برای اشتغالزایی و تولید هیچ راهی بهتر از توسعه صادرات غیرنفتی نیست

تعداد بازدید: ۳۴
 • برای اشتغالزایی و تولید هیچ راهی بهتر از توسعه صادرات غیرنفتی نیست


  دکتر جهانگیری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی:    
  برای و تولید هیچ راهی بهتر از نیست    

  دکتر اسحاق جهانگیری با اشاره به چالش‌های مختلف اقتصادی کشور و با تاکید بر اینکه حل این چالش‌ها با تعارف و رو در بایستی میسر نیست، گفت: مقابله با چالش‌های اصلی اقتصادی کشور نیازمند تصمیم گیری‌های قاطع و بموقع است.
  معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به تغییر نام ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، گفت: صرف تغییر نام و اطلاق عنوان فرماندهی نمی‌تواند در اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی موثر باشد بلکه مهمتر از عنوان فرماندهی اختیاراتی است که این ستاد باید از آن برخوردار باشد.
  رئیس ستاد فرماندهی اقصاد مقاومتی ادامه داد: اتخاذ تصمیمات راهگشا و قاطع، نیازمند اختیارات ویژه است و اگر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از اختیارات کافی برخوردار نباشد، برنامه‌های این ستاد می‌تواند در جلسات سایر شوراها نظیر شورای اقتصاد نیز پیگیری شود.
  وی با یادآوری اینکه دولت یازدهم تلاش وسیعی برای تحقق و اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در پیش گرفت، تصریح کرد: دولت یازدهم تمرکزی جدی بر اجرای اقتصاد مقاومتی معطوف کرد و با اولویت بندی برنامه‌ها تلاش شد که اقتصاد کشور در برابر شوک‌های داخلی و خارجی مقاوم شود.
  معاون اول رئیس جمهور افزود: شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهد که عملکرد دولت یازدهم در سال 95 عملکردی مثبت بوده و تداوم روند کاهشی تورم و افزایش رشد مثبت اقتصادی از جمله دستاوردهای اقتصادی در این چهار سال بوده است.
  رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در ادامه با اشاره به گزارشات ارائه شده در جلسه ستاد مبنی بر کاهش میزان در چهار ماهه نخست سال جاری، تصریح کرد: در این گزارش دلایل کاهش و موانع پیش روی نیز مطرح شد اما برای حل این موانع نیازمند اتخاذ تصمیمات جدی و راهگشا هستیم.
  دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه موضوع حمایت از امری مهم و ضروری برای کشور است، خاطر نشان کرد: اگر به دنبال اشتغال زایی و افزایش تولید هستیم، هیچ اقدامی مهمتر از آن نیست که زمینه را برای ورود کالاهای ایرانی به بازارهای بین‌المللی فراهم کنیم که تحقق این امر هم نیاز به حمایت از دارد و هم رفع موانع پیش روی صادر کنندگان را می‌طلبد.
  معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تدوین بسته حمایتی جدید برای سال 96، گفت: در وزارت امور اقتصادی و دارایی هیاتی برای پیگیری این بسته ماموریت یافته‌اند و انتظار داریم که اتاق بازرگانی ایران و دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز اجرای این بسته را با جدیت پیگیری کنند.
  دکتر جهانگیری رفع موانع بانکی را از مهمترین پیش نیازها برای و واردات کالا و تامین منابع مالی خارجی دانست و خواستار تدوین و پیگیری جدی راهکارهای عملی برای حل تعاملات بانکی با کشورهای هدف صادراتی ایران شد.
  در این جلسه که وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتباطات و فناوری اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کشور، نیرو، نفت، روسای سازمان‌های برنامه و بودجه کشور، اداری و استخدامی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، ‌معاون رئیس جمهور در امور اجرایی، معاون حقوقی رئیس جمهور، رئیس کل بانک مرکزی، مشاوره اقتصادی رئیس جمهور، رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس هیات عامل صندوق ملی نیز حضور داشتند، نماینده سازمان برنامه و بودجه گزارشی از تحولات در سال جاری و پیش نویس بسته حمایت از برای سال 96 ارائه کرد و به تشریح تحولات سال 95، تحولات در 4 ماهه نخست سال 96 و دلایل افت میزان در این 4 ماه پرداخت.
  در این گزارش همچنین توضیحاتی در خصوص آخرین وضعیت تجارت خارجی کشور طی 4 ماهه نخست سال 96 ارائه شد و پیشنهادات کارگروه برون گرایی اقتصاد مقاومتی در قالب بسته حمایت از برای سال 96 مطرح گردید.
  مهمترین اقلام کاهش یافته و مهمترین اقلام افزایش واردات در سه ماهه نخست سال جاری و دلایل کاهش در برخی اقلام از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مطرح شد و اعضای جلسه نظرات و پیشنهادات خود را در این خصوص مطرح کردند.
  در ادامه گزارش سازمان برنامه و بودجه، بالا بودن قیمت تمام شده تولید، مشکل نقل و انتقالات بانکی، بالا بودن هزینه تامین مالی صادرات، بالا بودن هزینه حمل و نقل جاده ای، ریلی و دریایی، رقابت ناسالم صادرکنندگان در برخی کشورها و تنش‌های منطقه‌ای و از دست دادن بازارهای منطقه از جمله دلایل کاهش در سال جاری مطرح شد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.