معرفی شغل خبرنگار

تعداد بازدید: ۱۹۰۰
 • معرفی شغل خبرنگار

  خبرنگار ( روزنامه نگار ) کیست؟ چیست؟
  در ویکی پدیا (دانشنامه آزاد جهانی) را اینگونه تعریف کرده اند :
  کسی است که با اتکا به ذوق و استعداد شخصی، پس از گذارنیدن دوره آموزش تخصصی و همچنین با توجه به مسئولیت اجتماعی که این پیشه بر گردن او می‌گذارد، وظیفه بدست‌آوردن، آماده‌کردن، گردآوری و سامان‌دادن اخبار و انتقال آنها را با وسایل ارتباط جمعی(مطبوعات، رادیو، و خبرگزاری) به مخاطبان بر گردن دارد.
  برپایه اعلامیه سازمان یونسکو، باید مبتنی بر صداقت باشد؛ خبرنگاران باید کوشش کنند تا اخباری که در اختیار عموم می‌گذارند درست، دقیق و معتبر باشد و در درستی اخباری که به دست می‌آورند، پژوهش و اندیشه کنند. خبرنگاران نباید حقیقتی را عمداً تحریف یا خراب کنند و نیز هیچ گونه مطلبی را نباید از دید مردم پنهان نگهدارند.“
  روزنامه نگار که اغلب نامیده می شوند، به تحقیق و نوشتن برای روزنامه های ملی و یا محلی می پردازد. او هر خبر و رویدادی که برای گروه های مختلف مخاطبان جذاب باشد را پوشش می دهد، از جلسات شوراهای شهر و روستا و جشن های مدرسه برای روزنامه های محلی تا انتخابات و رویدادهای جهانی برای روزنامه های ملی و سراسری.
   
  روزنامه نگار باید ذهنی پژوهشگر داشته و از تحقیق و بررسی موضوعات مختلف لذت ببرد. معمولا داشتن تحصیلات دانشگاهی برای داوطلبان روزنامه نگاری یا خبرنگاری لازم است. داشتن تجربیات مرتبط مانند کارهای داوطلبانه و نوشتن مقاله برای روزنامه ها و مجلات نیز در یافتن مناسب و موفق شدن در آن مفید می باشد.
  امروز خبرنگاران بزرگ، «رسانه» را «قدرت» می‌دانند و با این دیدگاه وارد عرصه خبر و خبرنگاری می‌شوند. بنابراین باید را بشناسد، بعد برای آن کند. چهره و لحن گفتار برخی از خبرنگاران در جلوی دوربین نشان از بیگانه بودن آنها با عمق خبری است که در صحنه آن قرار دارند. باید بداند که مخاطب و بیننده خبر تا چه اندازه برای شنیدن و دیدن گزارش خبری او حساس و هوشیار است. هر چه شناخت از خبر بیشتر و از نیازها و حساسیت‌های مخاطب آگاه باشد، در تهیه و تولید و نگارش و بیان خبر دقیق تر عمل می‌کند.
    
  ساعات و محل خبرنگار
  ساعت کاری بسیار منعطف است. گاهی برای تهیه برخی اخبار و گزارشات باید ساعت طولانی سرکار باشد که این زمان می تواند شب، نیمه شب و یا صبح زود و یا در روزهای تعطیل باشد. محل در دفاتری است که معمولا با سر و صدای زیاد  همراه است. البته معمولا بیشتر زمان کاری در بیرون از محل دفتر است. گاهی نیز انجام سفرهای کاری ضروری است.
   
