فرش دستباف ایرانی در 80 کشور جهان

تعداد بازدید: ۴۶
 • فرش دستباف ایرانی در 80 کشور جهان

   
  صادرات ایرانی به کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا درحالی رونق پیدا کرده است که در پنج ماهه ابتدایی سال بیش از 100 میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است.
  به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، چندسالی بود که مشتریان دستباف ایرانی آن هم نه به خاطر تغییر کیفیت بلکه به دلیل تحریم‌های ناعادلانه علیه کشورمان کمتر شده بودند اما با لغو تحریم‌ها خبرهای خوشی از این صنعت به گوش می‌رسد.
  همچنین دستباف ایرانی با توجه به قدمت چندین ساله خود در جهان از شهرت بالایی برخوردار است به طوری که کشورهای غربی به دنبال های دست دوم کشورمان هستند. 
  این درحالی است که افزایش دستباف برای بافندگان آن در پی رونق کسب وکار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و برای کشور ارزآوری بالایی دارد. 
  با این اوصاف با رونق وضعیت معیشتی زندگی بافندگان دستباف از جمله حقوق، مزایا و بیمه آنها می‌توان با گسترش این صنعت، میزان را به حداکثر رساند و در جهان حرف اول را زد.
  در همین خصوص چندی پیش رئیس مرکز ملی با بیان این که رشد مناسبی از لحاظ دستباف به کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا به ثبت رسیده است، به خبرنگار میزان گفت: ایران تا قبل از سال 2010 حدود 80 میلیون دلار دست باف را مستقیما به آمریکا صادر می‌کرد که این اتفاق در شش سال گذشته متوقف شده اما از دی ماه سال 94 که اولین محموله ایرانی از مبدا آلمان وارد آمریکا شد، شاهد از سرگیری به این کشور بودیم و در ماه‌های پس از آن یعنی از بهمن ماه سال 94 از مبدا ایران به آمریکا صادر شد و در ماه‌های بعد هم ادامه پیدا کرد که در واقع شاهد افزایش دستباف ایرانی به آمریکا و سایر کشورهای جهان بوده‌ایم. 
  وی افزود: در پنج ماهه ابتدایی سال جاری با توجه به آماری که گمرک ایران اعلام کرده است بیش از هزار و 800 تن دستباف به ارزش بیش از 100 میلیون دلار به حدود 80 کشور جهان صادر شده است. 
  کارگر تصریح کرد: میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 27 درصد از لحاظ وزنی و همچنین 28 درصد از لحاظ ارزشی(دلار) رشد نشان می‌دهد که امیدواریم در ماه‌های آینده این روند ادامه پیدا کند. 
  رئیس مرکز ملی با بیان این که در حال حاضر کشور های زیادی به دنبال خرید فرش‌های دست دوم ایرانی هستند، افزود: اکثر کشورهای اروپایی و غربی مشتری فرش‌های دستبافت کارکرده یا همان دست دوم کشورمان هستند که ازجمله متقاضیان این می‌توان به کشور آمریکا اشاره کرد و دستبافت ایرانی مانند مثال قدیمی هرچه پا بیشتر بخورد با ارزش‌تر خواهد شد در واقع کارکرده این فرش‌ها هم با استقبال زیادی رو‌به رو هستند و به خاطر ویژگی‌هایی که ایرانی از لحاظ الیاف و خواص درمانی آن‌ها، دستباف هرچه از قدمت آن بگذرد قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت. 
   

لینک کوتاه:
برچسب ها:
کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.