معرفی شغل میکروبیولوژیست

تعداد بازدید: ۱۱۳۹
 • معرفی شغل میکروبیولوژیست

  کار میکروبیولوژیست

  میکروبیولوژیست میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و جلبک ها را در ها مطالعه می کند. او به شناسایی دقیق میکروارگانیسم ها پرداخته و راه های استفاده بهینه یا رفع ضررهای آنها را کشف می کند. حوزه کاری بسیار متنوع است از و بهداشت گرفته تا کشاورزی و نفت. او در قسمت های مختلف مانند بخش های تحقیقاتی و یا بخش های نظارتی و کنترل کیفیت می باشد. در ابتدا باید به تحقیق و در علاقه زیادی داشته باشد. داشتن دقت و صبر زیاد و توجه به جزئیات برای او لازم است. همچنین میکروبیولوژیست باید توان انجام تیمی را داشته و از آخرین یافته ها و اطلاعات حوزه آگاه باشد. میکروبیولوژیست معمولا در ها به صورت تمام وقت می کند. در هنگام باید برای ایمن بودن از آلودگی های احتمالی، از لباس های مخصوص استفاده کند.
   

  وظایف میکروبیولوژیست

  - انجام آزمایشات مختلف برای شناسایی انواع میکروب ها

  - بررسی و شناسایی میکروب ها جهت کنترل بیماری های عفونی

  - استفاده از روش های مختلف برای تهیه و آزمایش داروهای جدید

  - انجام آزمایش ها و پژوهش های مختلف برای کنترل کیفیت مواد غذایی و استفاده بهینه و مناسب از میکروارگانیسم‌ها در تولید مواد غذایی جدید و بهینه کردن مواد غذایی موجود

  - انجام آزمایشات مختلف در جهت استفاده از میکروارگانیسم ها برای کنترل آلودگی های محیط زیست و شیوع مواد سمی

  - ارائه نتایج پژوهش ها به افراد و منابع معتبر

   

  شخصیت های مناسب این شغل

  در یک نگاه کلی اگر شما یک متفکر منطقی با ذهن جستجوگر بوده و در علوم زیست شناسی قوی هستید، این می تواند برای شما ایده آل باشد اما در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  تیپ شخصیتی مناسب بر اساس شخصیت شناسی MBTI 

  INTP این تیپ شخصیتی حوزه رو به رشد و سلامت را دوست دارد و ابن فرصت را پیدا می کند که با مفاهیم پیچیده و جدید روبرو شود. اگر این همراه با پژوهش و بررسی باشد، فرصت کاری مستقل و مطلوبی را برای این تیپ شخصیتی فراهم می کند.

  مهارت ها و دانش مورد نیاز

  - به روز بودن و آگاهی از آخرین پیشرفت های علمی

  - ذهن جستجوگر

  - حافظه خوب

  - قدرت تجزیه و تحلیل مناسب

  - تفکر پویا و منطقی

  - داشتن صبر و حوصله زیاد

  - خوب در حل مساله

  - دقت بالا و توجه به جزئیات

  - قابلیت با نرم افزارهای آماری و کامپیوتری مرتبط

  - قابلیت رهبری یک تیم (برای افرادی که مسئول یک تیم پژوهشی در این حوزه هستند)

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به میکروبیولوژیست

  فارغ التحصیلان گرایش میکروبیولوِژی رشته زیست شناسی  می توانند وارد این شوند. علاقه مندان می توانند در مقاطع بالاتر تحصیل کرده و بیشتر به کارهای آموزشی و تحقیقاتی در حوزه بپردازند.
   

  وضعیت و میکروبیولوژیست

  میکروبیولوژیست می تواند در سازمان ها و مراکزی از جمله سازمان های حوزه و درمان، های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها، پژوهشگاه های نفت و همچنین در بخش های تحقیقاتی صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، محیط زیست و … شود. اطلاعات دقیقی از وضعیت این در دسترس نیست. اما با توجه به ارتباط زیاد با صنایع مختلف و کاربرد فراوانی که در آنها دارد، موقعیت های شغلی متنوع و زیادی برای ها وجود دارد. البته آنهایی که تحصیلات عالی داشته باشند، از وضعیت بهتری در این بازار برخوردار خواهند بود.

   

  در ایران فارغ التحصیلان رشته با مشکلاتی روبرو هستند که برخی از آنها عبارتند از :

  عمده ها مربوط به آزمایشگاه‌هاست اما متاسفانه واحدهای عملی در دانشگاه به نسبت نیاز این رشته کمتر تدریس می‌شوند و در نتیجه یک فارغ‌التحصیل کارشناسی آمادگی لازم برای ورود به بازار را ندارد‌. در واقع سهم دانشجوی از دانشگاه، دانسته‌های تئوری است و از طرفی فضای کاری فارغ‌التحصیلان با فارغ‌التحصیلان علوم آزمایشگاهی مشترک است و از آنجایی که آن‌ها در طول دوران تحصیل خود واحدهای عملی بیشتری در مقایسه با دانشجویان رشته می‌گذرانند، به مهارت‌هایی می‌رسند که امکان اشتغال بیشتر و بهتری را برایشان فراهم می‌کند‌.

  از آنجایی که هر سال بر تعداد فارغ‌التحصیلان افزوده می‌شود و همان طور که آن با برخی رشته‌های نزدیک به این رشته مانند علوم آزمایشگاهی مشترک است، بهتر است هر فارغ‌التحصیلی تلاش کند تا ارشد قبول شود و بعد از آن وارد مرحله دکترا شود تا بتواند با پایه حقوقی خوب در یک فعالیت کند.

  برای شرکت در کنکور کارشناسی‌ارشد باید همه جوانب را سنجید چرا که فارغ التحصیلان میکروبیولوژِی در چند امتحان کنکور می‌توانند شرکت کنند که یکی وابسته به وزارت علوم و دیگری وزارت است؛ یکی هم کنکور دانشگاه آزاد است. تنها کارشناس ارشد با اخذ مدرک از وزارت می‌تواند پس از فارغ شدن از درس به همراه ۲ دکتر پاتولوژ، اقدام به تاسیس کند و مدارک دانشگاه آزاد و وزارت علوم از این امتیاز بی‌بهره‌اند‌.

   

  وضعیت این در برخی کشورهای جهان

  آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد۱۳  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

   

  میزان میکروبیولوژیست

  آمار دقیقی از میزان حقوق و در کشور در دسترس نمی باشد. با توجه به گستردگی و تنوع حوزه ها و مراکزی که این افراد می توانند در آنها فعالیت کنند، به نظر می رسد درآمدهای متفاوتی نیز داشته باشند. میزان تحصیلات، تجربه، توانمندی و نوع صنعتی که در آن مشغول به است، در میزان او تاثیرگذار می باشد.
   

  درآمد این در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا - متوسط سالانه این شغل۶۵.۹۲۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۶۶.۳۰۰ دلار بوده است.

  انگلستان - متوسط سالانه این در بخش دولتی برای افراد تازه کار۳۲.۵۰۰  تا۴۲.۰۰۰  دلار، افراد با تجربه حدود ۵۳.۵۰۰ دلار و برای مدیران۶۱.۰۰۰  دلار می باشد

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.