  وظایف روزنامه نگار (خبرنگار)
  •    تحقیق و بررسی یک رویداد و اتفاق به محض وقوع و سعی در پوشش خبری وقایع آن
  •    مصاحبه با افراد به صورت تلفنی یا حضوری و ارتباط با افراد جدید برای افزایش منابع خبری
  •    تنظیم خبر نیز اولویت بندی مفاهیم خبری براساس اهمیت هر مفهوم است که در این زمینه بخشی از را برعهده دارد.
  •    شرکت در کنفرانس های خبری به منظور دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از مطالب ارائه شده در کنفرانس که معمولا توسط مقام های سیاسی  و دولتی یک کشور و در برخی از موارد توسط شرکت ها و برندهای مطرح در بازار برگزار می شود
  •    گزارش جلسات و ها با کمک ابزارهای ضبط صدا و یا از راه خلاصه نویسی جهت درج در روزنامه یا پخش از و تلویزیون
  •    جستجوی اخبار و رویدادهای جدید به منظور پیگیری آنها و تهیه اخبار جدید و جذاب برای مخاطبان خود
  •    نوشتن مقالات به شیوه ای جذاب برای مخاطبان

   


  خبرنگار می تواند در حوزه خاصی مانند ورزش، سیاست یا سرگرمی به صورت تخصصی کند. همچنین به دلیل اینکه اکثر روزنامه ها اطلاعات خود را روی سایت هایشان نیز می گذارند، باید در گذاشتن و به روز کردن سایت ها نیز کمک کند
  اگر به اتفاقات و رویدادهای سیاسی، اجتماعی و یا ورزشی علاقه مندید و شغلی را دوست دارید که های نوشتاری در آن کاربرد زیادی داشته باشد، روزنامه نگاری (خبرنگاری) مناسب شماست. اما این کافی نیست؛ برای این که شوید و از پس کارها به خوبی برآیید نیازمند داشتن مهارت، تحصیلات و تیپ شخصیت مناسب هستید.


  شخصیت شناسی خبرنگار
  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI
  ENFJ این تیپ شخصیتی در برقراری ارتباط بسیار متبحرند. آنها از فرآیند جمع آوری اطلاعات از طریق ملاقات با اشخاص و لذت می برند.
  ENFP  این تیپ شخصیتی از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط منعطف تر باشد، برای آنها مطلوبتر است.
  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد.
  INTJ این تیپ شخصیتی از کارهای خلاق و بکر لذت می برد و از شم خود در خلق عبارات استفاده می کند.
  ENTP این تیپ شخصیتی دوست دارد با سایر اشخاص خلاق درگیر و همکار باشد. او از دنیای متغیر و در حال تحول اطلاعات و ارتباطات لذت می برد و از های ارتباطی خوب خود در کارش بهره فراوان می گیرد.

