مشاغل خانگی مصداق عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی

تعداد بازدید: ۶۴
 • مشاغل خانگی مصداق عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی


  مسئول بسیج جامعه زنان هرمزگان مشاغل خانگی را مصداق عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی در استان دانست و گفت: دولت در اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی از حاشیه‌ها دوری کند و به اصل بپردازد.
  به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، این روزها بانوان می‌توانند بااستفاده از وام‌های اشتغال‌زایی در منازل خود اقتصاد مقاومتی را اجرا  کنند. مشاغل خانگی بهتر و بیشتر از دیگر مشاغل آزاد نرخ بیکاری را در شهرها و روستاها کاهش می‌دهد چرا که با هزینه کم و بهره‌مندی از وام‌های خود اشتغالزایی قابل اجراست.
  از این رو می‌توان با اطلاع‌رسانی کارآمد، مردم را با ایجاد اشتغال خانگی آشنا کرد و فرهنگ متکی بودن به خود که همانا بستر اجرای اقتصاد مقاومتی را سبب می‌شود، ترویج داد.
  در شهرستان بندرعباس هم طرح‌های خوبی در بخش اشتغال خانگی و در راستای اقتصاد مقاومتی  اجرا شده که در همین باره خبرگزاری تسنیم در گفت‌و‌گوی تفصیلی با منیر محمدی مسئول سازمان بسیج جامعه زنان استان هرمزگان به بررسی نقش مشاغل خانگی در اقتصاد مقاومتی پرداخته است.
  معرفی عرصه‌های مختلف فعالیت بسیج جامعه زنان، اقدامات انجام شده در راستای آسیب‌شناسی مسائل مرتبط با زنان، طرح‌های اجرا شده مشاغل خانگی از جمله موضوعات مورد بحث در این گفت‌وگو است.
  متن گفت‌وگوی تسنیم با مسئول بسیج جامعه زنان استان هرمزگان را در زیر می‌خوانید:
  تسنیم: در ابتدا توضیح مقدماتی در مورد فعالیت‌های بسیج جامعه زنان بفرمائید؟
  محمدی: در اوایل انقلاب فعالیت بسیج جامعه زنان بیشتر در مباحث پشتیبانی و امدادرسانی خلاصه می‌شدولی امروزه این فعالیت‌های در عرصه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی و اقتصادی نیز گسترش چشمگیری داشته است. در هر یک از این حوزه‌ها برنامه‌های مختلفی داریم. به عنوان مثال در حوزه و در بحث عفاف و حجاب، فعالیت‌ها در قالب کارگاه‌های آموزشی برای دختران با نام "کارگاه‌های دخترانه "در حال انجام است و نکات را به صورت چهر به چهره آموزش می‌دهند.
  همچنین "کارگاه‌های مادرانه" که مختص به مادران است نیز برگزار می‌شود که در آن نکات مختلفی آموزشی برای تربیت فرزندان، ارتباط با همسر و سلامت روحی و جسمی مادران مطرح می‌شود. در پایگاه‌های مختلف بسیج هم نشست‌های مختلفی با موضوع سبک زندگی اسلامی-ایرانی برگزار می‌شود. مقام معظم رهبری 26 نکته در ارتباط با سبک زندگی اسلامی ایرانی را بیان فرمودند که در نشست‌ها این 26 مورد به صورت سرفصل قرار گرفته و برای آن‌ها برنامه‌ریزی می‌شود.
  مهمترین موردی که در حال حاضر در سازمان بسیار به آن توجه داریم، برگزاری حلقه‌های صالحین است.در این حلقه‌ها افراد در سنین مختلف بعد از ثبت نام، تعیین سطح شده و با اساتید متفاوت، در مواردی که بیشتر احساس نیاز می‌شود آموزش می‌بینند.
  بیشترین استقبال در رده‌های سنی نونهال تا جوان است که به تبع بیشترین برنامه‌ریزی‌ها برای این سنین انجام شده است؛ در این کلاس‌ها سرگروه‌ها در کنار آموزش‌های متفاوت، در زمینه‌های درسی و اخلاقی به آموزش‌های رفتاری آنها نیز نظارت ویژه‌ای دارند. برای سنین پایین‌تر که گروه سنی  خردسالان را شامل می‌شود هم کلاس‌هایی تحت عنوان "مهد قرآن" را در پایگاه‌های بسیج در مساجد برگزار می‌کنیم که بیشترین هدف از برگزاری این کلاس آشنایی بچه‌ها از همان سنین کم با فرهنگ مسجد رفتن و قرآن است که هم استقبال خوبی از این کلاس‌ها شد و هم خروجی کار بسیار مطلوب بود.
