معرفی شغل قاضی

تعداد بازدید: ۱۴۹۶
 • معرفی شغل قاضی

  قاضی کیست؟ چیست؟
  کار مبتنی بر علم است. کسی است که به تنهایی یا به عنوان عضوی از هیئت قضات، مدیریت یا ریاست را بر عهده دارد و به می‌پردازد. از قوانین در های مختلف استفاده کرده و بر روند قانونی نظارت دارد. او اختلافات بین دوطرف دعوا را حل کرده و مذاکره بین آنها یا نمایندگانشان را تسهیل می کند و در صورت نیاز بر اساس قوانین و نسبت به صدور حکم و دستور اجرا اقدام می نماید.
   
  قضاوت بر دو رکن ‘قانون و عدالت’ استوار است. همه نظامهای قضایی دنیا از قضایی مدون که بر اساس اساسی کشورشان شکل گرفته استفاده می کنند و در ایران قوانین مصوب برگرفته از قوانین دینی و شریعت نیز می باشد. با توجه به این مسئله لذا تعاریف مختلفی که از و نیز در قوانین ما وجود دارد برگرفته شده از قرآن و احادیث می باشد.
  ساعت کاری یک معمولا به صورت تمام وقت است. برخی از های آنها ممکن است ساعت ها طول بکشد. محل آنها بیشتر در دفتر کاری و ها است ولی گاهی برای بررسی  شواهد و ملاقات با برخی افراد باید به محیط های بیرونی و یا حتی به سفرهای کاری بروند.
   

  وظایف قاضی
  - بررسی مباحث قانونی و کسب اطلاع از آخرین قوانین و مصوب مجلس شورای اسلامی

  - بررسی و ارزیابی مستندات و شواهد دو طرف دعوی به منظور احاطه بیشتر بر موضوع پرونده مورد بررسی

  - ریاست جلسه و حفظ نظم آن

  - شنیدن سخنان دو طرف دعوی به منظور اطلاع دقیق از روند ماجرا و اطلاعات هر یک از طرفین دعوا

  - نظارت بر قانونی بودن رویه ها و روش های بازجویی، رفتار با متهم پرونده و …

  - تحلیل، بررسی و بکارگیری قوانین و برای صدور رای نهایی

  - صدور رای نهایی جهت اجرا توسط دستگاه های مربوطه


  وضعیت و بازار آن
  قاضی ها معمولا در سازمان های قضایی کشور از جمله وزارت دادگستری، دادسراها، ها، شوراهای حل اختلاف و … می توانند مشغول به شوند.

  شوراهای حل اختلاف که چند سالی است به طور رسمی فعالیت می کنند، یکی از فرصت های شغلی مناسب برای قضات می باشد. تا چندی قبل های قوه قضائیه بعد از ساعات اداری، در این شوراها به می پرداختند. ولی اخیرا برای این بخش سهمیه ای جدا در آزمون در نظر گرفته شده و هایی فقط برای فعالیت در شوراهای حل اختلاف جذب و تربیت می کنند. تعداد زیادی از های زن در شوراهای حل اختلاف مشغول به هستند.

  وضعیت در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

  آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان قضات بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۸ درصدی خواهد داشت.در حالی که متوسط این رشد برای کل مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  میزان قاضی
  شغل شغلی پر مخاطره و حساس است. ها در طول مدت اشتغال خود با رای هایی که برای انواع پرونده های قضایی صادر می کنند، گاهی در معرض خطرات و تهدیدهایی قرار می گیرند. برخی معتقدند میزان قضات در ازای این خطرات و تهدیدهای احتمالی کافی نمی باشد. طبق قانونی که چند سال پیش تصویب شد، حقوق قضات و اعضای هیات علمی دانشگاه ها در مدیریت خدمات کشوری به صورت مشابه محاسبه می شود. حقوق ها بر اساس میزان تحصیلات، سوابق و منصبی که دارند، متفاوت است.

  علیرغم اینکه در انتخاب هر شغلی بسیار مهم است در انتخاب ،که شغلی حساس و بسیار کلیدی است، عواملی مانند علاقه به اجرای و مسئولیت پذیری باید نسبت به میزان در اولویت باشد.

  درآمد در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

  آمریکا - متوسط سالانه این حدود ۱۰۵.۰۰۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۲۰.۴۰۰ دلار بوده است.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.