  مهارت و توانمندی های مورد نیاز خبرنگار
  •    بداهه گویی، ممتاز گفتاری است که بر اثر مطالعات و تمرین‌های بیانی به آن می‌رسد. گاهی لازم است از متن آماده‌ای که تهیه کرده‌است جدا شود و از خود چیزی بگوید. این لحظات غافلگیر کننده که کم نیستند، زبانی یا عجز او را آشکار می‌کنند. باید برای اینگونه صحنه‌ها آماده باشد.
  •    چیرگی بر احساسات: خبرنگاران موفق رسانه‌های بزرگ در گزارش‌های خبری تسلیم احساسات خود نمی‌شوند. همدردی و همدلی با مخاطب با احساساتی شدن متفاوت است. فراموش نشود که حضورخبرنگار در صحنه خبر برای عینیت بخشیدن به خبر است؛ نه تحریک احساسات. مردم نیازی به دیدن صحنه‌های احساس ندارند؛ آنچه آنها می‌خواهند دقت، صحت و جامعیت خبر در اسرع وقت است.
  •    بیان مناسب، داشتن سلامت اندام گفتاری و صدای مناسب و لحن خبری و غیرمصنوعی از دیگر ویژگیهایخبرنگار است. تنفس درست، جنس صدا و استفاده درست از صدا و انتخاب لحن مناسب برای بیان، از مهارت‌های خبرنگاران آموزش دیده‌است. برخی از خبرنگاران صدای خبری مستقلی دارند که مخاطبان به آن صدا و شیوه بیان علاقه‌مند هستند. برای دستیابی به بیان نافذ خبری باید جدی باشد و تلاش کند.
  •    آشنایی با نگارش و تنظیم خبر، را در نوشتن متن خبر یا مخابره آن موفق می‌کند. امروزه خبرگزاریها و رسانه‌ها و بخش‌های ممتاز خبری به کلمات و واژه‌ها و عبارت‌های خبری بسیار توجه دارند. بار روانی برخی از کلمات تأثیر ویژه دارند. نگارش درست و بدون غلط و رعایت زبان معیار و ایجاز در جمله بندی مهارتی است که باید با آن آشنا باشد. عالی نوشتاری
  •    مهارت ارتباطی از دیگر ویژگیهای است. ارتباط با همه چیز و همه کس، تقریباً بدون محدودیت.خبرنگار باید بتواند خود را با صحنه تصادف، زلزله، سیل، آتش سوزی، جنگ، جشن‌های ملی و مذهبی، مراسم ویژه، راهپیمایی‌ها و نمونه‌های مرتبط وفق دهد و مرتبط سازد. همچنین بتواند با کودک خردسال، نوجوان، جوان، پیر، کارگر و کارمند، هنرمند، قهرمان، دانشمند، افراد مثبت و منفی ارتباط برقرار کند. او باید بتواند هم با دختر خردسالی که تازه به مدرسه وارد شده گفتگو کند و هم با پیرزن ۹۰ ساله‌ای که در خانه سالمندان دوران سخت زندگی خود را سپری می‌کند، هم کلام شود. این ارتباط کلامی و غیر کلامی را باید بیاموزد در غیر اینصورت مصاحبه‌های مضحکی به دست خواهد داد.
  •    مهارت خوب گوش دادن و پرسشگری
  •    ذهن پوینده و علاقه زیاد به افراد، مکان ها و رویدادها – زیرا در غیر اینصورت اوالا خبرنگاری برای شما خسته کننده خواهد شد و از سوی دیگر اخبار تهیه شده توسط شما از جذابیت لازم و کافی برای بینندگان برخوردار نخواهد بود
  •    علاقه به امور و اتفاقات جاری در همه سطوح و داشتن حس کنجکاوی برای پیگیری اموری که ممکن است جنبه خبری قوی برای ها و ها داشته باشند
  •    خبرنگار باید خبرگزاریهای مختلف جهان بویژه غول‌های خبری جهان را بشناسد. این شناخت به نگاه و فکر او وسعت می‌بخشد. وقتی به راز موفقیت خبرگزاریهای جهان پی برد و دانست که همه چیز در گرو عملکرد درست خبرنگاران آنها بوده‌است، به جایگاه و حساسیت خود بیشتر پی می‌برد.
  •    مهارت تحقیق و جستجو
  •    اعتماد به نفس – در دنیا خبرنگاری یکی از سخت ترین مشاغل معرفی شده است. یکی از علت های آن عدم پذیرش از سوی  بسیاری از مردم و سازمان ها می باشد ولی برای تهیه خبر که گاهی ممکن است برای گروهی ناخوشایند باشد و گاهی گران تمام شد از تمام توان خود استفاده کرده و گاهی جان خود را به خطر انداخته تا بتواند خبر داغ و دسته اولی برای یا سازمان مطبوع خود تهیه کند. در تمامی این مراحل داشتن اعتماد به نفس الزامی است و درغیر این صورت موفق نخواهد بود
  •    مهارت های ارتباطی خوب که قاعدتا بدون آن حتی نمی توان کوچکترین قدم ها را در این برداشت
  •    توانایی جمع آوری سریع اطلاعات و نوشتن آنها در به شکل جذاب و قابل فهم برای همه
  •    صبر و تحمل زیاد – زیرا خیلی از اوقات خبرنگاران برای تهیه یک خبر باید زمان زیادی را منتظر بمانند و یا اینکه حرف های تند برخی از افراد را بشنوند ولی چیزی نگویند. لذا داشتن صبر و تحمل برای رسیدن به نتیجه و تهیه یک خبر داغ الزامی است
  •    رعایت بی طرفی در نوشتن مطالب
  •    مهارت های فناوری اطلاعات – امروزه عمدتا خبرنگاران خودشان خبرهای تهیه شده را تایپ می کنند و یا تصاویر و فیلم های برداشت شده را ادغام کرده و پس از مونتاژ در اختیار همکارانشان برای انتشار قرار می دهند. در صورت عدم تسلط بر های فناوری اطلاعات مورد نیاز این غیر ممکن خواهد بود.