  تسنیم: در حوزه اقتصادی چه فعالیت‌هایی داشتید که در راستای اقتصاد مقاومتی بوده است؟
  محمدی: در بحث اقتصادی هم با توجه به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر موضوع اقتصاد مقاومتی  و تولید ملی زنان در این حوزه عملکرد خوبی را داشتند. در حوزه اقتصادی در این چند سال اخیر ما بحث مشاغل خانگی را داشتیم. در استان هرمزگان پتانسیل بسیار خوبی در بین خواهران  دیده می‌شود.
  زنان نقش اول را در زمینه تعریف برنامه‌ عملیاتی برای خانواده به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی را دارند. تقویت مشاغل خانگی در عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی بسیار موثر است. مشاغلی را می‌توان در خانواده‌ها تعریف کرد که با استفاده از نیروی انسانی و امکانات یک خانواده شکل بگیرد.
  اشتغال افراد خانواده به تولید کمک می‌کند، مشاغل خانگی قطعا یکی از موضوعات مهمی است که اگر زنان استان ما به آن توجه کنند، تاثیر مهمی بر اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی می‌گذارد. ما سعی کردیم در بحث مشاغل خانگی امکاناتی را برای آموزش زنان برای ایجاد یک شغل خانگی داشته باشیم.
  این آموزش‌ها به صورت مستمر بوده و هزینه‌های بسیار اندکی را شامل می‌شود؛ برای عملیاتی کردن تمامی ایده‌ها و نیروهای بالقوه موجود در استان در ابتدا کارگروهی تشکیل دادیم که کار بررسی نقاط مختلف استان هرمزگان را برعهده داشت و نتیجه این بررسی‌ها به ما نشان می‌داد که در هر منطقه از استان بر  پرورش و یا تولید چه محصولاتی می‌توان کار کرد که متناسب با اقلیم و شرایط آن منطقه است.
  در همین راستا در حوزه اقتصادی "قطب‌های تولید" را تعریف کردیم و به این معنا که هر منطقه از استان هرمزگان که  در تولید یک محصول خاص پتانسیل خوبی دارد را به نام قطب همان محصول معرفی می‌کنیم. در حال حاضر از قطب‌های تولیدی استان می‌توان به بشاگرد به عنوان قطب تولید سیر، پارسیان به عنوان قطب تولید گوجه فرنگی، حاجی‌آباد به عنوان قطب تولید خرما، رودان به عنوان قطب تولید لیموترش و میناب به عنوان قطب تولید انبه اشاره کرد.
  ضمنا کمتر دیده شده که هرمزگان در زمینه فرش بافی فعالیت مستمر و ویژه‌ای داشته باشد که زنان ما در این رشته هم بسیار موفق عمل کردند و کارگاه‌های آموزش فرش بافی که با قیمت‌های مناسب در حال برگزاری است. مهیا کردن بستر مناسب آموزشی، بازار فروش مناسب و همچنین استفاده از تجهیزات کاملا بروز شده از جمله فعالیت‌های انجام شده در صنعت فرش بافی در استان است.
  تسنیم: مهمترین مشکلاتی که بانوان استان در بحث مشاغل خانگی با آن مواجه هستند، چیست؟
  محمدی: مهمترین و عمده مشکل بانوان ما در زمینه عرضه و فروش محصولاتشان است. متاسفانه نبود  بازار و بستری مناسب برای عرضه و فروش محصولات زنان ما را در بعضی موارد از ادامه این کار دلسرد می‌کند. دولت می‌تواند نقش موثری در حمایت از مشاغل خانگی و کمک به آن‌ها داشته باشد. وظیفه دولت نظارت و رسیدگی و تا حد امکان تسهیل اشتغال خانگی است.
  با تعاملاتی که با مسئولان استان داشتیم  این اواخر بخش زیادی از این مشکلات رفع شد و زنان ما مشکلی برای ارائه تولیدات نداشتند. عمده فعالیت زنان ما در مشاغل خانگی در حوزه صنایع دستی و مواد غذایی است. در حوزه مواد غذایی با رایزنی‌های خیلی خوبی که با دانشگاه علوم پزشکی و مرکز بهداشت داشتیم مقرر شد که این محصولات غذایی خانگی پس از بررسی‌های لازم در صورت دارا بودن شرایط بهداشتی مناسب کدهای بهداشتی را دریافت کنند تا مصرف کنندگان هم با اطمینان خاطر بیشتری  این محصولات را خریداری کنند.
