معرفی شغل کارشناس آموزش

تعداد بازدید: ۹۹۹
 • معرفی شغل کارشناس آموزش

  کار  چیست؟

  کار ، تشخیص و تعریف نیازهای و محتویات دوره های سازمان است. در شرکت های کوچک معمولا برای بخش یک پست وجود داشته و و مدیر در واقع یک نفر هستند اما در شرکت های بزرگ که پست های و مدیر به

  طور جداگانه تعریف شده اند، زیر نظر مدیر می کند و تصمیمات او معمولاً نیاز به تأیید مدیر دارد. در این شرکتها امکان ارتقاء به مدیر پیش بینی شده است.

  مدیر یا رابطه نزدیکی با سایر بخش ها و مدیران ارشد دارد تا بتواند به خوبی به شناسایی و تطبیق  اولویت های با اهداف شرکت بپردازد.

  مدیر به طراحی ، هدایت و هماهنگ کردن برنامه های جهت افزایش دانش و کارکنان می پردازد. او تلاش می کند برنامه های متناسب با اهداف شرکت باشد. همچنین بر کارکنان بخش و روند اجرای برنامه های نظارت دارد.

   

  وظایف بخش آموزش

  - ارزیابی نیازهای کارکنان – یا مدیر با بررسی بخش های مختلف سازمان و مشورت با مدیران آنها، نیازهای شان را شناسایی می کنند تا برای رفع آنها برنامه ریزی  کنند. به عنوان مثال شرکتی نرم افزار جدیدی برای انبارهای خود خریداری کرده است. بخش با دانستن این موضوع و کسب اطلاعات لازم، نیازهای مدیران و کارکنان بخش انبار در خصوص نحوه استفاده از این نرم افزار را شناسایی می کند. 

  - تعیین بودجه و تعیین دوره های متناسب با آنها – یا مدیر با هماهنگی مدیران ارشد بودجه لازم برای این دوره های را محاسبه و برای اجرای دوره ها برنامه ریزی می کند.

  - تعیین محتوای آموزشی، روش آموزشی، زمان، مکان و مدرسین دوره ها

  - برنامه ریزی و نظارت بر برگزاری صحیح و به موقع دوره های آموزشی

  - ارزیابی دوره های و انجام تغییرات لازم در صورت نیاز – در هنگام برگزاری دوره های به کمک ابزارهای مناسب از جمله نظر سنجی، مسئول بررسی می کند که دوره مورد نظر از کیفیت خوبی برخوردار است و پاسخگوی نیازهای تعیین شده می باشد یا نه.

   

  شخصیت شناسی آموزش 

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج بهتخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

   ISFJ این تیپ شخصیتی توان خوبی در سازماندهی داشته و توجه زیادی به جزئیات دارد.

  ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد. این تیپ شخصیتی حداکثر تلاش خود را برای رفع خواسته های مراجعان انجام می دهد. او به جزئیات توجه زیادی دارد.

  دانش و مورد نیاز آموزش

  - های ارتباطی عالی – برای برقراری ارتباط مناسب با مدیران ارشد، کارکنان و مدیران بخش های مختلف

  - برنامه ریزی و سازماندهی – برای تعیین و اجرای درست دوره های متناسب با اهداف شرکت

  - مدیریت زمان – برای تهیه برنامه زمانبندی مناسب دوره های آموزشی

  - توان تیمی – برای همکاری مناسب با بخش های دیگر، سایر کارکنان بخش آموزش، مدرسان دوره ها و…

  - آشنایی با اینترنت و نرم افزارهای کاربردی – از آنجا که عرصه کامپیوتر و فناوری اطلاعات به طور گسترده در حوزه نفوذ کرده و روش های جدیدی شکل گرفته است، یا مدیر باید از آخرین روش ها و ابزارهای مطلع بوده و توان با اینترنت و نرم افزارهای کاربردی لازم را داشته باشد.

   

  مدرک تحصیلی و نحوه ورود به آموزش

  برخی شرکت ها و سازمان ها برای ( یا مدیر  )به تجربه آنها اهمیت بیشتری نسبت به رشته تحصیلی می دهند که این موضوع به خصوص برای پست مدیر بیشتر صادق است. در بسیاری از آگهی های استخدامی دیده می شود که داشتن مدرک لیسانس یا فوق لیسانس (بدون بیان نام رشته تحصیلی) همراه با چند سال سابقه کاری از شرایط یا مدیر است. در حالتهای دیگر، معمولاً فارغ التحصیلان رشته های زیر (به عنوان نمونه) می توانند به عنوان یا مدیر مشغول به شوند :

  - مجموعه رشته های علوم تربیتی

  - فارغ التحصیلان رشته های مدیریت ( جهت در حوزه های اداری بخش ).

  شرکت ها و سازمان ها معمولا بوسیله درج آگهی در روزنامه ها، سایت ها و گاهی از طریق مراکز کاریابی افراد واجد شرایط را برای ( یا مدیر ) دعوت می کنند. البته در شرکت های بزرگ، پست های مدیریتی از جمله مدیر آموزش، کمتر از طریق آگهی استخدامی و بیشتر به صورت ارتباطی و توصیه ای برای جذب افراد استفاده می شوند. علت این امر این است که پست های ارشد در شرکت ها از حساسیت خاصی برخوردار است و لذا شناخت قبلی و همه جانبه مدیران آنها ضروری است. بنابراین معمولا افراد مناسب برای پست های مدیریتی از منابع قابل اطمینان سازمان ها و شرکت ها به مدیران ارشد سازمان و شرکت معرفی می شوند.

   

  وضعیت بازار  و آموزش 

  مدیر و در بخش  شرکت ها و سازمانهای دولتی یا خصوصی می کند. آمار دقیقی از میزان و مدیر در شرکت ها و سازمان های خصوصی و دولتی در دسترس نمی باشد. اما از آنجا شرکت ها و سازمان ها دائما در معرض تغییرات فنی و تکنولوژیکی و اطلاعات جدید هستند، نیاز به مداوم کارکنان و مدیران آنها وجود دارد. بنابراین پیش بینی می شود روند یا مدیر در کشور رو به افزایش باشد.

   

  وضعیت و مدیر در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – میزان رشد مدیران در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، به میزان ۱۵ درصد خواهد بود. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال قبل،  میزان و مدیر رشد ۳۳.۱ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده نیز برای آن پیش بینی می شود.

   

  درآمد آموزش

  اطلاعات دقیقی از میزان حقوق و یا مدیر در ایران در دسترس نیست. در بخش های دولتی حقوق و مدیر بر مبنای قانون مدیریت خدمات کشوری است و عوامل مختلفی از جمله رشته تحصیلی، سابقه کار، پست سازمانی، دوره های گذرانده شده و … در تعیین میزان حقوق و مزایا موثر می باشند.

  در بخش خصوصی نیز هر شرکتی بر اساس سیاست ها و خط مشی های خود به تعیین میزان حقوق کارکنان خود می پردازد و این عدد بین شرکت ها، متفاوت است.

   

  میزان در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط حقوق و سالانه این ۸۹,۱۷۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۹۵.۴۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – میزان متوسط سالیانه آنها ۵۵.۲۰دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – میزان متوسط سالیانه برای مدیر بین ۲۹.۰۰۰  تا ۶۱.۰۰۰  دلار ، برای  مدیران ارشد در سازمان های بزرگ تا ۷۶.۰۰۰ دلار و یا بیشتر نیز می باشد. 
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.