معرفی شغل کاشناس بیهوشی

تعداد بازدید: ۶۴۷
 • معرفی شغل کاشناس بیهوشی

  کار و بیهوشی

  برای انجام انواع اعمال و برخی درمان های دردآور نیاز است که ابتدا بیمار شود و این بی هوشی در طول و گاهی حتی پس از آن ادامه پیدا کند. وظیفه این به عهده و دستیاران او از جمله است. متخصص پزشک متخصصی است که در مدیریت درد، های جراحی، انواع بی حسی ها و مراقبت های ویژه دارد. او معمولا با وضعیت های اورژانسی و انجام عمل احیای قلبی و ریوی نیز سر و دارد. متخصص با توجه به نوع عمل ، سن و وضعیت بیمار، از روش های مختلفی از جمله  بی حسی موضعی، بیهوشی عمومی و … استفاده می کند.

  متخصص در طول بیمار را زیر نظر داشته، کارکرد سیستم قلبی و تنفسی او را کنترل و پاسخ های او به هر تغییری را بررسی می کند. همچنین در صورت نیاز در طول عمل دستور تزریق خون یا فرآورده های خونی به بیمار را به دستیارش می دهد. اگر نیاز بود پس از عمل به کمک روش های مناسب بی دردی از درد کشیدن بیمار جلوگیری می کند و در صورت نیاز به حضور بیمار در بخش مراقبت های ویژه، وضعیت او را تحت کنترل دارد. برای ارائه بهترین و کاملترین خدمات به بیماران، همکاری نزدیکی با سایر پزشکان، جراحان و سایر تکنسین ها دارد.

  متخصص باید اطلاعات لازم از بیمار را قبل از عمل گرفته و در صورت نیاز توضیحاتی به وی ارائه نماید. او باید بتواند اعتماد بیمار را جلب کرده و به او آرامش دهد. همچنین باید بتواند فشار کاری زیاد ناشی از عمل های  مختلف و متعدد را تحمل کرده و در صورت لزوم سریع، به موقع و درست تصمیم گیری کند.

  کار بسیار حساس بوده و با جان بیماران سر و دارد. کوچکترین اشتباهی از جانب او می تواند زندگی بیمار را به خظر بیاندازد. کار تنها بیمار در اعمال نیست. به عنوان مثال در مورد بیمارانی که دارای بیماری های صعب العلاج هستند و دردهای مزمن دارند،  متخصص یکی از بهترین افرادی است که در کنترل درد می تواند به آنها کمک کند. در تیم های پزشکی اتاق عمل معمولا یک یا چند (یا تکنسین هوشبری) نیز به عنوان دستیار در کنار هستند. اصلی ترین ، کمک به متخصص از طریق آماده سازی داروها، تجهیزات و دستگاه های لازم برای کردن بیمار است. کارشناس با نحوه استفاده از دستگاه های مختلف مرتبط با از جمله دستگاه اندازه گیری گاز خون و … آشنا بوده و در طول عمل، علائم حیاتی بیمار از جمله ضربان قلب، نوار قلب، فشار خون و تنفس را مرتبا کنترل می کند. انجام تزریقات وریدی و یا تزریق سرم و خون به بیمار در حین عمل نیز بر عهده اوست. همچنین در صورت نیاز به انجام احیای قلبی و ریوی، به کمک می کند. او همچنین بیدارکردن بیمار پس از عمل و انجام مراقبت های ویژه از بیماران بدحال را دارد. لازم به ذکر است که در هر مرکز درمانی این کارشناسان حتما باید زیرنظر فعالیت کنند.

   

  وظایف و بیهوشی

  وظایف عبارتند از :

  - بررسی پرونده بیمارو گرفتن اطلاعات لازم از وضعیت او

  - صحبت با بیمار، دادن توضیحات لازم و آرام کردن او

  - آماده کردن بیمار برای و بیهوشی

  - بیهوش کردن بیمار

  - کاهش درد بعد از عمل

  - مدیریت دردهای حاد و مزمن

  - آرام کردن یا کردن برخی از بیماران در هنگام انجام عملیات خاص پزشکی از جمله پرتودرمانی یا رادیولوژی

   

  وظایف عبارتند از :

  - استرلیزه کردن و آماده کردن دستگاه های مربوط به در اتاق عمل

  - آماده کردن داروها و سایر تجهیزات لازم برای بیهوشی

  - آماده کردن اولیه بیمار برای بیهوشی

  - کمک به در امور مختلف از جمله هوشبری، احیای قلبی و ریوی و …

  - تزریق داروها، خون یا فرآورده های خونی به بیمار مطابق با دستور بیهوشی

  - انجام برخی از های سطحی زیر نظر بیهوشی

  - مراقبت قلبی و تنفسی مداوم از بیمار در طول عمل

  - کنترل بیمار پس از عمل در ریکاوری، بیدار کردن و انجام مراقبت های لازم از او

  - انجام مراقبت های ویژه از بیماران بدحال

   

  شخصیت شناسی / بیهوشی

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.

   ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در خود استقلال داشته باشد. معمولا در این او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می کند.

  ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و دارد، علاقه دارد.

  مهارت و دانش مورد نیاز / بیهوشی

  - مهربانی و خوشرویی

  - مسئولیت پذیری

  - علاقه زیاد به علوم پزشکی

  - های ارتباطی مناسب به خصوص در ارتباط با بیمار

  - جلب اعتماد و اطمینان بیمار

  - تیمی

  - تحمل فشار کاری زیاد

  - تصمیم گیری سریع و درست

  - آشنایی با جدیدترین مواد و تجهیزات لازم برای بیهوشی

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به / بیهوشی

  فارغ التحصیلان رشته هوشبری می توانند وارد ( یا تکنسین) شوند. همچنین پزشکانی که بعد از دوره عمومی، دوره تخصص را بگذرانند، می توانند به عنوان در مراکز درمانی مختلف مشغول به شوند.
   

  بازار و وضعیت و  متخصص بیهوشی

  مراکز درمانی از جمله بیمارستان ها، مراکز و کلینیک های بزرگ، اماکن بیهوشی) محسوب می شوند. با توجه به اینکه در هر نوع عمل و دستیار او  باید حضور داشته باشد، می توان گفت نیاز به این تقریبا دائمی است . از آنجایی که تکنولوژی در این حوزه به سرعت در حال گسترش است، داروها، دستگاه ها و تجهیزات جدیدی در حوزه به بازار ارائه می شود که هر روز استرس و ریسک این را پایین تر آورده و ایمنی آن را بالاتر می برد.

  در کنار موارد بالا می تواند کلینیک درد راه اندازی کند و یا دراین گونه کلینیک ها شود. این یک زمینه کاری تقریبا جدید برای بیهوشی) و یا اشتغال آنهاست که بازار خوبی نیز دارد.

   

  وضعیت در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی می شود میزان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۳۱ درصدی خواهد داشت. در حالی که این عدد برای متوسط مشاغل ۱۴ درصد پیش بینی شده است.

  استرالیا – میزان متخصصان در بازه زمانی ۵ سال گذشته رشد منفی ۱۶.۴ درصدی داشته است. در حالی که این عدد برای متوسط مشاغل رشد ۷.۸ درصد بوده است. پیس بینی ها نشان می دهد در ۵ سال آینده میزان این رشد بسیار زیادی خواهد داشت.

   

  درآمد (متخصص بیهوشی)

  کارشناسان ( یا تکنسین ها) با توجه به محل خود درآمدهای متفاوتی دارند. اگر در بخش دولتی شده باشند، تقریبا مشابهی دارند. آنهایی که در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی فعالیت می کنند، با توجه به میزان تجربه، تعرفه ها و توافقی که با کارفرمای خود کرده اند، درآمدهای متفاوتی دارند. متخصص نیز اگر در بخش دولتی کند، مطابق با قوانین حقوق و دستمزد دولتی بخش بهداشت و درمان دارد. متخصصی که در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی فعالیت دارند، متفاوتی دارند. برخی از این متخصصان بکه در بخش خصوصی استخدام می شوند، میزان تجربه، و نوع توافق با کارفرما، تعیین کننده میزان حقوق و آنها خواهد بود. تعدادی از این متخصصان هم ممکن است سهامدار بیمارستان ها یا کلینیک های بزرگ باشند که درآمدهای بالاتری دارند. این سهام ها از ارزش بالایی برخوردار هستند. به طور کلی گفته ها حاکی است متخصصان درآمدهای متفاوتی از متوسط تا عالی دارند که به عوامل مختلفی بستگی دارد. البته مانند همه مشاغل متخصصانی که دارای علاقه و پشتکار لازم باشند، می توانند در این موفق شده و درآمدهای بالایی نیز داشته باشند.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه متخصصان در سال ۲۰۱۳، بیش از ۱۸۷.۲۰۰ دلار می باشد.

  استرالیا – متوسط سالانه متخصصان در سال ۲۰۱۳، معادل حدودا ۱۶۴.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.

  انگلستان – متوسط سالیانه این در سال ۲۰۱۳، معادل ۱۱۹.۷۰۰ دلار آمریکا می باشد.

  کانادا – متوسط سالیانه متخصصان در سال ۲۰۱۳، معادل ۱۹۲.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.