خصوصی یا دولتی بودن محل و... متفاوت است. که در بخش های دولتی مشغول به می شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. رواشناسی که در سازمان ها و مراکز خصوصی شده اند، با توجه به میزان دانش، مهارت، تجربه و توافق صورت گرفته با کارفرما، درآمدهای متفاوتی دارند. که خود کلینیک دارد نیز با توجه به میزان فعالیت و تعداد مددجوها، درآمدهای مختلفی کسب می کنند.
   

  میزان در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

  آمریکا - متوسط سالانه روانشناسان68.640  دلار (برای همه مشاغل33.840  دلار) در سال2010 و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 68.200 دلار بوده است.

  استرالیا - متوسط سالانه روانشناسان60.000  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان - متوسط سالانه روانشناسان متخصص در بخش دولتی بین 39.000  تا52.000  دلار، افراد با تجربه تا 61.000  دلار یا بیشتر و برای افراد ارشد و مشاور تا122.000  دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.