معرفی شغل جوشکار

تعداد بازدید: ۶۹۰
 • معرفی شغل جوشکار

  آشنایی با و جوشکار

  جوشکاری یکی از فرآیندهای اتصال دائمی قطعات (فلزی یا غیرفلزی)، به روش ذوبی یا غیر ذوبی، با بکارگیری یا بدون بکارگیری فشار، با استفاده یا بدون استفاده از ماده پرکننده می‌باشد. جوشکاری ذوبی اتصال بین دو قطعه فلزی با کردن لبه ها یا سطح اتصال با یا بدون افزودن فلز پرکننده با یا بدون اعمال فشار می باشد. این نوع فرآیند برای پلاستیک ها و سرامیک ها نیز کاربرد دارد. برخی از انواع مختلف ذوبی عبارتند از : گازی، با الکترود، با لیزر و …
   در غیرذوبی هیچ لزومی ندارد که قطعه شود بلکه فقط می بایست پیوند متالورژیکی بین اجزاء برقرار شود. در حین اتصال درجه حرارت از نقطه تجاوز نکرده و هیچگونه آلیاژ پرکن شونده ( نظیر فرآیند های لحیم گرم و سرد ) بکار گرفته نمی شود.

  البته این بدان معنا نیست که در حین این فرآیندها هیچ گونه مذابی تشکیل نمی شود، بلکه فاز مذاب مثل یک روانکار عمل می کند. در این فرآیندها برای دستیابی به اتصال با کیفیت بالا بین اعم از همجنس و غیر همجنس، یا از تغییر فرم و یا از نفوذ و تغییر فرم کمک گرفته می شود. از انواع مختلف غیرذوبی می توان به فشاری، ضربه ای، نوردی و … اشاره کرد.
   
  کار برش دادن، شکل دادن و متصل کردن قطعات فلزی با روش های مختلف در گوناگون مانند ساخت و مهندسی، حمل و نقل، هوا فضا، نفت و گاز و … است. او همچنین ماشین آلات و قطعات بخش های تولیدی را تعمیر می کند.

   

  ساعت و شرایط جوشکار

  ساعت معمولا به صورت تمام وقت می باشد. انجام به صورت شیفتی و اضافه کاری نیز در بعضی از پروژه های کاری رایج است. شرایط بسته به نوع و محل او متفاوت است. برای مثال در کشتی سازی اگر در بخش انتهایی کشتی مشغول به باشد، فضای کاری بسیار نامناسب و سختی خواهد داشت. اگر در حوزه خطوط نفتی و یا در دریا کند، باید به شرایط آب و هوایی مختلف و گاهی در زیر آب عادت کند. اما معمولا محیط آنها و همراه با سروصداهای مختلف می باشد. 

  جوشکار در حین باید از لباس های محافظ مانند دستکش و ماسک صورت استفاده کند. در برخی موارد نیز به تجهیزات ایمنی خاصی نیاز است مانند دستگاه های تنفس برای زیر آب یا دسته های مهار کننده ایمن برای در ارتفاعات. در کل خطرات و آسیب های بدنی مانند دیسک کمر، مشکلات بینایی، بیماری های تنفسی و …. جوشکاران را تهدید می کند. به خصوص اگر فردی سالیان سال تنها به بپردازد.

   

  وظایف جوشکار

  - شناخت انواع فلزات

  - آماده کردن قطعاتی که باید بریده یا متصل شوند

  - خواندن طرح ها و دستورالعمل های و و عمل مطابق آنها

  - استفاده از روش های مناسب با توجه به نوع کار

  - بررسی و تست برش ها و اتصالات با استفاده از ابزارهای سنجش دقیق مانند میکرومتر

  - کنترل عملکرد دستگاه های و اطمینان از درستی آنها

   

  شخصیت شناسی جوشکار

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای های خوبی می باشند.

   ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

  ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کند. او بیشتر مایل است برای خود کند.


  دانش و مورد نیازبرای جوشکاری

  - هماهنگی خوب بین دست و چشم

  - دقت زیاد در کار

  - تمرکز خوب

  - درک نقشه ها و برنامه های فنی

  - در ریاضیات برای اندازه گیری ها در کار

  - آگاهی از اصول و روش های ایمنی در کار

  - توان بدنی مناسب

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به جوشکاری

   اگرچه شما می توانید با شاگردی کردن نزد یک استاد کار، به سبک استاد – شاگردی یادگیری این حرفه را آغاز کنید اما با توجه به اینکه امروزه شغلی تخصصی شده و با توجه به کاربرد آن در مختلف، شاخه های زیادی در آن شکل گرفته است، برای موفقیت در آن نیاز به آموزش حرفه ای می باشد.

