ضرورت بازنگری آیین‌نامه جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه‌های پزشکی

تعداد بازدید: ۶۴
 • ضرورت بازنگری آیین‌نامه جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه‌های پزشکی


  رئیس علوم پزشکی تهران، با تاکید بر اینکه بررسی صلاحت علمی در آیین نامه جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی اجباری نیست گفت: این آیین‌نامه نیازمند بازنگری جدی است.
  دکتر علی جعفریان در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر ضرورت بازنگری آیین‌نامه "جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی" اظهار کرد: بزرگترین اشکال آیین‌نامه‌ این است که بررسی صلاحیت علمی افرادی که به عنوان اعضای هیات علمی جذب دانشگاه‌ها می شوند، اجباری نیست. به نظر من باید باید این مورد به عنوان یک شرط اصلی در آیین نامه ذکر شود.
  وی در ادامه تصریح کرد: در آیین‌نامه جذب اعضای هیات علمی که سال 89 تدوین شد دو کارگروه هیات جذب و صلاحیت عمومی ذکر شده است اما کارگروه صلاحیت‌های اختصاصی که وضعیت علمی جذب شوندگان را بررسی می کند لازم نیست. در واقع هیچ نقشی برای گروه‌های آموزشی و دانشکده‌ها در جذب اعضای هیات علمی در نظر گرفته نشده است و عملا بررسی صلاحیت علمی در آیین‌نامه فوق مسکوت مانده است.
  رئیس علوم پزشکی تهران یادآور شد: اگرچه در آیین‌نامه فوق بررسی صلاحیت علمی در جذب اعضای هیات علمی اجباری نیست اما در عمل کسانی که وارد علوم پزشکی می‌شوند از نظر وضعیت علمی کاملا بررسی می‌شوند و ما از اختیار خود که در آیین‌نامه ذکر شده است دانشگاه‌ها می‌توانند در این زمینه کارگروه علمی تشکیل دهند، استفاده می‌کنیم.
  وی همچنین به بند «ز» آیین‌نامه "جذب هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی" اشاره کرد و گفت: براساس موارد این بند ایثارگران نیز می‌توانند در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه‌ها شرکت کنند و در صورت تایید صلاحیت عمومی آنها می‌توانند به عنوان هیات علمی جذب شوند. اما عملاً در دانشگاه‌ها صلاحیت علمی این افراد نیز بررسی می‌شود. بنابراین به نظر من مهمترین و جدی‌ترین اشکال آیین‌نامه فوق این است که بررسی صلاحیت علمی اساتید شرط اصلی و اجباری قرار بگیرد.
  رییس علوم پزشکی تهران این را دومین کشور از نظر تعداد هیات علمی عنوان کرد و گفت: علوم پزشکی تهران با در اختیار داشتن 1650 عضو هیات علمی بعد از تهران در جایگاه دوم قرار دارد و نسبت دانشجو به اعضای هیات علمی 9 به یک است.
  رئیس علوم پزشکی تهران در پایان خاطرنشان کرد: حدود 13 هزار دانشجو در مشغول به تحصیل هستند و نسبت دانشجو به اعضای هیات علمی باید براساس تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری متغیر باشد. در حال حاضر 1000 نفر از اعضای هیات علمی علوم پزشکی تهران برای دانشجویان پزشکی و 850 نفر نیز برای دانشجویان بالینی اختصاص داده شده است و با توجه به اینکه این 16 بیمارستان و 4 هزار تخت درمانی دارد در برخی موارد نسبت دانشجو به اعضای هیات علمی در حوزه بالینی باید دو به یک و برای دانشجویان دوره Ph.d نیز یک به یک باشد. 

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.