معرفی شغل نویسنده

تعداد بازدید: ۳۹۲
 • معرفی شغل نویسنده

  درباره و نویسنده

  نویسندگی انتقال و رساندن نوعی دیدگاه یا پیام از طریق به مخاطب است.کار انتقال این پیام از راه است. او یک هنرمند است چرا که کسی است که خوب حس می کند، خوب می اندیشد و خوب می نویسد.

  حوزه بسیار گسترده است. آثار خلاقانه ای مانند ها، های کوتاه، های کودک، نمایشنامه ها و اشعار را می آفریند. او همچنین گاهی مقالات خاص برای روزنامه ها و مجلات و مطالب غیر داستانی مانند بیوگرافی ها و کتاب های آموزشی و مطالبی برای رسانه، رادیو و تلویزیون می نویسد.

  یکی از ابزار اصلی کمک کننده برای یک خوب شدن، خواندن و مطالعه کردن است. مطالعه های مختلف ایرانی و خارجی، به خصوص آثار نویسندگان بزرک دنیا ، در ایجاد ایده و شکل دهی تفکر بسیار موثر است.

  نویسندگی از تنهاترین مشاغل جهان محسوب می شود. بنابراین باید کارکردن در تنهایی را دوست داشته  باشد. گاهی قبل از شروع یا مقاله با ناشر، مجله، روزنامه و… قرارداد می بندد. بنابراین او باید وقت شناس بوده و سفارشات خود را به موقع انجام و تحویل دهد. نظم و انضباط نیز از ضرورت های این است به قول اسکار وایلد می‌گوید که نویسندگی، ۱۰ درصدش نبوغ است، ۹۰ درصدش نظم و انضباط. داشتن پشتکار، تمرین و کسب تجربه در بسیار مهم است به طوری که برخی از نویسندگان برجسته و مشهور دنیا، هنوز ساعات زیادی از روز خود را با سپری می کنند.

  نویسنده معمولا در جلسات مربوط به معرفی اثر خود و نقد و بررسی آن شرکت می کند. در نتیجه باید انتقادپذیر بوده و گوش شنوایی داشته باشد. از آنجا که بسیاری از ایده ها و موضوعات اولیه کتابها و مقالات، برگرفته از بطن جامعه، زندگی و مشکلات مردم است، باید روانشناس و مردم شناس خوبی بوده و از طریق ارتباط با افراد جامعه با زندگی، علایق، نظرات و مشکلات آنها آشنا شود. به عبارتی باید صدای مردم جامعه خودش باشد. بسته به نوع حوزه کاری، باید اطلاعات تخصصی کافی مرتبط داشته باشد.

  کار برای گذراندن زندگی و امرار معاش کافی نیست. در واقع به دلیل کم بودن نویسندگی، بسیاری از نویسندگان برای کسب کارهای دیگری غیر از نیز انجام می دهند، که این امر ضربه بزرگی به حرفه ای وارد کرده و باعث افت کیفیت ها می شود. عدم حمایت نهادهای دولتی از نویسندگان و پایین بودن تیراژ ها ( به دلیل فرهنگ کتابخوانی ضعیف در بین مردم کشور)، از عوامل مهم پایین بودن نویسندگان می باشند.

  چون مستقل می باشد، ساعات کاری او نیز متغیر و در اختیار خودش است. البته باید طوری برنامه ریزی کند که کارها و سفارشات خود را به موقع و آماده کند. 

   

  وظایف نویسنده

  - انتخاب موضوع بر مبنای نیاز جامعه، علاقه خود یا نوع سفارش مشتری

  - شکل دهی ایده ها، موضوعات و نقش ها

  - بدست آوردن اطلاعات اولیه لازم از طریق مطالعه کتابها، جستجو در اینترنت و یا مصاحبه های فردی

  - یا مقاله

  - ارائه نسخه اولیه به ناشر

  - تجدید نظر در خود ( اغلب چندین بار) در صورت لزوم پس از گرفتن بازخوردها

  - شرکت در جلسات نقد و بررسی آثار خود و پاسخگو بودن در قبال منتقدان

  - اطلاع از قوانین مرتبط مانند کپی رایت و رعایت کردن آنها

   

  شخصیت شناسی نویسنده

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  INFJ    این تیپ شخصیتی در خلق آثار منحصر به فرد با کمک خلاقیت و ایده های خود توانا است. او با هنر می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این تیپ شخصیتی می باشد.

