60 درصد اشتغال صنعتی در بنگاه‌های کوچک و متوسط

تعداد بازدید: ۱۷
 • 60 درصد اشتغال صنعتی در بنگاه‌های کوچک و متوسط

   

  رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به تلاش دولت یازدهم برای دستیابی به تورم تک رقمی و خروج از رکود به عنوان یکی از عوامل موثر در بهبود وضعیت کشور گفت: پیش بینی ها حاکی از این است که در نیمه دوم امسال و سال آینده با رونق کامل رو به رو باشیم.
  به گزارش خبرگزاری فارس، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران امروز در مراسم رونمایی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و همچنین بازگشایی بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس، گفت: ایران با توجه به پتانسیل‌هایی از جمله نیروهای تحصیل‌کرده، موقعیت ژئوپلیتیکی و همسایگی ایران با 7 کشور محصور در خشکی می تواند اقتصاد اول منطقه باشد، به ویژه آنکه به یک بازار بسیار بزرگ 400 میلیون نفری دسترسی دارد که می تواند علاوه بر رفع نیازهای خود نیازهای این کشورها را نیز رفع کند.
  وی در عین حال از بحران‌های ارزی، قانون کاری و بوروکراسی غیر ضروری اداری به عنوان موانع رشد یاد کرد و گفت: در این شرایط بخش خصوصی می تواند موتور محرکه اقتصاد کشور باشد که البته در 37 سال بعد از انقلاب اسلامی به علت اتکای بیش از حد دولت‌ها به درآمدهای نفتی این باور چندان وجود نداشته است.
  خوانساری با اشاره به اینکه دولت ها غالباً از بودجه‌ها و اعتبارات نفتی برخوردار بوده‌اند، اظهار داشت: این موضوع آفتی بوده که باعث فراموشی بخش خصوصی شده است.
  رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: در ماه‌های اخیر با توجه به کاهش قیمت نفت، توجهات به بخش خصوصی و نیاز به تقویت آن بیش از گذشته احساس شده است.
  وی با بیان اینکه بنگاه‌های کوچک در همه کشورها سهم عمده‌ای در اشتغال‌زایی ایجاد کرده‌اند، افزود: در ایران هم حدود 60 درصد صنعتی مربوط به بنگاه‌های کوچک و متوسط است که در صد بالایی از ارزش افزوده ایجاد می‌کنند.
  خوانساری افزود: شاید ما جزو 10 کشور برتر دنیا در تعداد افراد محصل و فارغ‌التحصیل دانشگاهی باشیم، اما در حوزه همواره با مشکل مواجه بوده‌ایم که سرمایه‌گذاری روی بنگاه‌های کوچک و متوسط کلید حل این مسأله است و طبیعتاً نیاز است که موانع سر راه این بنگاه‌ها برداشته شود.
  وی دیگر نیاز این بنگاه ها را تأمین مالی دانست و گفت: هم اکنون تأمین مالی بنگاه‌ها عمدتاً از طریق بانکها صورت می‌گیرد که آن‌هم بیشتر به بنگاه‌های بزرگ تخصیص می‌یابد.
  رئیس اتاق بازرگانی تهران در پایان با تأکید بر اینکه اتاق آماده همکاری با در این زمینه است، گفت: البته هم باید با تساهل بیشتر در این خصوص اقدام کرده تا این بنگاه‌ها بتوانند با رغبت بیشتری وارد عمل شوند. 

لینک کوتاه:
برچسب ها:
کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.