معرفی شغل کارشناس استقرار نرم افزار

تعداد بازدید: ۱۸۰۲
 • معرفی شغل کارشناس استقرار نرم افزار

  کار نرم افزار چیست؟

  متخصص نرم افزار معمولا حداقل در ۲ حوزه دارای دانش تخصصی می باشد. یکی از این حوزه ها حتما و نرم افزارهایی است که پیاده سازی کرده و آموزش می دهد و بخش دیگر مربوط به حوزه ای است که در آن بخش خدمات نرم افزاری ارائه می دهد. به عنوان مثال در صورتی که شما  کارشناس نرم افزار حسابداری باشید، باید علاوه بر آشنایی با و نرم افزاری که آن را آموزش داده و در محل مشتری اجرا می کنید، با موضوعات حسابداری و مالی هم به خوبی آشنا بوده و در آنها تسلط داشته باشید یا اینکه اگر شما در حال نرم افزار منابع انسانی در یک سازمان می باشید، باید علاوه بر شناخت کامل نرم افزار مورد نظر، اطلاعات کاملی در خصوص روش های مدیریت پرسنل، نظام های جبران خدمت و استخدامی، روش های ارزیابی عملکرد و سایر موضوعات مربوط به منابع انسانی داشته باشید.

  کارشناسان نرم افزار معمولا در استخدام شرکت های نرم افزاری می باشند و نرم افزار نصب، پیاده سازی، اجرا و آموزش نرم افزارهای تولیدی آن شرکت در شرکت ها و سازمان های خریداری کننده آن نرم افزارها می باشد. نرم افزارهای حسابداری، دریافت و پرداخت، حقوق و دستمزد، انبارداری، منابع انسانی، بهای تمام شده، گردش مکاتبات و نرم افزار فروش از جمله معروف ترین هایی است که در حال حاضر در تعداد زیادی از سازمان ها و شرکت ها توسط کارشناسان نرم افزار اجرا شده و آموزش داده می شود. به طور کلی نرم افزارهای مذکور در قالب مفاهیمی همچون MIS ، ERP و عناوینی از این قبیل در بین متخصصین مطرح می باشند و در کل به معنای مجموعه ای از نرم افزارهای تخصصی و سازمانی است که عملکرد و فرایندهای یک شرکت یا سازمان را مکانیزه و الکترونیکی می نمایند. 

  معمولا به دلیل گستردگی دانش در این شغل، هر یک از کارشناسان در یک حوزه دارند. به عنوان مثال برخی از کارشناسان فقط در حوزه های مالی تبحر و تجربه دارند، برخی دیگر در حوزه بازرگانی از جمله فروش، انبارداری و تدارکات و بعضی دیگر هم در حوزه اتوماسیون اداری (اتوماسیون گردش مکاتبات) می باشند.

  تخصص کارشناسان تأثیر بسیار زیادی در های نرم افزاری و همچنین رضایت مشتریان دارد. به عنوان مثال یک فروش باید بتواند به راحتی با مدیر فروش کارفرما (شرکت خریدار نرم افزار) ارتباط برقرار کرده و راهکار مناسب و تخصصی در خصوص فرایندهای سازمانی فروش، روش اجرای نرم افزار و سایر موضوعات مربوطه که در طول دوره نرم افزار مطرح می شود، ارائه دهد.

  آموزش کاربران نرم افزارها، یکی دیگر از وظایف اصلی کارشناسان است که در طول دوره به صورت مکرر و یا برنامه ریزی شده صورت می گیرد. در طول دوره آموزشی، نحوه استفاده از نرم افزار و روش برخورد با مشکلات و ایرادهای احتمالی به صورت صحیح به کاربران آموزش داده می شود.

  مدت دوره یک نرم افزاری برای شرکت ها و سازمان های مختلف، متفاوت است و به عوامل مختلف از جمله اندازه سازمان، تعداد کاربران و سطح و آشنایی آنها با کامپیوتر، نوع فرایندها و روش های انجام مشتری و تعداد و نوع های خریداری شده توسط مشتری بستگی دارد و معمولا بین چند ماه تا یک سال بطول می انجامد. معمولا کارشناسان به صورت همزمان در چندین می کنند و حضور دارند.

  شما به عنوان معمولا به صورت تمام وقت می کنید اما در عین حال دارای ساعت کاری منعطف هستید و محل شما از یک به دیگر تفاوت می کند و برای انجام وظایف خود مرتبا در حال سفر و مأموریت های درون شهری و بین شهری می باشید.

   

  وظایف نرم افزار

  برای هر شغلی وظایفی وجود دارد و وظایف نرم افزار به شرح زیر است:

  - نصب نرم افزار بر روی سرور یا مشتری و اطمینان از صحبت عملکرد آن پس از نصب

  - انجام تنظیمات اولیه نرم افزار متناسب با درخواست های کارفرما (مشتری) 

  - شرکت در جلسات که مدیر آن را برنامه ریزی می کند و ارائه نظرات تخصصی به منظور اجرای بهتر نرم افزار در محل مشتری

  - آموزش کاربران مشتری در خصوص نحوه استفاده از نرم افزار، اخذ گزارش ها و روش برخورد با خطاهای احتمالی

  - ساخت و یا متناسب سازی فرم ها و گزارش های خاص مورد نیاز مشتری 

  - مستند کردن مراحل مختلف انجام و کسب تأییدیه انجام از کاربران به منظور تکمیل پرونده نرم افزار

  - ارائه گزارش های دوره ای به مدیریت  

  - راهنمایی کاربران برای استفاده صحیح از نرم افزار و رفع مشکلات احتمالی آنها  در حین انجام کار

   

  شخصیت شناسی نرم افزار

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

   
  شخصیت شناسی نرم افزار بر اساس تست MBTI :

  INTJ این تیپ شخصیتی از توانایی درک های پیچیده و منطق برخوردار است. او می تواند با کمک خلاقیت خود های جدید ایجاد کند.  

