نرخ سود تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان به یک درصد کاهش یافت

تعداد بازدید: ۱۷۶
 • نرخ سود تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان به یک درصد کاهش یافت

  معاون توسعه مدیریت معاونت علمی ریاست‌جمهوری گفت: سود برای طرح‌های دانش بنیان در رشته‌های مصوب به یک درصد کاهش پیدا کرد.
  به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت معاونت‌علمی ریاست‌جمهوری، با تاکید بر حمایت از اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری اظهار داشت: باهدف حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، پرداخت اشتغال‌زا به سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و متقاضیان بخش خصوصی و تعاونی انجام می‌شود.
  وی افزود: این از محل تلفیق منابع صندوق توسعه ملی با مؤسسات عامل شامل بانک‌های کشاورزی، توسعه تعاون، پست‌بانک و صندوق کارآفرینی امید اعطا می‌شود.
  دلیری عنوان کرد: مذکور برای روستاها با اولویت مناطق مرزی، مناطق عشایری و محروم و همچنین سرمایه در گردش برای نواحی صنعتی روستایی و شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت اعطا می‌شود.
  معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی، فعالیت‌های اقتصادی بخش غیردولتی را مشمول این طرح خواند و گفت: «رسته‌های اقتصادی پر اشتغال» شامل کشاورزی، معادن، فعالیت‌های خدماتی و صنایع‌دستی، فعالیت‌های فرش دستباف و کلیه فعالیت‌های مربوط به آن‌ها در مناطق هدف اجرای طرح، اعم از ایجادی، تکمیلی و توسعه مشمول این آیین‌نامه می‌شوند.
  وی در ادامه افزود: همچنین «رسته‌های اقتصادی» مشمول این آیین‌نامه شامل کشاورزی از جمله زراعت، دام و طیور، باغداری، شیلات، گلخانه، گیاهان دارویی، خدمات تجاری، خدمات فنی و مهندسی بخش کشاورزی، خدمات ماشینی کردن ( مکانیزاسیون) کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و منابع کشاورزی، خدمات ماشینی کردن ( مکانیزاسیون) کشاورزی، از دیگر مشاغل اقتصادی مشمول این طرح به شمار می‌روند.
  دلیری خاطر نشان کرد: صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و منابع طبیعی شامل جنگل‌داری، پرورش نهال، معادن کوچک اعم از کلیه معادن به جزء معادن بزرگ و ملی، فعالیت‌های خدماتی شامل خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات، اصناف، آموزش، گردشگری، ورزشی فرهنگی و هنری، حمل‌ونقل انبارداری، بیمه ای، بهداشتی و درمانی، بازیافت و انرژی‌های تجدیدی پذیر و صنایع‌دستی و فعالیت‌های فرش دستباف و کلیه فعالیت‌های مربوط به آن و سایر صنایع‌دستی نیز از دیگر فعالیت‌های اقتصادی بخش غیردولتی با «اولویت رسته‌های اقتصادی پر اشتغال» به شمار می‌روند.
  وی بابیان اینکه نرخ سود اعطایی برای مناطق مختلف به طرق گوناگون محاسبه می‌شود، گفت: به عنوان مثال نرخ سود اعطایی، در مناطق روستایی و عشایری مرزی 4 درصد، مناطق روستایی و عشایری غیر مرزی 6 درصد و همچنین برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در نواحی صنعتی و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت، 10 درصد در نظر گرفته می‌شود.
  معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی، با اشاره به میزان نرخ سود برای طرح‌های دانش بنیان گفت: سود برای طرح‌های دانش بنیان، در رشته فعالیت‌های مصوب، به میزان یک درصد، به صورت اعطای یارانه سود کاهش می یابد و دوره استفاده از طرح نیز حداکثر هجده ماه اعلام‌شده است.
  وی در ادامه افزود: متقاضیان پس از دریافت تسهیلات، با دوره تنفس حداکثر یک ساله، اعطایی را حداکثر طی مدت 6 سال باز پرداخت می‌کنند، همچنین متقاضیان می‌توانند، بر اساس چارچوب و ضوابط تعریف‌شده، باید ضمن تکمیل اطلاعات خود، خلاصه طرح‌ها را از طریق سامانه کارا به نشانی http://kata .mcls.gov.ir به ثبت برسانند.
  دلیری گفت: طرح‌ها به ترتیب به تأیید دستگاه اجرایی مربوطه، کارگروه اشتغال( کمیته فنی) استان و موسسه عامل می‌رسند، تمام طرح‌های سرمایه‌گذاری در چارچوب نظام نظارت، مدیریت و کنترل طرح‌های سرمایه‌گذاری و با ابزارهای مختلف نظارت می‌شوند.
  بر اساس این گزارش، در صورت هم‌راستا نبودن طرح با اولویت‌های اعلام‌شده و یا انحراف در استفاده از منابع در زمان اجرا، نرخ سود مورد محاسبه 18 درصد خواهد بود، بنابراین متقاضیان می‌توانند قبل از درخواست و تصمیم‌گیری برای ارائه طرح، پیوست‌های ضمیمه به‌ویژه دستورالعمل اجرایی توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری مندرج در سامانه را مطالعه کنند.
  منبع:goo.gl/AF49d5

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.