پاسخ صندوق کارآفرینی امید به اتحادیه فرش

تعداد بازدید: ۲۶
 • پاسخ صندوق کارآفرینی امید به اتحادیه فرش

  صندوق امید اعلام کرد، طی سنوات ۹۲ تاکنون با توجه به اینکه مشکل صنعت فرش کشور در حوزه بازار فرش می باشد با همکاری سازمان ملی فرش در قالب طرح­ های خرید فرش مبلغ ۲۰۱.۶۲۳.۰۰۰.۰۰۰ ریال به ۹۴۲ نفر پرداخت نموده است.
  به گزارش خبرگزاری تسنیم، 17مهر سال 96 خبری مبنی بر اینکه "صندوق امید در همکاری با بخش تعاون بدقولی کرد" در خبرگزاری تسنیم منتشر شد. در راستای این خبرعبدالله بهرامی، مدیرعامل تعاونی فرش دستباف با اشاره به بدقولی صندوق امید در همکاری برای پرداخت اشتغالی گفت:سه ماه است که طرح جدید ایجاد در این صنعت از معاونت تعاون به صندوق رفته است اما مانند گذشته همکاری نمی کنند.
  پس از انتشار این خبر  صندوق امید توضیحاتی را برای این خبرگزاری ارسال کرده است.
  متن کامل این توضیحات به شرح زیر است.
  احتراماً، پیرو درج خبر با شناسه 1540.18 در مورخ96.10.17  در بخش سرویس اقتصادی آن خبرگزاری وزین با عنوان " صندوق امید در همکاری با بخش تعاون بدقولی کرد" که به نقل از آقای بهرامی مدیرعامل تعاونی فرش دستباف، درج گردیده است مطالب ذیل جهت تنویر افکار عمومی به حضور ارسال می‏گردد.
  بدیهی است ترتیبی اتخاذ فرمایند تا جوابیه این صندوق در سرویس مذکور آن خبرگزاری، درج گردد.
  در سال 1390،  بنا درخواست شرکت تعاونی فرش دستباف، تفاهم نامه‏ای فی مابین صندوق و تعاونی ‏های سراسری فرش دستباف با ایجاد تعهدات دوطرفه منعقد گردید. در این تفاهم‏نامه، متعهد شده بود که افراد واجد شرایط را شناسائی و به صندوق معرفی نماید. در این تفاهم‏نامه افراد معرفی شده موظف به سپرده ‏گذاری نزد صندوق تا سقف مبلغ30 میلیون ریال بوده ‏اند که صندوق نیزدر صورت تحقق این موضوع، موظف به پرداخت  نسبت 5 برابرمبلغ سپرده‏گذاری متقاضیان با میانگین 150میلیون ریال گردیده بود.
  این در حالی است که متاسفانه علیرغم توافقات انجام شده و تعهدات اعلامی و امضاء و تبادل تفاهم نامه، هیچ فرد متقاضی از سوی آن به هیچ یک از صندوق های امید در شهرستانهای سراسر کشور معرفی نشده است. وقتی علت این امر از صندوق استانها پیگیری گردید آنها اظهار نمودند مذکور و مدیرعامل آن مورد تأیید و قبول بافندگان نمی باشند! به همین دلیل هیچ بافنده ای حاضر به واریز مبلغ آورده به نام نزد صندوق نمی باشد. که این موضوع خود گویای سوء مدیریت در ارکان مدیریتی از سنوات گذشته تا کنون می‏باشد.
  از طرف دیگر برای پایش تعداد ایجاد شده در این تفاهم نامه لازم بود که آقای بهرامی به عنوان مدیرعامل فهرست تمام بافندگان فعال در حوزه شرکتهای تعاونی فرش را تهیه و در اختیار صندوق قرار دهد که این موضوع هم به دلیل عدم توانائی وی در مدیریت تعاونی‏ها  و جمع آوری اطلاعات مورد نظر محقق نگردید.
