معرفی شغل مدیر کنترل پروژه

تعداد بازدید: ۷۱۵
 • معرفی شغل مدیر کنترل پروژه

  کار پروژه

  به عنوان شما باید انواع های کسب و را برنامه ریزی و مدیریت کرده و از به موقع انجام شدن و مطابق بودجه پیش رفتن آنها مطمئن باشید. می تواند در صنایع مختلف با میزان ریسک متفاوت از های تولید کامپیوتر یا نرم افزار تا نظارت بر های بزرگ ساخت و ساز کند. 

  همچنین برنامه‌ریزی و در چهارچوب زمان، هزینه و کیفیت لازم برای ایجاد نتایج مشخص‌ آن است.

  مدیر فعالیت‌های برنامه‌ریزی، سازماندهی، نظارت بر اجرا و را بر عهده دارد و سعی ‌دارد تا با استفاده‌ درست از منابع، نتایج مشخص و مورد انتظار را با هزینه‌ توافق‌شده‌ در موعد درست خود تحویل ‌دهد.

   به بیان دیگر با بکارگیری دانش، مهارتها، ابزار و تکنیکهای لازم در اداره جریان اجرای فعالیتها، به رفع نیازها و انتظارات متولیان از اجرای کمک می کند. در اجرای این مهم از دو بازوی قدرتمند برنامه‌ریزی و بهره می‌گیرد. 

  مدیر باید برای زمانبندی، هزینه یابی و تحلیل ریسک های از نرم افزارهای مرتبط استفاده کند و امروز کامپیوتر از مهمترین ابزار در دست هر است.

   

  ساعات و محیط پروژه

  ساعت معمولا طبق ساعات کاری استاندارد است. اگرچه با توجه به نوع صنعت و می تواند متنوع باشد و گاهی برای انجام به موقع ها نیاز است که ساعات بیشتری کنند.

  محل نیز معمولا در شرکت ها و سازمانها و یا محل می باشد ولی گاهی برای ملاقات با پیمانکاران و تامین کنندگان احتیاج به سفر کاری دارند. اگر روی ساخت و ساز کنند باید مرتبا به سایت های مختلف سر بزنند.
   

  وظایف پروژه

  - تحلیل و ترسیم نیازها و خواسته های مورد نظر مشتری یا کارفرما به منظور ایجاد زبان مشترک بین تمامی ذی نفعان و امکان توافق بر روی نتایج و دستاوردهای انجام پروژه

  - توافق در خصوص زمانبندی ها، هزینه ها و منابع مورد نیاز بر اساس طرح اولیه

  - شکستن به مراحل مختلف و تهیه طرح و برنامه زمانبندی دقیق برای رسیدن به اهداف هر مرحله

  - انتخاب و تیم پروژه

  - مذاکره با پیمانکاران و تامین کنندگان مواد و خدمات

  - اطمینان یافتن از انجام  به موقع هر مرحله از و مطابق با بودجه و استانداردهای کیفیت بودن آن

  - گزارش مرتب پیشرفت به مدیران ارشد یا مشتری

  - مدیریت ریسک برای جلوگیری از تاخیر در پروژه

   

  شخصیت شناسی پروژه

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ENFJ این تیپ شخصیتی از های ارتباطی خوبی برخوردار بوده و تکنولوژی را به خوبی درک می کنند.

  INFJ  این تیپ شخصیتی به دلیل داشتن دید جامع و کلی نگر می توانند به خوبی روی فرآیند نظارت و داشته و آن را مطابق برنامه تعیین شده پیش ببرند.

  ENFP  این تیپ شخصیتی به تکنولوژی علاقه داشته و از های ارتباطی مناسبی برخوردارند.

  INFP  این تیپ شخصیتی به تکنولوژی و کاربرد آن علاقه مند بوده و از دید جامعی در کارها برخوردار است.

  ENTJ این تیپ شخصیتی می تواند اطلاعات پیچیده را درک و پردازش کند. او به شدت منطقی بوده، ذهنی جامع و کلی نگر دارد و دارای های سازمانی خوبی است.

  ESTJ این تیپ شخصیتی از مدیریت کردن، تصمیم گیری و نظارت بر دیگران لذت می برد.

   

  مهارت و دانش مورد نیازبرای پروژه

  علاوه بر تحصیلات یاد شده، اهمیت مهارتها و توانمندیهای زیر را نباید از نظر دور داشت:

  - عالی در سازماندهی، برنامه ریزی و مدیریت زمان

  - تفکر منطقی همراه با توانایی حل مساله خلاقانه

  - توجه به جزئیات به منظور تسلط بر و درنظر گرفتن تمامی مسایل در زمان، هزینه و کیفیت پروژه

  - های ارتباطی و مذاکره ای خوب – به منظور ارتباط مؤثر با ذی نفعان، تأمین کنندگان و پیمانکاران پروژه

  - درک درست ازکنترل بودجه و جلوگیری از افزایش بی رویه و بدون برنامه هزینه های پروژه

  - درک درست از کسب و – زیرا مشخصات، ابعاد، چالش ها و دستاوردهای هر در یک صنعت با صنعت و کسب و دیگر کاملا متفاوت است و یک موفق قبل از ورود به یک پروژه، ابتدا شناخت و تحلیل کاملی از صنعت مورد نظر باید کسب نماید.

