اقدامات وزارت علوم برای بهبود رابطه دانشگاه با صنعت

تعداد بازدید: ۴۵
 • اقدامات وزارت علوم برای بهبود رابطه دانشگاه با صنعت

   
  با توجه به اینکه بهبود رابطه و یکی از اصلی‌ترین نقشه‌راه‌های کشور محسوب می‌شود، معاون پژوهش و وزیر علوم انعقاد قرارداد با وزارتخانه‌های بزرگ را در راستای به‌کارگیری دانشگاهیان در حوزه‌های مختلف از جمله اقدامات وزارت علوم در این زمینه عنوان کرد.
  دکتر وحید احمدی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در بحث ارتباط با اقدامات قابل توجهی انجام شده است، اظهار کرد: با وزارتخانه‌هایی همچون وزارت نیرو، نفت، ‌صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و دفاع تفاهم‌نامه و قراردادهایی را منعقد کرده‌ایم.
  وی افزود: به عنوان مثال با وزارت نفت قرارداد بزرگی را به منظور انجام کارهای تحقیقاتی و توسعه در راستای ازدیاد برداشت از میادین نفتی توسط تعدادی از دانشگاهیان منعقد کرده‌ایم.
  معاون پژوهش و وزیر علوم، تحقیقات و ادامه داد: در حوزه بالادستی قرار است دانشگاه‌ها طی قراردادی با حجم هزار میلیارد تومان طی 10 سال فعالیت کنند که البته این اقدامات به انضمام همکاری با شریک‌های خارجی است.
  دکتر احمدی تصریح کرد: در حوزه پایین‌دستی (گاز، نفت، پالایش) نیز قراردادهایی را با حجم زیاد در انتهای سال گذشته منعقد کردیم که تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌ها در این موضوع مشارکت دارند.
  وی به ارتباط با وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: در حوزه پسادکتری و فرصت مطالعاتی در و حمایت از پایان‌نامه‌ها گام‌های موثری را برداشته‌ایم.
  معاون پژوهش و وزیر علوم، تحقیقات و افزود: همچنین در دانشگاه‌ها آیین‌نامه ارتقاء و ترفیع را تغییر دادیم، به گونه‌ای که هر استادی برای ارتقای خود باید طرح‌های تحقیقاتی ارائه کند که برای آنها امتیازهای ویژه‌ای نیز در نظر گرفته‌ایم.
  وی افزود: در راستای تشویق حوزه تقاضا (شرکت‌ها، کارخانجات و مراکز تولید و تجاری) برای امضای قرارداد با دانشگاه‌ها قانون معافیت مالیاتی در سال گذشته به تصویب رسید.
  دکتر احمدی با اشاره به تاثیر برجام در بهبود روند ارتباطات دانشگاه‌ها با صنایع، خاطرنشان کرد: صادرات محصولات تولیدی کشور به خارج مهم‌ترین تاثیر برجام در این حوزه است.
  معاون پژوهش و وزیر علوم، تحقیقات و افزود: همچنین سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ بین‌المللی در حوزه‌های مختلف کشور از دیگر دستاوردهای مورد توجه برجام است.
  وی ادامه داد: از سویی دیگر افزایش ارتباط بین دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی داخلی با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی بین‌المللی و انعقاد قرارداد با کشورهای منطقه از دیگر گشایش‌های مربوط به برجام است.
  دکتر احمدی یادآور شد: تاکنون تعداد قابل توجهی از صنایع بزرگ از کشورهای اروپایی، منطقه و کشور چین برای انجام مذاکرات جهت گسترش ارتباطات به ایران سفر کرده‌اند.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.