  علی‏رغم تمامی بدعهدی‏ های انجام شده از سوی آقای مدیرعامل، بنا به درخواست مبلغ 6.000.000.000  ریال قرض الحسنه با هدف تقویت رسته‏ های وابسته به صنعت فرش از قبیل: طراحی، رنگرزی، پرداخت فرش و...  با اخذ تضمینات لازم در وجه فرش دستباف واریز گردید که در مهرماه سال 1395 بعد از پیگیری‏ های مکرر و با وجود معوقات بسیار، تسویه گردید.
  ایشان مجدداً در سال1392، طرح جدیدی را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه نمودند مبنی بر ایجاد 10.000 شغل برای بافندگان در سطح کشور که پیرو آن از صندوق برای تهیه تفاهم‎‏نامه دعوت گردید. بر اساس تفاهم‏نامه پیشنهادی، آقای بهرامی تعهد نموده بودند که 10.000 شغل برای بافندگان ایجاد کنند. ولیکن با توجه به شناخت قبلی که صندوق از ایشان داشت در جلسه مقرر شد تا ایشان زیرساخت لازم برای اجرای این موضوع از قبیل: شناسایی بافندگان، معرفی طرحها و نقشه های جدید بر اساس سلایق کشورهای دیگر، برنامه بازاریابی و کشورهای هدف و... را آماده سازند( تا آن زمان هیچ زیرساختی موجود نبود) به همین دلیل پس از تهیه برنامه مدون برای اجرای این طرح،مجدداً جلسه تشکیل و تفاهم نامه بررسی وآئین نامه اجرائی آن تدوین گردد که متاسفانه تا این تاریخ هیچ برنامه مشخص و طرح توجیهی قابل استناد براساس عدد و رقم از طرف ایشان به صندوق ارائه نگردیده است به همین دلیل اجرا یا عدم اجرای تفاهم نامه و نداشتن ضمانت اجرایی از درجه اعتبار ساقط است.
  با توجه به عدم توانایی و ضعف مدیریت آقای بهرامی در  مدیریت فرش دستباف که یکی از محدود مجموعه های می باشد که فی نفسه دارای ظرفیت های فراوان در راه اندازی کسب و کارهای خرد و کوچک می باشد ولیکن با مدیریت فعلی اتحادیه، متاسفانه این ظرفیت ها و پتانسیل ها مغفول مانده و به جد نیاز به بازنگری اساسی دارد.
  مع الوصف  با توجه به اظهارات خود ایشان در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم مبنی بر عدم بازاریابی مناسب و عدم وجود بازار مشخص برای فرش های تولید شده و همچنین رکود بازار فرش، اعطای به بخش تولید فرش فاقد توجیه اقتصادی می‏باشد و منطقی به نظر نمی‏ رسد. 
  علی هذا صندوق در طی سنوات 92 تاکنون با توجه به اینکه مشکل صنعت فرش کشور در حوزه بازار فرش می باشد با همکاری سازمان ملی فرش در قالب طرح­ های خرید فرش مبلغ 201.623.000.000 ریال به 942 نفر پرداخت نموده است. همچنین در حوزه تولید نیز با عقد تفاهم نامه با ‏های استانی و فعالین واقعی این صنعت بالغ بر  200.000.000.000 ریال به 2085 نفر از بافندگان جهت تولید فرش و تابلو فرش پرداخت نموده است.
  نکته آخر اینکه طرح‏ های بافندگان که از طرف آقای بهرامی ارائه می گردد، به علت عدم توانایی و ضعف مدیریتی، هیچ کدام دارای نقطه شروع و پایانی نبوده و قابل ارزیابی نمی باشد و نامبرده تنها به دنبال استفاده از منابع ارزان قیمت و عدم بازپرداخت آنها در موعد مقرر می‏باشد.
  بر همین اساس هرگونه همکاری صندوق به منظور حمایت از فعالین و مرتبطین واقعی این صنعت گران‏بها، از طریق سازمان ملی فرش به عنوان سازمان رسمی و متولی آن مطابق تفاهم نامه فی ما بین، انجام خواهد پذیرفت.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.