معرفی شغل جراح

تعداد بازدید: ۱۷۸۶
 • معرفی شغل جراح

  جراحی و جراح

  جراحی یکی از شیوه‌های درمانی در است. در این روش معمولاً از برش برای برداشتن بخشی از (مانند کیسه صفرا، لوزه یا آپاندیس) یا بافت عفونی یا سرطانی و یا کارگذاشتن وسیله‌ای (مانند پروتز یا دریچه مصنوعی) یا دستکاری و اصلاح نقصی (مانند دوختن آنوریسم یا باز کردن رگ) استفاده می‌شود.  به احتمال قوی همزمان با پیدایش بوجود آمده است. به فردی که انجام صحیح را دارد، می گویند. در اتاق عمل، ای را که در تخصصش است انجام می دهد. ها انواع مختلفی دارند از جمله قلب، مغز و اعصاب، زنان و زایمان، زیبایی و … که هر کدام را آن انجام می دهد.
   
  قبل از شروع هر عمل، پرسنل اتاق عمل، ابزارها، دستگاه ها و بیمار را آماده می کنند. پس از آماده بودن همه چیز خود را با همکاری های اتاق عمل شروع می کند. در گذشته همواره با تیغ و برش موضع عمل انجام می‌شد اما امروزه روشهای پیشرفته تری مانند جراحی آندوسکوپیک، لیزر، اشعه گاما و کوتر نیز رواج یافته اند. با پایان نیافته و نظارت پس از عمل نیز از جمله وطایف است.

  جراح در اتاق عمل لباس مخصوص را که گان نام دارد می پوشد. قبل از شروع عمل نیز دست های خود را شسته و از دستکش، کلاه و کفش استریل شده استفاده می کند. باید به بیمارانش آرامش داده و اعتماد و اطمینان آنها را برانگیزد. او باید فشار کاری زیادی را تحمل کرده و تصمیمات درست و سریعی بگیرد. باید دانش زیاد و عمیقی در حوزه های مختلف علوم به ویژه فیزیولوژی، بیوشیمی، و داشته باشد.

   

  ساعت کاری جراح
   
  کار سنگین و  دشوار است. ساعت معمولا طولانی است و گاهی در روزهای تعطیل و شب ها نیز ادامه می یابد. بسیاری از جراحان طبق مقررات باید در بخشی از ساعات غیرکاری هم در دسترس باشند. بنابراین ورود به این نیازمند روحیه ای خستگی ناپذیر است.

   

  وظایف جراح

  - تشخیص صحیح بیماری

  - تصمیم گیری در مورد مناسب ترین روش جراحی

  - انجام بیماران

  - نظارت بر بیماران پس از عمل

   

  شخصیت شناسی جراح

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  INTJ این تیپ شخصیتی در زمینه های فنی تر حوزه سلامت موفق تر است. او می تواند به طور مستقل و با حداقل دخالت دیگران کند.

  ISTJ این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم و از زمینه های مدیریتی حوزه بهداشت و درمان لذت می برد.

  ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به حوزه به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و دارد، علاقه دارد.

  مهارت و دانش مورد نیاز برای جراح

  - علاقه زیاد در کمک به دیگران

  - علاقه و دانش کافی در حوزه پزشکی، و فیزیولوژی

  - های ارتباطی خوب

  - آرامش بخشیدن به بیماران و جلب اعتماد و اطمینان آنها

  - های مدیریت و رهبری به خصوص در مورد پرسنل اتاق عمل

  - تحمل فشار کاری و تصمیم گیری صحیح و سریع

  - مطابق با بالاترین استانداردهای حرفه ای

  - به روز نگه داشتن اطلاعات و های خود

  - هماهنگی زیاد بین دست و چشم

  - آموزش پرسنل و نظارت بر آنها

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به جراحی

  جراحی، دانشی است که پس از دوره عمومی قابل تحصیل است. فارغ التحصیلان رشته بر حسب علاقه و توانمندی خود می توانند برای گرفتن و فوق انواع رشته های اقدام کنند. برخی از این ها عبارتند از عمومی، پلاستیک، قلب و …
   

  بازارکار، فرصت های شغلی و  وضعیت جراح

  جراح که پزشک دارای یا فوق است، معمولا در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی مشغول به است. البته جراحان اکثرا مطب شخصی دارند و در روزهایی از هفته در بیمارستان و کلینیک بوده و عمل را انجام می دهند. در خصوص وضعیت جراحان اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. اما طبق برخی گفته های غیر رسمی به نظر می رسد تعداد جراحان مخصوصاً در شهرهای بزرگ به نسبت بیماران موجود در حد استاندارد جهانی است. در اکثر شهرهای کوچک جراحان متبحر و یا وجود ندارد و یا بسیار کم است.

  بنابراین در کنار برخی از سختی های زندگی در این شهرها، فرصت شغلی زیادی در این مناطق برای جراحان وجود دارد. البته مثل هر دیگر، جراحانی که دانش، و کافی و خوبی دارند، می توانند به راحتی بیماران بیشتری را درمان و به دنبال آن بالایی داشته باشند.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان جراحان بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد۲۴  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان در این رشد۵۶.۹  درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

   

  میزان جراح

  درآمد نسبت به به خصوص عمومی بالاتر است. البته نوع در کنار سایر عوامل از جمله تجربه، تبحر و مهارت، در میزان او موثر است. در ایران جراحان مغز و اعصاب،قلب و زیبایی نسبت به سایر جراحان بیشتری دارند. در سایر کشورها نیز از مشاغل پردرآمد به حساب می آید.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه این بیش از۱۶۶.۴۰۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، حدود ۳۱۱.۰۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه این شغل۸۴.۰۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه جراحان تازه بین۵۱.۰۰۰  تا۶۳.۰۰۰  دلار، برای جراحان با تجربه حدود۱۰۶.۰۰۰  دلار و برای جراحان مشاور بین۱۱۳.۵۰۰  تا۲۷۴.۵۰۰  دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.