معرفی شغل تکنسین اتاق عمل

تعداد بازدید: ۱۱۶۴
 • معرفی شغل تکنسین اتاق عمل

  کار عمل

  تکنسین کمک های لازم را در به کرده و در هنگام جراحی است. او در لباس های خاص و شده پوشیده و ساعات زیادی را باید ایستاده و در کنار یک گروه – که معمولا شامل جراحان، پرستاران و متخصصان بیهوشی می شود – کار کند. وظیفه آماده کردن وسایل جراحی و و اداره بر عهده می باشد. معمولا های به عنوان  سیرکولر(فرد غیر می باشد و احتیاجات ضروری را در حین جراحی فراهم می کند و حق نزدیکی به بیمار را ندارد) و اسکراب (فرد می باشد که در یک محیط یک متری در کنار جراح و با همراهی جراح را انجام می دهند) در فعالیت می کنند.

  تکنسین گاهی در کارش در معرض بیماری ها واگیردار ، مناظر، بوها و مواد ناخوشایند قرار می گیرد که باید توان تحمل آنها را داشته باشد. او باید فردی صبور، دقیق و با توان بدنی مناسب باشد. همچنین داشتن آرامش و توان تصمیم گیری درست و سریع در شرایط بحرانی برای های اتاق ضروری است. چون مرتبا در کنار جراح است، چیزهای زیادی از او یاد می گیرد و به  مرور های زیادی را کسب می کند. بیشتر های در بیمارستان ها و برخی در مراکز های سرپایی مشغول به هستند. آنها به صورت تمام وقت است و گاهی در شب ها و روزهای تعطیل به صورت شیفتی باید سرکار خود باشند.
   

  وظایف عمل

  - آماده کردن برای جراحی و کنترل آن از نظر نور کافی، سیستم برق رسانی، درجه حرارت ،رطوبت، پاکیزگی، ایمنی و…. .

  - اطمینان یافتن از درستی دستگاه ها و تجهیزات لازم برای جراحی

  - کردن تجهیزات و لوازم و اطمینان یافتن از وجود لوازم و ابزار لازم برای جراحی

  - کنترل پرونده بیمار قبل از جراحی برای اطمینان از کامل بودن مدارک مورد نیاز (مانند اجازه و آمادگیهای عمل، داروهای قبل از عمل، عدم داشتن وسایل مصنوعی و زیور آلات و …)

  - آماده کردن بیماران برای جراحی مانند دادن آموزش ها و اطلاعات لازم به بیمار، شستن و ضدعفونی کردن محل های برش روی بدن بیمار و …

  - کمک کردن به پزشکان و پرستاران قبل و در حین جراحی

  - مراقبت از نمونه های آزمایشگاهی برخی از جراحی ها و فرستادن آنها به آزمایشگاه

  - کمک در و پانسمان کردن نهایی بیمار

  - انتقال بیماران به ریکاوری پس از عمل

  - مرتب و کردن های پس از جراحی

  - تهیه گزارش از فرآیند جراحی

  - دانش و های مورد نیاز

  - آرامش دادن به بیماران قبل و بعد از جراحی

  - دقت و توجه زیاد به جزئیات

  - چالاکی و تمرکز زیاد

  - توان بدنی و استقامت زیاد

  - حفظ آرامش و خونسردی در هر شرایطی

  - تیمی

  - های ارتباطی مناسب

   

  شخصیت های مناسب این شغل

  اگر به حوزه علاقه داشته و در دقت و تمرکز زیادی دارید، این برای شما می تواند مناسب باشد. اما در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   

  شخصیت های مناسب این بر اساس شخصیت شناسی MBTI 

  ISTP این تیپ شخصیتی به ماهیت فنی این علاقه دارد.

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به این شغل

  فارغ التحصیلان رشته می توانند وارد این شوند. اگر فردی با شناخت و علاقه وارد این شود، می تواند بسیار در آن پیشرفت کرده و موفق شود. در صورت پشتکار و تلاش بیشتر می تواند به موقعیت های شغلی بهتری مانند سرپرستار عمل، مدیر و … برسد. در سراسر دنیا برنامه تربیت به دو صورت ارائه می شود. در حالت اول دانش آموختگان رشته ی کارشناسی پرستاری پس از کسب مدرک کارشناسی در یک دوره ی ۱ ساله تا ۲ ساله برای ورود به آموزش می بینند. در حالت دوم در مقطع کاردانی آموزش های عمومی را گذرانده و برای ایفای نقش فرد سیرکولر و اسکراب آماده می شوند. با نگاهی به استانداردهای این انجمن برای ایفای نقش اسکراب , تکنولوژیست باید در سه سطح آموزش ببیند. در سطح اول فرد برای های عمومی آماده می شود و در سطح دوم برای ایفای نقش در های تخصصی و فوق تخصصی و در سطح سوم فرد توانمندی های لازم تئوری و عملی را در حوزه ی مدیریتی به دست خواهد آورد.

   وضعیت و استخدام عمل

  تکنسین های می توانند در بیمارستان ها، کلینیک های بزرگ، مراکز جراحی دولتی و خصوصی و مراکز اورژانس مشغول به شوند. آمار دقیقی از وضعیت بازارکار و میزان استخدام در کشور در دسترس نمی باشد. با توجه به افزایش جمعیت بخصوص در سنین سالمندی و به دنبال آن افزایش بیماری ها و اعمال جراحی، نیاز همیشگی به های وجود داشته و بازارکار مناسبی برای این در کشور وجود دارد. اگر فردی با علاقه و پشتکار وارد این شود، مطمئنا می تواند موقعیت های شغلی مناسبی یافته و در خود موفق شود.

   

  وضعیت استخدام در برخی کشورهای جهان

  آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام های بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰ ، رشد۱۹   درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

   

  میزان عمل

  اطلاعات دقیقی از میزان های در کشور در دسترس نمی باشد. آن گروه از هایی که در بخش دولتی فعالیت می کنند، مطابق با قوانین حقوقی حاکم بر آن دارند. در بخش خصوصی این متخصصان متفاوت بوده و به میزان تجربه، تحصیلات، تخصص، و توانمندی های آنها بستگی دارد.

   

  درآمد این در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا - متوسط سالانه این شغل۳۹.۹۲۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارهای سال ۲۰۱۳، ۴۲.۰۰۰ دلار بوده است.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.