معرفی شغل دادیار

تعداد بازدید: ۱۴۵۴
 • معرفی شغل دادیار

  دادیار کیست و چیست؟

  دادیار مقام است که در تحت ریاست و نظارت انجام وظیفه می‌نماید و از حیث اظهارنظر و رأی، تابع است. در سیستم پیگیری جرم هایی که در جامعه رخ می دهد به عهده است چه با شکایت شاکی و چه پرونده هایی که طرف جرم جامعه است. دادسرا حق صدور رای ندارد و رای  را فقط  دادگاه صادر می کند، ولی اجرای حکم به عهده می باشد. دادسراها معمولا از چند بخش که دادیاری ها نامیده می شوند، تشکیل شده اند. دادیاری ها بنا به نوع جرم طبقه بندی شده و هر کدام آنها توسط یک اداره می شود.

  دادیار با ارجاع عهده‌دار امور سرپرستی، تحقیقات مقدماتی، اجرای احکام و سایر وظایفی است که به عهده خواهد بود. هنگام حضور در جهت دفاع از کیفرخواست، به نام بیان عقیده می‌نماید. وی همچنین راجع به اجرای احکام، مطابق مقررات انجام وظیفه خواهد نمود. معمولا رسیدگی به پرونده هایی که موضوع ان ها جرایم سبک می باشد مانند توهین و فحاشی /تصادفات ساده رانندگی و … بخشی از را تشکیل می دهد. اگر بر سر موضوع پرونده ای اختلاف بین و پیش بیاید، نظر باید اجرا شده و تابع نظر دادستان خواهد بود.

  دادیارها چند گروه هستند؛ شامل :

  - تحقیق

  - اظهارنظر 

  - اجرای احکام 

  - ناظر زندان 

  - نماینده در دادگاه

   

  وظایف دادیار

  - کشف جرم و دلایل وقوع آن

  - قرار تعقیب و اقامه دعوا

   

  شخصیت شناسی دادیار

  در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI 

  ENTJ این تیپ شخصیتی شان اجتماعی و سطح نفوذی را که به دنبالش است، در این شغل می یابد. او از زمینه های حقوقی استقبال کرده و در آن موفق است.

  INTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد در کارش تنوع فراوان باشد. او از توانایی خوبی در پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و از منطق خوبی در کارها برخوردار است.

  ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.همچنین علاقه دارد در واحدهای سازمان یافته در سمت های ارشد و مدیریتی کند.

  مهارت و دانش مورد نیاز

  - صداقت و بی طرفی

  - داشتن ذهن و روحیه جستجوگر

  - داشتن و توان تصمیم گیری مناسب

  - آشنایی کافی با مسایل مختلف اجتماعی، فرهنگی و … جامعه

  - توان تجزیه و تحلیل مناسب

  - داشتن اطلاعات کافی درباره مسایل حقوقی و قوانین قضایی

  - داشتن صبر و حوصله

  - توان برقراری ارتباط مناسب
   

  تحصیلات و دادیار

  مطابق با جدیدترین اطلاعات، فارغ التحصیلان رشته های زیر می توانند در آزمون قضاوت شرکت کنند:

  - کارشناسی حقوق در یکی از گرایش ها

  - کارشناسی الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی

   - کارشناسی فقه و حقوق

   - کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در یکی از گرایش ها

  - کارشناسی ارشد پیوسته الهیات، معارف اسلامی و ارشاد با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی

  - دارا بودن مدرک سطح (۲) عمومی (فقه و اصول) یا سطح (۲) تخصصی با گرایش حقوق و قضای اسلامی برای دانش آموختگان حوزه های علمیه.

  لازم به ذکر است، معمولا قوه قضائیه تعدادی از داوطلبان واجد شرایط را بدون آزمون قضاوت جذب می کند. 

  قبول شدگان این آزمون بعد از مصاحبه شفاهی و گزینش های اداری، وارد دوره کارآموزی می شوند.  طول این دوره برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و حوزوی متفاوت است. بعد از گذراندن این دوره و قبولی در آزمون نهایی (اختبار)، ابلاغ دریافت می کنند.

  افرادی که ابلاغ دریافت می کنند، در دادسراها به عنوان مشغول به می شوند. دادیاران معمولا ترفیع گرفته و رتبه خود را بهبود می بخشند. در صورت توانمندی و داشتن پشتکار لازم می توانند در نهایت قاضی شوند.

  چند سالی بود که زنان حق شرکت در آزمون قضاوت را نداشتند. ولی اخیرا این قانون لغو شده و آنها می توانند در این آزمون شرکت کنند. بسیاری از زنان پس از قبولی در آزمون و گرفتن ابلاغ به عنوان مشغول به می شوند.

   

  فرصت شغلی و دادیاری 

  دادیار در دادسراها می تواند مشغول به شوند. در مناطقی که نباشد، به عنوان بازرس علی‌البدل فعالیت می کند. باید ۱۰ سال اول خدمت خود را طبق صلاحدید قوه قضائیه و در مناطقی که قوه قضائیه تعیین می‌کند، به انجام برساند. دادیار در صورت گرفتن ترفیع و پست های بالاتر از جمله قاضی، می تواند در سایر بخش ها و سازمان های کشور نیز مشغول به شود.

   

  حقوق و دادیار

  در خصوص میزان حقوق و در کشور می توان گفت، در بخش دولتی میزان حقوق و مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود. دادیاران با توجه به گروه های شغلی تعریف شده در قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. اطلاعات دقیقی از میزان دریافتی آنها در دسترس نمی باشد. با توجه به اینکه دادیاری شغلی حساس و پرمخاطره است، بدیهی است دادیاران باید از نظر مالی در سطح خوبی باشند تا از طرفی ریسک های موجود در این شغل تا حدی پوشش داده شود و از طرفی مشکلات مالی زندگی نتواند بر تصمیمات دادیاران تاثیر بگذارد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.