توسعه ۵۰ هزار هکتاری گلخانه‌های کشور

تعداد بازدید: ۳۵
 • توسعه ۵۰ هزار هکتاری گلخانه‌های کشور

   

  مدیر دفتر گل و گیاه زینتی وزارت گفت: در افق ۱۴۰۴ چیزی حدود ۴۸ هزار و ۳۵۵ هکتار توسعه برای سطوح ای کشور در نظر گرفته شده که نیمی از این سطح انتقال سبزی و صیفی از فضای باز به فضای پوشیده و ای است.
  به گزارش ایسنا، محمد میرکیایی در دومین جشنواره ملی ارکیده که در اداره کل بنادر نوشهر برگزار شد، با اشاره به اهمیت پرورش گل وگیاه گلخانه‌ای به لحاظ صرفه جویی در مصرف آب اظهار کرد: کشور ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی و دارا بودن آب و هوای خشک و نیمه خشک و بارش‌های کم و نیز برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی طی چند سال اخیر، به لحاظ توسعه محصولات دارای محدودیت‌هایی است.
  وی با بیان اینکه آنچه به کمک می‌کند کشت گیاه در است، افزود: در فضای حدود ۹۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی صورت می‌گیرد، تولید شرایط مناسب تری پیدا می‌کند و شرایط برای صادرات مهیا می شود و نیز برای ۱۰ تا ۱۲ نفر نیز اشتغال مستقیم صورت می‌گیرد.
  مدیر دفتر گل و گیاه زینتی وزارت جهاد تصریح کرد: با توجه به مقرون به صرفه بودن تولیدات در ها، توسعه این بخش در برنامه و دستور کار وزارت جهاد قرار گرفت و به عنوان یکی از طرح‌های محوری وزارت جهاد در برنامه اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده است.
  کیایی با بیان اینکه در افق ۱۴۰۴ چیزی حدود ۴۸ هزار و ۳۵۵ هکتار توسعه برای سطوح ای کشور در نظر گرفته شد که نیمی از این سطح انتقال سبزی صیفی از فضای باز به فضای پوشیده و ای است، خاطرنشان کرد: بدون اینکه افزایش تولیدی باشد قرار است سبزی و صیفی در این ایام وارد شود که با اجرای آن ۳ میلیارد متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب صورت می گیرد.
  وی از پیش بینی و برنامه ریزی حدود ۵۶۰۰ هکتار برای اصلاح و نوسازی واحدهای موجود ای کشور خبر داد و گفت: در این زمینه بسته های پشتیبان هم در برنامه دیده و ابلاغ شده است.
  مدیر دفتر گل و گیاه زینتی وزارت جهاد  با اشاره به اینکه  امسال حدود ۱۵۰۰ هکتار توسعه برای کشور در نظر گرفته شده است، یادآور شد: تاکنون هزار هکتار آن محقق شده و توسعه یافته است.
  این مسئول اظهار کرد: از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ حدود ۳.۱ میلیون هکتار سطح گلخانه‌های دنیا اعلام شده است که از این میزان ۱.۱ میلیون هکتار گلخانه‌ای پلاستیکی کوچک، ۱.۴ میلیون هکتار گلخانه‌ای پلاستیکی تونلی بزرگ، ۴۰ هزار هکتار هم گلخانه‌های شیشه ای و۶۰۰  هزار هکتار هم گلخانه‌های خورشیدی است.
  کیایی با اشاره به اینکه ۵۶۰ هزار هکتار سطح زیر کشت گل و گیاهان زینتی دنیا است که ۸۳ هزار هکتار آن در فضای و مابقی در فضای باز است،افزود: بر اساس آمار سال ۹۴ سطح زیر کشت های کشور حدود ۱۰ هزار هکتار است که ۷۳۰۰ هکتار سبزی و صیفی و ۲۳۶۰ هکتار نیز مربوط به های گل و گیاهان زینتی است که بخش عمده آن در استان قرار دارد.
  وی اظهار کرد: در استان ۲۷۰ هکتار سطح  گلخانه های گل و گیاه است که ۸۷ میلیون شاخه گل در این سطح تولید شده است همچنین ۱۵.۵ میلیون گلدان نیز در این عرصه تولید دارند.
  مدیر دفتر گل و گیاه زینتی وزارت جهاد متذکر شد: بر اساس آمار گل و گیاه کشور در سال گذشته ۶۲۳۰ هکتار سطح زیر کشت گل و گیاهان زینتی است که ۲۲۶۰ هکتار و ۴۰۶۰ هکتار در فضای باز گل و گیاه تولید می شود که بخش اعظم فضای باز، در استان است.
  کیایی با بیان اینکه استان ۶۴۱ هکتار در فضای باز تولید گل و گیاه دارد، تصریح کرد: در سال ۲۰۱۳ کشور هلند ۱۰ هکتار سطح زیر کشت ارکیده داشته رشد خوبی به لحاظ زیر کشت انجام شده است.
  وی با تاکید بر لزوم توجه و نگاه توسعه به بازار برای تولید کنندگان، گفت: آنچه کمتر توجه قرار گرفته است زنجیره های تولید است که در وزارت جهاد کمیته‌ای برای این موضوع ایجاد شده تا موانع رصد شود.
  این مسئول یادآور شد: بازارهای خوبی برای گل و گیاه در کشورهای اطراف بخصوص روسیه وجود دارد که نیازمند تغییر در روند تولید و عرضه است.
  کیایی با تاکید بر اینکه نگاه باید تولید صادراتی باشد، ابراز کرد: فرهنگ سازی و برگزاری اینگونه جشنواره ها بسیار موثر است. 

لینک کوتاه:
برچسب ها:
کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.