راه‌اندازی رشته‌های جدید در کاردانش

تعداد بازدید: ۶۰
 • راه‌اندازی رشته‌های جدید در کاردانش

   

  مدیرکل دفتر آموزش‌های وزارت آموزش و پرورش از همکاری با سازمان محیط زیست برای راه‌اندازی رشته‌های جدید محیط زیستی در خبر داد و گفت: در حال حاضر با سازمان میراث فرهنگی، جهادکشاورزی و همچنین وزارت صنعت، و در حوزه فرش و سایر صنایع در حال تدوین استانداردهای مهارتی هستیم.
  مصطفی آذرکیش در گفت‌وگو با ایسنا،‌ با اشاره به تحصیل بیش از 150 هزار دانش آموز کلاس دهمی در هنرستان‌های اظهار کرد: این هنرجویان در 153 رشته در قالب چهارشاخه کشاورزی، معدن، خدمات و تحصیل می‌کنند و باید فرهنگسازی برای ورود دانش آموزان به هنرستان‌ها بیش از این توسعه یابد.
  وی افزود: پوشش هنرستان‌های در مناطق آموزشی کشور کامل است و حداقل یک هنرستان در هر منطقه آموزشی فعالیت می‌کند. باید به این نکته توجه داشت که تمام تلاش ما این است دانش‌آموزانی تربیت کنیم تا بتوانند پس از فارغ‌التحصیلی وارد بازار کار شوند.
   مدیرکل دفترآموزش‌های وزارت آموزش و پرورش در ادامه درخصوص متناسب سازی  رشته‌های با نیاز بازار کار اظهار کرد:  همانطور که گفته شد پوشش هنرستان ها در مناطق تقریبا کامل شده است و هنرجویان ما در 153 رشته تحصیل می‌کنند و این حجم از رشته‌های متنوع در راستای پاسخگویی به نیازهای بازارکار ایجاد شده است، علاوه بر این امکان ادامه تحصیل در آموزش عالی نیز فراهم است و از 41 رشته فنی دانشکده‌ها، در حدود 30 رشته بدون آزمون اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند. 
  آذرکیش با بیان اینکه تحصیل در رشته بخشی از دغدغه‌های اولیای دانش آموزان مبنی بر ورود به بازار کار  و را پاسخ می‌دهد عنوان کرد: کارآفرینی در شاخه از اهمیت بالایی برخوردار است و درس کارآفرینی و تولید در رشته‌های مختلف مقطع دوم متوسطه وجود دارد. ضمن آنکه تلاش می کنیم مشارکت جویی هنرجویان را در قالب اولویت کاری دنبال کرده و سهم آنها در تولیدات خودشان را ارتقاء دهیم.
  وی تاکید کرد: دائما در حال بازرسی و بازمهندسی وضعیت آموزشی هستیم و در کنار آن رایزنی و تعامل با دستگاه‌های اجرایی را در دستورکار داریم. همکاری با  بنگاه‌ها، موسسات خدماتی دولتی و غیردولتی و دستگاه‌های اجرایی بر اساس آیین نامه مصوب سال 71 هیئت وزیران و اصلاحیه ماده 9 آن که در فروردین 95 ابلاغ شد انجام می‌شود. در حال حاضر با سازمان میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی و همچنین وزارت صنعت، و در حوزه فرش و سایر صنایع در حال تدوین استانداردهای مهارتی هستیم. در نهایت استانداردهای مهارتی تبدیل به رشته مهارتی می‌شوند.
  دیرکل دفترآموزش‌های وزارت آموزش و پرورش با اشاره به  همکاری با سازمان محیط زیست برای راه‌اندازی رشته‌های جدید محیط زیستی در عنوان کرد: همکاری ما با محیط زیست به دوگونه است. نخست آن است که سازمان محیط زیست استلزامات زیست محیطی در تدوین استانداردهای مهارتی را تدوین می‌کند و دوم تدوین رشته‌های مهارتی تخصصی در حوزه محیط زیست است که اکنون در مرحله پیشنهاد، تکمیل استانداردهای مهارتی و تدوین رشته‌هاست. 

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.