نیاز به جذب بیش از ۶ هزار هنرآموز و استادکار

تعداد بازدید: ۳۸
 • نیاز به جذب بیش از ۶ هزار هنرآموز و استادکار

  مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه‌ای گفت: امسال به جذب ۲ هزار و ۵۰۰ هنر آموز و ۴ هزار استادکار نیاز داریم. این تعداد باید از طریق دانشگاه شهید رجایی جذب شوند.
  به گزارش خبرنگار مهر، محسن حسینی مقدم درباره ی چالش های تربیت دبیر فنی در نظام آموزشی کشور گفت: تعداد هفت هزار واحد آموزشی هنرستانی در کشور وجود دارد که به جز دبیران دروس عمومی و پایه دروس تخصصی را دارند.
  وی افزود: این دروس باید به صورت تئوری و کارگاهی توسط هنرآموزان و استادکاران آموزش داده شود، هنرآموزان دارای مدرک کارشناسی به بالا و استادکاران دارای مدرک کاردانی هستند که به عنوان همیار هنرآموز در ارائه دروس کارگاهی فعالیت می‌کنند.
  حسینی مقدم با بیان اینکه هر رشته هنرستانی مجهز به چند کارگاه و بخش است و سرپرست بخش مدیریت کارگاه‌ها را بر عهده دارد گفت: بنابراین برای تشکیل یک کلاس هنرستانی به هنرآموز، استادکار و مدیر کارگاه نیاز داریم. 
  وی ادامه داد: کلاس‌های فنی‌وحرفه‌ای و به ویژه کلاس‌های کارگاهی باید با ۱۵ نفر دانش‌آموز تشکیل شوند اما در برخی مواقع این اتفاق نمی‌افتد.
  مدیرکل دفتر آموزش های فنی وحرفه‌ای گفت: تربیت این سه عنصر برای هنرستان‌ها نیاز است و از گذشته این مسئولیت را دانشگاه شهید رجایی بر عهده داشت، آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای نیز در گذشته نسبت به تربیت استادکار اقدام می‌کردند اما با جدایی آموزشکده‌ها از آموزش‌وپرورش در سال ۹۰ این روند متوقف شد و دانشگاه شهید رجایی به تنهایی مسئولیت را بر عهده گرفت.
  حسینی مقدم بیان کرد: در حال حاضر در سطح کشور ۵۹ هزار استادکار، هنرآموز و سرپرست بخش وجود دارد.
  وی ادامه داد: براساس برنامه ششم توسعه سهم آموزش فنی‌وحرفه‌ای و باید به ۵۰ درصد برسد و امسال در سال نخست برنامه ۳۸ درصد دانش‌آموزان به این بخش هدایت شدند.
  وی با از تدوین نظام جامع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و خبر داد و گفت: در بخش نیروی انسانی ۲۵ هزار هنرآموز و ۳۱هزار استادکار تا پایان برنامه ششم نیاز داریم تا ۵۰ درصد دانش آموزان را به هنرستان‌ها هدایت کنیم. 
  وی با بیان اینکه دانشگاه شهید رجایی تعداد ۴۵۰ دانشجو در دوره کارشناسی فنی می‌گیرد گفت: برای تحقق اهداف برنامه ششم توسعه، امسال به جذب ۲ هزار و ۵۰۰ هنر آموز و ۴ هزار استادکار نیاز داریم. این تعداد باید از طریق دانشگاه شهید رجایی جذب شوند.
  مدیرکل دفتر آموزش های فنی وحرفه‌ای خاطرنشان کرد:‌ از سال ۹۴ شاهد استخدام هنرآموزان و استادکاران براساس ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان هستیم که در سال ۹۴ حدود ۵ هزار نفر و سال بعد ۱۰ هزار نیروی هنرآموز و استادکار را جذب کردیم و شرط لازم این بود تا دانش‌آموز فارغ التحصیل هنرستانی باشند که در دانشگاه فنی و حرفه‌ای مدرک کاردانی را اخذ کرده باشند.
  حسینی مقدم ادامه داد:‌ برای تحول در هنرستان‌ها نخستین بحث تامین نیروی انسانی است و دانشگاه شهید رجایی سالانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ فارغ التحصیل دارد و بخشی از نیروهای مورد نیاز نیز از طریق دوره‌های یک ساله جذب می‌شوند اما برای هدایت ۵۰ درصد دانش‌آموزان به هنرستان‌ها باید شرایطی فراهم شود که از میان فارغ التحصیلان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در مقطع فوق دیپلم به عنوان استادکار جذب نیرو داشته باشیم چرا که هم‌اکنون تنها راه ورود نیرو به آموزش‌وپرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی است.
  وی گفت: در بخش تجهیزات در دو سال اخیر کمترین مبلغ را به هنرستان‌ها تزریق کرده‌اند، برای تربیت نیروی با مهارت برای ورود به بازار کار نیاز به تجهیزات کافی داریم.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.