ایران با اتکاء به اقتصاد دریا می‌تواند مشکل بیکاری کشور را حل کند

تعداد بازدید: ۲۸
 • ایران با اتکاء به اقتصاد دریا می‌تواند مشکل بیکاری کشور را حل کند


  معاون اول رییس جمهور اقتصاد دریا را پردرآمد و توصیف کرد و گفت: اقتصاد دریا بزرگ است و ایران با داشتن ظرفیت‌های فراوان در این بخش هم می‌تواند مشکلات بیکاری را مرتفع سازد و هم می‌تواند گام‌هایی در جهت کشور بردارد.
  به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در مراسم بهره برداری از پروژه های ملی دریایی کشور که در مجتمع کشتی ساز و فراساحل ایران برگزار شد اظهار داشت: متاسفانه ایران بهره کمی از اقتصاد دریا داشته است و آنطور که باید نتوانسته از ظرفیت های این بخش استفاده کند.
  معاون اول رییس جمهور ترانزیت کالا در حمل و نقل دریایی، شیلات و دریایی را از جمله بخش های مرتبط با اقتصاد دریا برشمرد و گفت: ایران ظرفیت آن را دارد که در این زمینه ها بتواند گام های موثری بردارد.
  وی همچنین یکی از نقاط ضعف کشور را استقرار جمعیت کم در سواحل کشور دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه بخشی از سواحل کشور خالی از سکنه است و در برخی مناطق نظیر جاسک و چابهار به دلیل محدودیت ها و محرومیت ها، تراکم جمعیت و سکنه وجود ندارد.
  جهانگیری با اشاره به ظرفیت های گسترده ایران در سواحل عمان و خلیج فارس افزود: سواحل دریای عمان و خلیج فارس از جمله سواحلی هستند که می توانیم آن را به کانون تبدیل نماییم.
  معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به تردد فراوان کشتی های سایر کشورها از خلیج فارس و تنگه هرمز گفت: امروز با توجه به افزایش استخراج گاز و حمل و نقل انرژی و محصولات از طریق کشتی، شاهد تردد فراوانی از خلیج فارس و تنگه هرمز هستیم و ایران می تواند درآمد قابل توجهی از طریق ارائه خدمات به این کشتی ها کسب کند.
  وی افزود: در گذشته بخش زیادی از نیازهای مرتبط با دریایی و سازه های دریایی از خارج از کشور تامین می شد اما با ارتقاء توانمندی داخلی، امروز بخش عمده ای از این نیازها در داخل کشور تامین می شود.
  جهانگیری یکی از ضرورت های دریایی و ساخت کشتی در داخل کشور را مشخص کردن ساز و کار تامین مالی برای اجرای این طرح ها دانست و گفت: اگر ساز و کار تامین مالی برای اجرای این گونه پروژه ها مشخص شود بی تردید صنعت کشتی سازی در ایران به راه خواهد افتاد و ایران با داشتن نیروهای مجرب و بازار مناسب در کشورهای اطراف می تواند به یک کشتی ساز بزرگ تبدیل شود.
  معاون اول رییس جمهور اظهار امیدواری کرد با برنامه ریزی و هدف گذاری مناسب بتوانیم از مشکلات عبور کنیم و ایران بتواند جایگاه مناسب خود را در صنعت دریایی بدست آورد و از فرصت های موجود در این بخش استفاده کند چرا که این بخش یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است و اگر می خواهیم به منویات رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی جامه عمل بپوشانیم، مهمترین گام استفاده از ظرفیت های داخلی کشور است.
  در این مراسم وزیر صنعت، معدن و تجارت هم با تاکید براینکه رقابت در بخش کیفیت، قیمت و زمان بندی تحویل از اهمیت زیادی در صنعت کشتی سازی برخوردار است گفت: باید برای رسیدن به توانمندی شرکت های کشتی سازی در سایر کشورها هدف گذاری مناسبی انجام دهیم و با جدیت آن را دنبال کنیم.
  در این مراسم مدیرعامل مجتمع کشتی سازی و فراساحل ایران هم گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه های آتی ارائه کرد و سپس تفاهم نامه ای میان این مجتمع و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای تحویل شناور اقیانوس پیمای کانتینربر ایران ـ کاشان به امضا رسید.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.