  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

  INTJ این تیپ شخصیتی از کارهای خلاق و بکر لذت می برد و از شم خود در خلق عبارات و ها استفاده می کند.

  INTP این تیپ شخصیتی از خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کند. او معمولا به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کند.

   

  مهارت و دانش مورد نیاز نویسنده

  - استعداد و عالی در نوشتن

  - نظم و انضباط کاری

  - پشتکار و اراده

  - توان در ساعات و روزهای متمادی

  - دقت بالا و توجه به جزئی ترین موارد

  - انتقادپذیر بودن

  - خوب در تحقیق و جستجو برای کسب اطلاعات لازم

  - داشتن مدیریت زمان و انجام دادن به موقع کارها

   

   تحصیلات لازم و نحوه ورود به نویسنده

  برای ورود به باید اول استعداد و علاقه فراوانی داشت. کسب دانش و نیز برای هر موفقی لازم است. برای این امر علاقه مندان می توانند در رشته های دانشگاهی مرتبط از جمله داستانی و زبان و فارسی تحصیل کنند و یا در آموزشگاه های آزاد دوره های حرفه ای را بگذرانند.

   

  بازارکار و  استخدام    

  نویسنده معمولا به صورت آزاد و مستقل می کند. در شروع به دلیل نداشتن سابقه، گرفتن سفارش از مشتری سختی است ولی به مرور با انجام چند نمونه کار، می تواند راحت تر سفارش بگیرد. البته نیز انجام می شود و برخی نویسندگان به صورت اختصاصی برای روزنامه یا مجله ای و کسب می کنند.
   
   

  شغل در کشور با مسایل و مشکلاتی روبرو است که برخی از آنها عبارتند از :

  - وجود مشکلات اقتصادی برای اکثر نویسندگان

  - نبود حمایت های مالی و معنوی کافی از سوی مسئولان به خصوص در شهرستان ها

  - نبود رابطه مناسب بین ناشران و نویسندگان

  - نبود شغلی به نام در بین مشاغل مشخص و تعریف شده در کشور

  - تیراژ پایین ها به دلیل ضعیف بودن فرهنگ کتابخوانی در بین مردم کشور

  - عدم امکان تشکیل صنف نویسندگان به دلیل رسمی نبودن این شغل

   

  وضعیت و استخدام در ایران

  در خصوص وضعیت و میزان فرصت های شغلی موجود برای نویسندگان در کشور اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. در صورت رشد سطح فرهنگ مطالعه و کتابخوانی مردم و حمایت بیشتر از این حوزه، می توان مطلوبی را در سال های آتی برای این پیش بینی کرد.

   
  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان حسابداران بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا - در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان در این رشد منفی ۶۴.۶ درصدی داشته و روند کاهشی در آینده برای آن پیش بینی می شود.
   

  میزان نویسنده

  در زمینه میزان نویسندگان در کشور آمار درستی در دسترس نیست. ولی با توجه به مشکلات زیاد صنعت نشر، وجود فرهنگ نامناسب کتابخوانی در بین مردم، تیراژ پایین ها و… نویسندگان در سطح مطلوبی نمی باشد. تا جایی که بسیاری از آنها از طریق دومی امرار معاش می کنند. برخی از نویسندگان هم از طریق قراردادی که برای مقاله و مطلب با چندین روزنامه و مجله می بندند، کسب می کنند. کسی که وارد این می شود باید علاقه و استعداد زیادی داشته باشد تا با تکیه برآن بتواند بر مشکلات غلبه کرده و به مناسبی نیز دست یابد.

   
  میزان در برخی کشورهای جهان

  آمریکا - متوسط سالانه این ۵۵.۴۲۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۵۶.۳۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا –  متوسط سالانه این ۴۴.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان –  با توجه به نوع قراردادها دستمزدهای متفاوتی می گیرند. 

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.