  علاقه مندان می توانند پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کاردانش در رشته های مختلف شوند. پس از دو سال تحصیل موفق به دریافت دیپلم در این رشته می شوند. هنرجویان رشته علاوه بر دریافت دیپلم از آموزش و پرورش موفق به دریافت گواهینامه از اداره و حرفه‌ای وابسته به وزارت و امور اجتماعی می‌گردند.

  دانش‌آموزان فارغ التحصیل رشته می‌توانند در رشته های مختلف (بازرسی جوش، تکنولوژی جوشکاری، و …) در  دانشگاه ها (آزاد و علمی-کاربردی) ادامه تحصیل دهند. دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک می توانند در گرایش رشته کاردانی مکانیک در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند. رشته های مکانیک و مواد نیز ارتباط نزدیکی با دارند به طوری که مواد در سطح کارشناسی ارشد گرایش دارد.
   
  همچنین یک راه سریع و زودبازده برای ورود به این شغل، یادگیری مهارتهای تکمیلی به کمک محصولات آموزشی موجود می باشد که به کمک آنها در وقت و هزینه شما بسیار صرفه جویی می شود. از این طریق می توانید به سرعت و با کیفیت مناسب را آموخته و با کسب بیشتر به یک استادکار تبدیل شوید.

   

  فرصت شغلی، و وضعیت جوشکار

  استخدام در موسسات تولیدی و بزرگ مانند شرکت نفت، شرکت گاز، شرکت پتروشیمی، ماشین سازی (ماشین سازی اراک، ماشین سازی تبریز و…)، شرکت ایران خودرو، شرکتها و کارخانجات سازنده قطعات مانند قطعات خودرو ، تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی ، لوازم خانگی ، کارگاههای کوچک و بزرگ تولیدی از قبیل در و پنجره‌سازی آهنی و آلومینیومی، لوله‌کشی شوفاژ و حرارت مرکزی، لوله‌کشی گاز خانگی و تجاری، ساخت انواع کابینت،  میز تحریر، کمد و فایل، و صافکاری انواع خودروها امکان پذیر است.

  چون معمولا در مختلف به هم شباهت های زیادی دارد، می تواند به راحتی در گوناگون فعالیت کند. او می تواند به پست هایی مانند سرکارگر، مسئول شیفت یا مدیر کارگاه ساخت ارتقا یابد. با کسب بیشتر نیز امکان کسب پست هایی در بخش های بازرسی جوشکاری، کنترل کیفیت یا تست غیر مخرب وجود دارد. بسیاری از جوشکارانی که دانشگاهی دارند، به عنوان تکنسین و بازرس جوش مشغول به می شوند.
   
  همچنین جوشکاران باتجربه در صورت داشتن سرمایه لازم می توانند به صورت مستقل کرده و کارگاه راه اندازی کنند. با توجه به اینکه یکی از مشاغلی است که تقریبا در همه به آن نیاز است، خوبی برای جوشکاران در کشور وجود داشته و آینده شغلی مناسبی نیز پیش روی آنها قرار دارد.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان جوشکاران بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۵ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان این رشد منفی ۰.۳ درصدی داشته و رشد زیادی در آینده برای آن پیش بینی شده است.

  میزان درآمد جوشکار

  جوشکاری از است که درآمد خوبی دارد. البته هرچه از تخصص، مهارت، بیشتر و دانش به روز تری برخوردار باشد، می تواند در این موفق تر بوده و درآمد بیشتری نیز کسب کند.
   

  متوسط درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط درآمد سالانه این  ۳۵.۴۵۰ دلار (برای همه ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۳۶.۲۰۰ بوده است.

  استرالیا – متوسط درآمد سالانه این ۵۴.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان  – متوسط درآمد سالانه این برای افراد تازه بین ۱۹.۰۰۰ تا ۲۶.۰۰۰ دلار، برای افراد باتجربه بین ۲۷.۵۰۰ تا ۳۹.۵۰۰ دلار و برای افراد ارشد و بسیار متخصص تا ۴۶.۰۰۰ دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.