معرفی شغل فیزیوتراپیست

تعداد بازدید: ۷۴۳
 • معرفی شغل فیزیوتراپیست

  تعریف فیزیوتراپی

  فیزیوتراپی شیوه‌ای از بیماری‌ها و اختلالات عصبی، ماهیچه ای یا اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است. در این روشها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ، گرما و جریان برق استفاده می‌شود. در واقع حیطه‌ای از است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح می‌باشد.
   

  کار چیست؟

  کار در خصوص ستون فقرات و سایر مفاصل جهت اصلاح ناهنجاری های غیر طبیعی، معاینه بیمار برای تشخیص ماهیت و میزان اختلال، به کارگیری اقدامات تکمیلی مانند ورزش، استراحت، آب درمانی، نور درمانی و گرما درمانی است. او مفاصل، استخوانها و بافت های نرم را به گونه ای ماساژ می دهد که به کنترل درد و جلوگیری از جراحات و صدمات دوباره آنها کمک می کند.
   
  درمان در به طور کلی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود:

  - تمرین درمانی:  فیزیوتراپیستبه وسیله تجویز، انجام و آموزش ورزشهای درمانی خاص، ماساژ و ورزش در آب اقدام به بیمار یا افزایش سطح می‌کند.

  - الکتروتراپی: به وسیله دستگاههای ویژه انجام می‌شود. این دستگاهها معمولاً امواج خاصی را (امواج مایکرو ویو؛ امواج کوتاه رادیویی؛ امواج مافوق صوت؛ امواج الکتریکی) تولید کرده و تغییر می دهند.

  - مهارتهای با دست 

   

  فیزیوتراپی فقط محدود به بهبود سیستم حرکتی نمی باشد، بلکه در بهبود سیستم های تنفسی، عصبی، انواع عوارض بیماری های سرطان، کلیوی، قلبی و … بسیار موثر می باشد. کار در حوزه های مختلفی قابل انجام است. گروه هایی از این افراد، ورزشی، رزمی (نظامی)، مدرسه و … می باشند که وظایف و مسئولیت های خاص خود را دارند.
    یک باید به بیماران و کمک به آنها علاقه واقعی داشته باشد. همچنین باید اعتماد بیماران را به خود جلب کرده و در حل مسائل و مشکلات آنها متبحر باشد.

  اگر در بیمارستان و یا مراکز درمانی کند، ساعت کاری او معمولا به صورت تمام وقت می باشد. ولی اگر به طور مستقل کرده و مطب شخصی داشته باشد، تعیین ساعت کاری برعهده خود اوست.
   

  وظایف فیزیوتراپیست

  - صحبت با بیماران در مورد دردها و مشکلات آنها به صورت دقیق

  - انجام برخی آزمایشات مانند آزمایش خون و رادیولوژی

  - توجه به تشخیص های پزشکان در مورد بیمار و همکاری با آنها

  - تهیه یک برنامه برای بیماران متناسب با وضعیت روحی و جسمی آنها

  - استفاده از دستگاه های مختلف در بیماران

  - انجام اعمال مانند ماساژ، گرما دادن و … برای بیماران

  - دادن مشاوره به بیماران در خصوص سبک زندگی، رژیم غذایی و یا انجام ورزش های خاص

  - دادن آموزش های لازم به بیماران و خانواده های آنها در جهت رفع بیماری

  - ارزیابی روند پیشرفت و بهبود بیمار

  - تهیه گزارش در انتهای جلسات برای ارائه به پزشک بیمار

   

  شخصیت شناسی  فیزیوتراپیست

  در نگاه کلی اگر به های تسکین دهنده درد بدون نیاز به  دارو و جراحی علاقه دارید، شماست. اما اصولاً در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   

  شخصیت شناسی  فیزیوتراپیست بر اساس تست  MBTI 

  ENFP  این تیپ شخصیتی به حوزه بهداشت و علاقه دارد چون علاوه بر حفظ استقلال، مشاغل آن از انعطاف کافی برخوردارند. این افراد اگر کارشان به صورت مشاوره ای و خارج از ساختار سنتی اداری باشد، بسیار از آن لذت می برند.
  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد در کارش استقلال داشته و از نزدیک با افراد ارتباط داشته باشد.

  ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با دیگران مستقیما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهایشان بکاهد. او می تواند رابطه خوبی با بیماران و همکاران خود ایجاد کند.
  ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اینکه زندگی را برای دیگران آسان تر و رضایت بخش تر کند، لذت می برد.
  ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و دارد، علاقه دارد.

   

  مهارت و دانش مورد نیاز فیزیوتراپیست

  - علاقه بسیار به بیماران

  - ارتباطی مناسب و جلب اعتماد بیماران به خود

  - ایجاد انگیزه در بیماران و همدردی کردن با آنها

  - شنونده خوب بودن

  - داشتن صبر و حوصله

  - توان خوب در انجام با دست

  - با دستگاه های مختلف فیزیوتراپی

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به فیزیوتراپیست

  علاقه مندان برای ورود به باید مدرک دانشگاهی معتبر بگیرند. آنها می توانند در رشته در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری آن تحصیل کنند.

   

  وضعیت و فیزیوتراپیست

  استخدام می تواند در بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز توانبخشی و فدراسیون های ورزشی همچنین در بهزیستی و هلال احمر انجام شود. لازم به توضیح است، این جزو پردرآمدترین مشاغل مرتبط با ورزش در جهان اعلام شده است. البته تنها راه شاغل شدن در این عرصه نیست بلکه می تواند با کسب سابقه لازم (۶ سال سابقه برای فعالیت در مراکز استان ها و ۳ سال سابقه برای فعالیت در شهرستان ها) به طور مستقل، مطب شخصی داشته باشد. با کسب تجربه بیشتر نیز می تواند مرکز تاسیس کند.

  شرایط تاسیس مرکز فیزیوتراپی

  با توجه به گسترش جوامع صنعتی و مشکلات این جوامع از جمله فقر حرکتی، اختلالات سیستم اسکلتی- عضلانی، اختلالات قلبی- عروقی و ریوی و افزایش جمعیت سالمند، اهمیت خدمات در سال های بعد بیش از پیش خواهد بود. بنابراین پیش بینی می شود بازارکار مناسبی در داخل و خارج از کشور، پیش روی ها باشد.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان ها بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰ ، رشد۳۹  درصدی خواهد داشت . در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

  استرالیا - در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان در این رشد۲۰.۲  درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

   

  درآمد فیزیوتراپیست

  آمار دقیقی از میزان ها در کشور در دسترس نمی باشد و با توجه به محل و میزان تخصص و تبحر، ارقام متفاوتی خواهد بود. به عنوان مثال آنهایی که به صورت مستقل و شخصی فعالیت کرده و هایی توانمند نیز هستند، بسیار بیشتری نسبت به های شده در بخش دولتی دارند.

  با توجه به پیش بینی های صورت گرفته از آینده شغلی مناسب این افراد، می توان به این نتیجه رسید اگر یک فیزیوتراپیست، دانش به روز، و توانمندی بالا و پشتکار لازم را داشته باشد، به موفقیت و بالایی دست خواهد یافت.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه این شغل۷۶.۳۱۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال ۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارهای سال ۲۰۱۳، حدود ۸۴.۰۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه ها۶۰.۰۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان - متوسط سالانه فیزیو تراپیست های بخش بهداشت و بین۳۲.۰۰۰  تا۴۲.۰۰۰  دلار، افراد متخصص تا ۵۲.۰۰۰  دلار و مدیران و افراد ارشد حدود۶۱.۰۰۰  دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.