۲۶۰ شرکت دانش‌بنیان از معافیت‌های گمرکی بهره مند می‌شوند

تعداد بازدید: ۲۸
 • ۲۶۰ شرکت دانش‌بنیان از معافیت‌های گمرکی بهره مند می‌شوند

  سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی از اجرایی شدن معافیت‌های شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت: ۲۶۰ شرکت دانش بنیان مشمول معافیت‌های می‌شوند.
  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و ریاست جمهوری، سید محمد صاحبکار رئیس امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و رئیس جمهور،  با اشاره به بهره مندی شرکت‌های دانش بنیان از معافیت‌ها و تسهیلات گفت: طبق ماده ۳ قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان مصوب سال ۱۳۸۹، شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان می‌توانند از پرداخت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی معاف شوند.
  عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات در رابطه با میزان معافیت‌های گفت: تاکنون از ۴۰۰ درخواستی که به دبیرخانه ارسال شده است، بر اساس مقررات موجود، بیش از ۲۶۰ درخواست تأیید و به گمرک جمهوری اسلامی ایران ارسال شد، که با مساعدت و همکاری خوب میان گمرک و معاونت علمی و فناوری، این درخواست‌ها مشمول معافیت‌های شدند.
  صاحبکار افزود: در سال ۹۴ ، شیوه نامه اعطای معافیت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض به شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان در کارگروه «ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا» تصویب و اجرا شد.
  وی این شیوه نامه را مبنای ارائه معافیت‌های عنوان کرد و افزود: واردات کالاهای مرتبط با فعالیت‌های دانش بنیان تنها در صورتی که به عنوان «ماشین آلات خط تولید»، و یا «به منظور ساخت محصول در حد نمونه اولیه» و «مهندسی معکوس» و یا «تجهیزات آزمایشگاهی و کنترل کیفیت» باشد، از این معافیت‌ها برخوردار خواهند شد.
  دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان با بیان اینکه این معافیت‌ها تنها شامل کالاهای غیر تجاری می‌شود، گفت: منظور از کالای تجاری، کالایی است که برای فروش وارد می‌شود، اعم از اینکه به همان شکل یا پس از انجام عملیات اعم از تولیدی، تفکیک و بسته بندی به فروش برسد. به عبارت دیگر، مواد، قطعات و کالاهایی که با هدف استفاده در محصول نهایی وارد شده و به فروش می‌رسند، مشمول این معافیت‌ها نیستند.
  وی ادامه داد: همچنین شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از اجازه ورود موقت برای مواد اولیه و کالاهای مورد مصرف در تولید، تکمیل، آماده سازی و بسته بندی کالاهای دانش بنیان صادراتی استفاده کنند.
  صاحبکار افزود: به علاوه در این مدت بیش از ۱۵۰۰ مشاوره در رابطه با معافیت‌ها و فرآیندهای و قوانین و آیین نامه‌های مربوطه به شرکت‌های متقاضی ارائه شده است.
  عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات گفت: معاونت علمی و برای حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان در حوزه امور گمرکی، تلاش می‌کند و در صورتی که شرکت‌ها مشکلاتی در این حوزه دارند، می‌توانند با امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان مکاتبه کرده تا در حد امکان پیگیری شود.
  منبع:goo.gl/UgkkGe

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.