  INTP این تیپ شخصیتی در تحلیل مسایل و ارائه راه حل های مبتکرانه (که از لازمه های این است) تبحر زیادی دارد. او از در زمینه های فنی و حل مسایل پیچیده لذت می برد.

  ESTJ این تیپ شخصیتی نیاز به سبک کاری سازمان یافته دارد و در جمع آوری، سازماندهی و تحلیل اطلاعات توانمند است.

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای های فنی خوبی می باشد. او معمولا زمان زیادی را برای خود می گذارد.

  ISTP این تیپ شخصیتی به رشته های فنی و فهمیدن چرایی و چگونگی کردن چیزها علاقه دارد. او مشاهده کننده خوبی بوده و به جزئیات و واقعیات توجه زیادی دارد. استفاده از تحلیل های منطقی به خوبی در این تیپ شخصیتی مشهود است.

   

  دانش و مورد نیاز نرم افزار

  برای هر شغلی دانش و مهارتهایی مورد نیاز است و دانش و مهارتهای مورد نیاز نرم افزار به شرح زیر است:

  - علاقه به حوزه و فناوری اطلاعات

  - تسلط کافی در با و نرم افزارهای مربوطه

  - دقت و توجه به جزئیات

  - توان حل مساله

  - توان تصمیم گیری به موقع و درست

  - آموزش دادن به دیگران

  - های ارتباطی مناسب

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به نرم افزار

  کارشناس نرم افزار بهتر است دارای مدرک دانشگاهی مرتبط با سیستمی باشد که مسئول پیاده سازی و آن است. لذا معمولا برای های مالی و اداری از فارغ التحصیلان رشته هایی همچون حسابداری، مدیریت مالی، مدیریت بازرگانیو برای نرم افزارهای کارخانه ای از رشته هایی همچون مهندسی صنایع و برای برخی از نرم افزارهای تخصصی از فارغ التحصیلان رشته مهندسی نرم افزار استفاده می شود.  


  وضعیت استخدام نرم افزار و بازار این شغل

  در سال های اخیر با توجه به گستردگی کاربرد در شرکت ها و سازمانهای دولتی و خصوصی نیاز به این به طرز چشمگیری افزایش یافته است و شرکت های تولید کننده های نرم افزاری نیروی انسانی خود را در این بخش توسعه داده اند. بنابراین علی رغم اینکه آمار و ارقام دقیقی از میزان استخدام  متخصص نرم افزار در دسترس نمی باشد، اما با توجه به روند توسعه های نرم افزاری در کشور، پیش بینی می شود در سال های آینده میزان رشد استخدام در این نسبت به میانگین سایر مشاغل در ایران بیشتر باشد. 

   

  درآمد نرم افزار

  با توجه به اینکه نرم افزار در چه شرکتی می کند، چه و مهارتی دارد، میزان آشنایی او با و نرم افزار های تخصصی به چه میزان است و سایر عوامل دیگر، میزان حقوق و مزایای دریافتی اش نیز متغیر است. نکته قابل توجه اینکه با توجه به نوع فعالیت های این و سختی های آن، معمولا قشر شاغل از سن و سال کم و بالا برخوردارند و پس از گذشت چند سال و کسب تجربه در این شغل، معمولا به سمت های مدیریتی دست یافته و یا اینکه به عنوان مدیر مالی، مدیر فناوری اطلاعات، رئیس حسابداری، مدیر فروش و …  جذب سایر شرکت ها می شوند. 

  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹3 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی که در سازمان یا شرکتی استخدام بودند، از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

  در بخش سمت ها در تصویر زیر به طور مشخص نرم افزار ذکر نشده است. اما بسیاری از متخصصان نرم افزار در سمت هایی مانند فنی، ، سرپرست فناوری اطلاعات، مدیر فنی و پشتیبانی یا مدیر استخدام شده و فعالیت می کنند. به طور کلی به دلیل قرار گرفتن نرم افزار در حوزه  و نزدیکی آن با مشاغلی مانند مهندس نرم افزار، طراح وب و …، درآمد این گروه از متخصصان تقریبا در همین محدوده های ذکر شده قرار دارد.

  برای این گروه از مشاغل در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثالمتخصص نرم افزار که در سمت فنی در رده می کند، در اواخر سال ۱۳۹3، حداقل درآمد 81۰۰۰۰تومان، حداکثر درآمد 40۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه 16۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

  همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله نرم افزار می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد این متخصصان از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق شاغلان نیز افزایش می یابد.


  توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.