صندلی خالی دانشگاه‌ها محصول نبود توازن میان متقاضیان و ظرفیت دانشگاه‌ها

تعداد بازدید: ۱۱
 • صندلی خالی دانشگاه‌ها محصول نبود توازن میان متقاضیان و ظرفیت دانشگاه‌ها

  عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات با اشاره به اینکه وجود ۴۰۰ الی ۴۵۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه‌های کشور نشان از ضرورت در حوزه میزان ظرفیت‌ دانشگاه‌ها و جذب دانشجو است.
  علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه طبق آمار و ارقام مربوط به سراسری، میزان ظرفیت‌ دانشگاه‌ها و صندلی‌های خالی بیش از داوطلبان سال جاری است که این امر نشان دهنده ضرورت در این عرصه است، گفت: طبق گفته مسئولان 400 الی 450 هزار صندلی خالی در دانشگاه‌های کشور وجود دارد؛ چنین موضوعی نشان می‌دهد نتوانسته‌ایم برنامه ریزی صحیحی در میزان جذب دانشجو و ظرفیت‌سازی در دانشگاه‌ها انجام دهیم و پیش بینی مناسبی از روند کاهش یا افزایش دانشجویان در سال‌های آتی داشته باشیم.
  نماینده مردم محلات در شورای اسلامی اظهار کرد: بر این اساس از مجموع ۸۳۷ هزار داوطلب شرکت کننده در سراسری تعداد ۴۵۴ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های روزانه و شبانه می‌شوند و مابقی داوطلبان می‌توانند در دوره‌های پیام نور و غیر انتفاعی انتخاب رشته کنند و این مهم علاوه بر ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی است.
  وی با اشاره به راهکارهای رفع موضوع مذکور، ادامه داد: متاسفانه برخی از صندلی‌های خالی مربوط به دانشگاه‌هایی با کیفیت نه چندان مناسب است لذا باید چنین دانشگاه‌هایی و در این راستا ادغام با واحدهای دیگر یا حذف صورت بگیرد.
  این نماینده مردم در دهم تصریح کرد: جذب دانشجوی خارجی نیز از دیگر اقداماتی است که می‌تواند سبب پُر شدن صندلی‌های دانشگاه‌های کشور شود و در این میان می‌توان از ظرفیت کشورهای همسایه مانند ترکیه، ارمنستان، گرجستان و غیره استفاده کرد؛ این در حالیست که بسیاری از دانشجویان ایرانی در این کشورها در حال تحصیل هستند.
  عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدوارم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام جدی در راستای کیفیت بخشی در حوزه آموزش و شرایط دانشگاه‌ها در حوزه میزان و نحوه جذب دانشجو انجام دهد

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.