  تسنیم: هدف از سرمایه‌گذاری و ورود به بحث مشاغل خانگی در حوزه زنان چیست؟
  محمدی: با توجه به فرمایشات و تاکید مقام معظم رهبری در بحث تحکیم نظام خانواده وحضور زن در محیط خانه و خانواده ما بیشتر بر مشاغل خانگی تمرکز کردیم. یکی از مزایای مشاغل خانگی برای زنان ما این است که می‌توانند با حضور در خانه و جمع خانواده به کسب درآمد بپردازند که این کار چند پیامد خوب را به همراه دارد. به عنوان مثال این کار جلوگیری می‌کند از مخاطراتی که در نتیجه حضورتمام وقت و بی‌اندازه  زنان و مادران  در مشاغل بیرونی بوجود می‌آید. زنان و مادران این امکان را دارند که به کسب درآمد بپردازند بدون اینکه به جایگاه و وظایف مادرانه‌شان خدشه وارد شود.
  تسنیم: در بحث آموزش برای توانمند شدن نیروی کار چه برنامه‌ای داشتید؟
  محمدی: با توجه به ظرفیت‌های موجود در هر منطقه با برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی با موضوعات متناسب با ظرفیت‌ها سعی کردیم که علاوه برحمایت زنان در ایجاد مشاغل مختلف خانگی و تولیدات بومی، نیروهای کاری موجود را در حوزه‌های مربوطه توانمند و تقویت کنیم که در آینده شاهد کارآفرینی از سوی آنها باشیم. ضمن اینکه بحث آموزش برای استان بسیار حائز اهمیت است؛ بعضاً به دلیل عدم آموزش لازم و مناسب در زمینه‌های مختلف خروجی‌های خوبی از کار نمی‌گیریم یا به تعبیر دیگر ایده‌پردازی‌های خوبی در سطح استان صورت نمی‌گیرد.
  تسنیم: با توجه به فعالیت‌هایی که در راستای اقتصاد مقاومتی و رفع موانع و مشکلات اقتصادی موجود بر سر راه بانوان استان انجام دادید، به عنوان یک فعال در حوزه زنان عملکرد دولت را در هموار ساختن این را چطور ارزیابی می‌کنید؟
  محمدی: دولت عملکرد نسبتاٌ خوبی در این زمینه داشته است اما در برخی زمینه‌ها مانند صدور مجوز مشاغل خانگی که توسط دستگاه‌های اجرایی چون ادارات میراث صنایع دستی و گردشگری، جهاد کشاورزی، بازرگانی، کار و امور اجتماعی و سازمان فنی و حرفه‌ای صورت می‌گیرد انتظار می‌رود مسئولان امر در صدور این مجوزها همکاری و تعامل بیشتری را با متقاضی انجام دهند. دولت باید سعی کند در مسائل اقتصادی کمتر وارد حواشی شده و به اصل بپردازد. نگاهی که مقام معظم رهبری به مسائل اقتصادی دارند ،نگاهی جامع و کامل است که دولت و دولتمردان باید بکوشند تا خود را به این دیدگاه نزدیکتر کنند.
  تسنیم: تعامل شما با بانوان اقشار دیگر بسیج به چه صورت است؟
  محمدی: کارگروهی را داریم با عنوان "زن وخانواده" که در این کارگروه نماینده‌ای از بانوان تمام اقشار بسیج  حضور دارند. این کارگروه‌ها با هدف تعامل بیشتر زنان اقشار مختلف بسیج با یکدیگر برگزار می‌شود که در آینده‌ای نه چندان دور نتایج مطلوبی را از برگزاری این کارگروه‌ها و نشست‌ها  مشاهده می‌کنیم.
  تسنیم: به عنوان سوال آخر، مهمترین اولویت جامعه زنان در هرمزگان را چه موضوعی می‌دانید؟
  محمدی: به نظر بنده اولویت اصلی ما در حوزه جامعه زنان استان هرمزگان موضوع عفاف و حجاب است. در استان هرمزگان با توجه به اینکه تعداد شهروندان غیر بومی بسیار قابل توجه است باید در نظر داشته باشیم که حضور افراد مختلف با فرهنگ‌های گوناگون در این استان خصوصا شهر بندرعباس، اگر برنامه‌ریزی‌ها و خوراک‌های  مناسب وجود نداشته باشد می‌تواند مشکلات فراوانی بوجود آورد و ضایعات فراوانی تولید کندبه همین جهت باید بسترسازی‌های در شهر وجود داشته باشد تا از بروز این مشکلات جلوگیری به عمل آید.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.