کارآفرینی، نوشداروی بیکاری فارغ التحصیلان

تعداد بازدید: ۳۳
 • کارآفرینی، نوشداروی بیکاری فارغ التحصیلان

  معضل در کشور به شکل گسترده‌ای وجود دارد و این چالش هم فقط مختص فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیست. وقتی صنعت، کشاورزی و سایر بخش‌های تولید نتواند شغل‌های متعددی ایجاد کند و در رکود باشد، طبیعی است که هم در جامعه به وجود می‌آید.
  وزنامه جام جم در یادداشتی به قلم محمدعلی برخورداری رییس دانشگاه علم و صنعت، نوشت: فقط در این بین، مشکل اینجاست که آمار نیروهای دانش‌آموخته دانشگاهی بیشتر از افرادی است که مدرک دانشگاهی ندارند، زیرا متاسفانه توقع شغلی بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، بالاست و انتظار دارند در همان رشته تحصیلی خود، داشته باشند.
  اغلب این افراد هم انتظار دارند که در یک دستگاه دولتی و عمومی استخدام شوند، در حالی که واضح است فضای اداری کشور، ظرفیت جذب همه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را ندارد، اما اگر فرهنگ در کشور نهادینه شود و فرد برای خود به استخدام سازمان‌های مختلف دل نبندد، قطعا بسیاری از مشکلات فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هم حل خواهد شد.
  این‌که گاهی گفته می‌شود اگر وجود ندارد، پس چرا باید همچنان دانشجو جذب کنیم، این موضوع هم درست نیست. باید در نظر داشت که ارتقای سطح دانش و تحصیلات دانشگاهی در کشور به خودی خود امری مبارک و پسندیده است، اما نیاز است که در این راستا، اصلاحاتی در حوزه آموزش عالی انجام شود تا این افزایش سطح سواد دانشگاهی در کشور به هم منجر شود.
  مثلا نیاز است کیفیت آموزش‌های دانشگاهی ارتقا یابد و این آموزش‌ها، هماهنگ با نیازهای بازار کار باشد. یعنی به‌جای افزایش کمیت، اگر کیفیت آموزش عالی را به شکلی هدفمند توسعه دهیم، قطعا برای رفع مشکلات فارغ التحصیلان دانشگاهی گام بزرگی برخواهیم داشت.
  معضل‌هایی مثل مقاله و پایان نامه فروشی، محصول نگاه افراطی به افزایش کمیت در نظام آموزش عالی، آن هم بدون نگاه به زیرساخت‌های علمی دانشگاه‌هاست، در حالی که اگر جریان آموزش در دانشگاه ها، هدفمند، باکیفیت و با نگاه به تقاضای جامعه باشد و فضای اقتصادی کشور هم رونق پیدا کند، بخش عمده‌ای از مشکل فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هم مرتفع خواهد شد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.