مشاغلی در جامعه وجود دارد که برای معلولان مناسب است

تعداد بازدید: ۴۵
 • مشاغلی در جامعه وجود دارد که برای معلولان مناسب است

  بنیانگذار کانون معلولان توانا و کارآفرین برتر کشور از جامعه معلولان گفت: افق فکری معلولان بستر مناسبی برای ایجاد اشتغال پایدار و نیز استقلال آنها در معیشت و کسب درآمد است.
  به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان تنکابن، سیدمحمد موسوی یکشنبه‌شب در جمع معلولان و مسؤولان حاضر در همایش بزرگ معلولان در شهرستان اظهار کرد: در جامعه مشاغلی وجود دارند که فکری و برای معلولان مناسب هستند و با ایجاد بسترهای خوب برای این قشر می‌توان شرایط رشد و شکوفایی و نیز اشتعال پایدار آنها را فراهم کرد و تحقق این امر مهم مستلزم ایجاد بسترهای مناسب از سوی مسؤولان و نیز تغییر دیدگاه جامعه معلولان به مقوله معلولیت است.
  وی بیان کرد: معلولان برای رشد و شکوفایی خود در بخش اشتغال باید افق دید خود نسبت به مشکلات را تغییر دهند و اگر بنشینند و فکر کنند معجزه ای صورت می پذیرد و یا مسئولی کاری میکند که شرایط تغییر مطلوبی کند کاری پیش نمی رود.
  این کارآفرین برتر کشور ادامه داد : این درست است که هر انسانی در حد توان خود باید از ظرفیت‌های موجود برای کمک به قشر محروم جامعه کمک کند و این توصیه دین و پیامبر آن است، اما باید بدانیم هیچ کس بهتر از خود معلول نمی‌داند او دارای چه استعداد، توانایی‌ها و علایقی است تا با شناخت درست از ظرفیت موجود در خود رشد و شکوفایی ایجاد کند.
  این مسؤول یادآور شد: با توجه به معلولیت خودم مدت‌ها فکر می‌کردم چرا معلول هستم و این تفکر در مشکل موجود مرا به نقطه‌ای رساند که امروز به عنوان خادم شما معلولان در مسیر موفقیت قرار گرفتم ، شما معلولان نیز با توجه به این که معلولان فکورترند از این محدودیت در پی حرکتی سازنده برای برون رفت از تنگناهای خود استفاده کنید و در این راه مسؤولان نیز باید زمینه‌های این تحول را فراهم کنند.
  موسوی بیان کرد: قبل از اینکه یک فعال اقتصادی باشم، یک فعال اجتماعی هستم و دیدم برای رسیدن به جایگاهی که بتوانم فعالیت اجتماعی کنم نیازمند سرمایه هستم از این رو با بهره‌گیری از فکر و توان خودم ابتدا در محور اقتصاد درست وارد شدم و پس از آن توانستم با تکیه بر وضعیت مطلوب اقتصادی به فعالیت مورد علاقه‌ام یعنی امور اجتماعی هم دسترسی پیدا کنم.
  موسوی افزود: از همان سال‌ها بود که بلافاصله فهمیدم نمی‌شود برای حل مشکلاتم به جریان‌های دولتی و کمک‌های اطرافیان تکیه کنم چون در مجموع کمک‌ها معمولا محدودند پس برای خودم تلاش کردم تا یک فرصت ویژه اقتصادی با موقعیت پایدار ایجاد کنم و با تصمیم درست بسته به خواست و توانم موفق شدم و امروز از این توفیق در راستای فعالیت های اجتماعی مورد علاقه‌ام بهره‌گیری می‌کنم و هم اکنون من یک فعال اقتصادی هستم اما در خدمت جامعه معلولان و خادم آنها هستم.
  این فعال جامعه معلولان در سطح بین‌المللی با اشاره به برخی مسائل مهم در حوزه معلولیت‌ها خاطرنشان کرد: شما معلولان برای موفقیت علاوه بر استفاده از تفکر باید دارای تشکل باشید و از این امکان برای کمک به جامعه معلولان استفاده درست کنید همان کاری که کانون معلولان توانا را تأسیس و از آن برای پیگیری مطالبات این قشر استفاده می‌کنیم.

   این مسؤول خاطرنشان کرد: با توجه به همین فعالیت‌ها امروز خادم شما به عنوان عضو شورای ویژه معلولان جهان در سازمان ملل به این سازمان هم اعلام کردم که معلولان با توجه به ناتوانی جسمی نباید ناتوان تلقی شوند و باید به آنها فکری داد و از ظرفیت فراوان اندیشه ایشان در بخش‌های مختلف مدیریتی استفاده کرد و به همین منظور نام کانون معلولان را توانا نام‌گذاری کردم.
  موسوی با انتقاد از مسؤولان و ارائه آمار نادرست از جمعیت معلولان گفت: در حالی که آمار جمعیتی معلولان کشور روی رقم 10 درصد است چرا بهزیستی آن را یک و نیم درصد اعلام می‌کند مگر بدون ارائه آمار صحیح می‌شود بودجه لازم برای این قشر را تهیه و تنظیم کرد؟.
  وی از سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری دریایی توأم با طرح پرورش ماهی در قفس که دو سالی در پیج و خم بوروکراسی اداری استان با توجه به ایجاد اسکله آن متوقف است، گفت: در استان استقبال خوبی از سرمایه‌گذار نمی‌شود و این پروژه مهم که به صورت مستقیم ظرفیت 200 نفر اشتغال‌زایی دارد با موانع گوناگون اداری متوقف است و به دفعات با مشکلات فراوان برای رفع موانع پیگیر شدم اما تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.
  مؤسس کانون معلولان توانا در پایان به توانمندی‌های فراوان در کشور و ظرفیت‌های خوب نیروی انسانی و متخصص و توان اقتصادی اشاره کرد و گفت: مسؤولان باید به نحو درست از این ظرفیت‌ها در بهبود وضعیت جامعه استفاده کرد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.