  - های فنی مربوط به – این ها وابسته به نوع صنعت نیز می باشد.

  - های فناوری اطلاعات در سطح خوب به منظور بهره گیری از کامپیوتر، اینترنت و نرم افزارهای تخصصی مدیریت پروژه

   

  رشته های دانشگاهی مرتبط و تحصیلات لازم برای ورود به پروژه

  الف- با مدرک کارشناسی

  اگرچه ممکن است کارشناسی رشته های مختلفی در مورد استفاده قرار گیرد اما باید پذیرفت که از منظر تخصصی در مقطع کارشناسی، رشته مهندسی صنایع و در رتبه بعدی مدیریت صنعتی مرتبط ترین رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی با است.

  ب- با مدرک کارشناسی ارشد

  در سال های اخیر برای برخی از رشته های فنی و مهندسی از جمله مهندسی عمران و معماری در مقطع کارشناسی ارشد گرایش مجزایی برای ورود به این در نظر گرفته شده است: در مهندسی معماری این گرایش تحت عنوان  مدیریت و ساخت  ودر مهندسی عمران مهندسی و مدیریت ساخت  تأسیس شده است. 

  ج- با مدرک سایر رشته ها

  در بسیاری از صنایع فارغ التحصیلان رشته های مختلف که تجربه کاری مناسبی در صنعت مورد نظر داشته اند با گذراندن دوره های کوتاه مدت مدیریت در مراکز آموزشی آزاد داخلی و یا خارجی مشغول فعالیت به عنوان می گردند.

  همچنین آشنایی با استانداردهای مدیریت مثل PMBOK و نرم افزارهای همانند MicroSoft Project  از اهمیت بسیار زیادی برای شاغلین این بخش برخوردار است و کسانی که مدرک معتبر در این حوزه ها داشته باشند از فرصت های شغلی بهتری نسبت به سایرین برخوردار خواهند بود. 


  بازار ، آینده شغلی و وضعیت در ایران و سایر کشورها
  استخدام در اکثر صنایع از جمله ساخت و ساز، سلامت و مهندسی پزشکی، فناوری اطلاعات، بازاریابی، تولید، علوم و بخش دولتی امکان پذیر است. شما می توانید مستقیما در یک شرکت و یا در یک سازمان مشاوره ای مدیریت شوید. شما می توانید با یک کارفرما به طور دائم و یا به صورت ای کنید. با کسب تجربه بیشتر شما می توانید تا رده های مدیریتی بالا یا مشاوره ای مستقل پیشرفت کنید.

  در ایران آمار و ارقام دقیقی در خصوص وضعیت و میزان در دسترس نیست اما با توجه به بالارفتن اهمیت مدیریت در صنایع مختلف در سال های اخیر و صنعتی تر شدن کشور نسبت به گذشته ، پیش بینی می شود نرخ رشد این در سال های آتی بیش از حد میانگین در کشور باشد.

   

  وضعیت در برخی از کشورهای جهان

  استرالیا – میزان در ۵ سال گذشته رشد ۳۳.۵ درصدی داشته و برای سال های آتی رشد بسیار زیادی پیش بینی می شود. 

  درآمد پروژه

  در بخش دولتی میزان حقوق و دستمزد مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود.

  در بخش خصوصی میزان حقوق و متفاوت است. هر شرکتی با توجه به اهداف مالی، توان مالی، نوع و گستردگی آن و برخی عوامل دیگر میزان حقوق و دستمزد کارکنان خود را تعیین می کند. در بخش خصوصی عواملی مانند داشتن تجربه و تحصیلات مرتبط، تخصص و بالا، آشنایی با سیستم ها و نرم افزارهای کامیپوتری در و تعیین میزان حقوق و دستمزد آنها بسیار موثر هستند.

  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹3 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

   

  برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای در نظر گرفته شده اند شامل پروژه، و می باشند که یک می تواند در هر یک از آنها شده و فعالیت نماید.

  برای در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال که در سمت در رده سرپرست می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل ۸۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر ۲۵۸۰۰۰۰ تومان و متوسط ماهیانه ۱۳۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.
  همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و هر فردی از جمله می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، و حقوق نیز افزایش می یابد.


  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  استرالیا – متوسط سالیانه برای مدیران ۶۶.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان –  متوسط سالیانه در این معمولا بین ۳۸.۰۰۰ تا ۷۶.۰۰۰ دلار و  بالاترین درآمدها حدود ۱۲۲.۰۰۰ دلار یا بیشتر می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.