   تحصیلات لازم برای ورود به خبرنگاری (روزنامه نگاری)
  برای ورود به روزنامه نگاری باید در رشته علوم ارتباطات اجتماعی تحصیل کنید. البته برخی روزنامه نگاران (خبرنگاران) در رشته های دیگر تحصیل کرده و با گذراندن دوره های آموزشی روزنامه نگاری و خبرنگاری در دانشکده خبر و برخی آموزشگاه های آزاد توانایی و دانش لازم را کسب می کنند. البته کسب تجربه نیز در این بسیار مهم است.


  آینده شغلی، و فرصت های ( روزنامه نگار )
  رقابت بر سر به خصوص در روزنامه های سراسری بسیار زیاد است. شما می توانید خود را در یک روزنامه محلی آغاز کنید و با کسب تجربه بیشتر نیز می توانید وارد حوزه های گسترده تر و روزنامه های سراسری شوید. البته در صدا و سیما نیز  انجام می شود و خبرنگاران ممکن است در این سازمان نیز مشغول شوند.


  برخی از مسایل روزنامه نگاری یا خبرنگاری عبارتند از :
  •    وجود خطرات احتمالی برای خبرنگاران مناطق جنگی یا زلزله زده و …
  •    مستقل نبودن و وابسته بودن به جناح های سیاسی


   بر اساس نظر برخی از روزنامه نگاران و شواهد موجود از روند اطلاع رسانی در ایران، می توان پیش بینی کرد نرخ رشد این نسبت به سایر مشاغل بالاتر است. علت آن هم الزام حکومت برای توسعه ها و مؤسسات خبررسانی برای رقابت با هجمه تبلیغاتی و ای کشورهای دیگر (در حوزه سیاسی) و افزایش آگاهی عموم مردم و افزایش نقش ها در این میان (حوزه اجتماعی، فرهنگی و هنری) می باشد. قاعدتا با توسعه رسانه، روزنامه نگاری نیز توسعه خواهد یافت.
   
  وضعیت روزنامه نگار (خبرنگار) در برخی کشورهای جهان
  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان روزنامه نگاران بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد منفی ۸درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.
  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان روزنامه نگاران رشد منفی ۷.۹ درصدی داشته و روند نسبتا ثابتی در آینده برای آن پیش بینی شده است.
    
  درآمد روزنامه نگار (خبرنگار)
  بر اساس با خبرنگاران مختلف می توان چنین برداشت کرد که میانگین حقوق و دستمزد شاغلین این حوزه نسبت به میانگین مشاغل با توجه به سختی آنها، پایین است. در عین حال امنیت شغلی خبرنگاراننسبت به بسیاری از مشاغل پایین تر است زیرا به عنوان مثال در صورت تعطیلی یک روزنامه، در لحظه تمامی پرسنل آن بیکار می شوند و باید وارد مذاکره با سایر ها شوند.
   
  متوسط درآمد روزنامه نگار (خبرنگار) در برخی از کشورهای جهان
  آمریکا – متوسط درآمد سالانه روزنامه نگار (خبرنگار)  ۳۴.۵۳۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۳۵.۵۰۰ دلار بوده است.
  استرالیا – متوسط درآمد سالانه روزنامه نگار (خبرنگار) ۵۵.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.
  انگلستان – متوسط درآمد سالانه روزنامه نگار (خبرنگار) برای افراد تازه و کارآموز حدود ۲۳.۰۰۰ دلار، برای افراد با تجربه از ۲۳.۰۰۰ تا ۶۱.۰۰۰ دلار و بالاترین پرداخت ها در روزنامه های ملی و سراسری تا حدود ۱۵۳.۰۰۰ دلار هم می رسد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.