معرفی شغل برقکار

تعداد بازدید: ۱۷۳۶
 • معرفی شغل برقکار

  کار چیست؟

  برق کاری انجام کلیه امور مربوط به سیم کشی و منازل، ادارات، مراکز و … می باشد. برق متخصص در امر سیم‌کشی ساختمان‌ها، ماشین‌های ایستگاهی و تجهیزات مرتبط به آن‌ها است. ها معمولا عمومی یا هستند. عمومی با ساختمان ها اعم از مسکونی و اداری و تجاری بیشتر سروکار دارند در حالی که با سیستم کارخانه هاست.

  برق باید بسیار منظم و دقیق بوده و به جزئیات توجه نماید. همچنین باید به دستورالعمل های کاری موجود و مسایل ایمنی آگاهی کامل داشته باشد. مساله ایمنی در این بسیار مهم و حیاتی بوده و باید با اصول و دستورالعمل های ایمنی به خوبی آشنا باشد و در حین از لباس و کفش مناسب استفاده کند. همچنین باید بتواند در ارتفاع به راحتی کرده و توان بدنی خوبی داشته باشد.

   

  ساعت و محل کار

  ساعت ، اگر در جایی باشد، به صورت تمام وقت است. در برخی از حوزه ها که نیاز به کنترل شبانه روزی است،  گاهی شیفت های شب نیز دارد. اگر به طور مستقل کند و مغازه داشته باشد، ساعت کاری منعطفی داشته و خود او آن را تعیین می کند. بسته به نوع کار، محل می تواند داخل ساختمان ها، کارخانجات و یا در فضاهای بیرونی باشد.
   

  وظایف کار

  این متخصصان می توانند در زمینه های مختلف از کشی ساختمان منازل تا انجام کارهای برقی پروژه های بزرگ مهندسی فعالیت کنند. نصب، بازرسی و تست تجهیزات، اطمینان یافتن از عملکرد درست سیستم های برقی، یافتن عیوب موجود و رفع آنها می باشد.

  وظایف عبارتند از :

  - طراحی و نصب سیستم های برقی و روشنایی

  - بررسی و حفاظت از سیستم های و اطمینان یافتن از درست و ایمن کردن آنها

  - نصب و سیم کشی مدارهای سیستم دزدگیر و دوربین مداربسته

  - طراحی، نصب و سیم کشی سیستم اعلام حریق

  - نصب و سیم کشی تجهیزات حفاظتی

   

  برق کارهای تخصصی زیر را انجام می دهد :

  - نصب و سیم کشی تابلوهای توزیع برق

  - نصب و سیم کشی مدارهای الکتریکی

  - راه اندازی و موتورهای الکتریکی

  - نصب و سیم کشی دستگاه های حفاظتی

  - آشنایی با تجهیزات ایمنی و حفاظتی

   

  شخصیت شناسی کار

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای های فنی خوبی می باشند.

   ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

  ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کند. او بیشتر مایل است برای خود کند.

   

  مهارت و دانش مورد نیازبرای کاری

  - های عملی(تجربی) مناسب

  - مطابق با نقشه های فنی، طرح های ساختمانی و نمودارهای سیم کشی

  - با دقت و تمرکز زیاد و به صورت سازمان یافته و ایمن

  - توان انجام در ارتفاع، فضاهای محدود و شرایط آب و هوایی مختلف

  - های ارتباطی مناسب

  - تیمی به خصوص در پروژه های بزرگ

  - آگاهی از اصول و دستورالعمل های ایمنی در کار

  - توان بدنی مناسب

   
  تحصیلات لازم و نحوه ورود به برقکاری

  برای ورود به این می توانید دوره های فنی موجود را گذرانده و سپس به صورت کارآموزی نزد یک استاد ماهر مدتی شاگردی کنید. یا این که مستقیماً و با صرف زمان بیشتر، با شاگردی نزد یک استادکار ماهر ، فنون این را یاد بگیرید. به هر حال در این مانند بسیاری از مشاغل فنی، تجربه بسیار مهم می باشد.

  برای آموزش حرفه ای در این می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه و دانش (رشته های صنعتی، ساختمان ، ماشین آلات و تابلوسازی صنعتی)  یا فنی و حرفه ای (رشته های الکترونیک یا و الکتروتکنیک) شوید. افراد علاقه مند نیز می توانند در این رشته ها تا مقطع کاردانی یا کارشناسی به طور ناپیوسته در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند.
    
  در هر کدام از حالات فوق، یک راه سریع و زودبازده برای ورود به این شغل، یادگیری کاری به کمک محصولات آموزشی(نرم افزارها) می باشد که به کمک آنها در وقت و هزینه شما بسیار صرفه جویی می شود. 
   

  فرصت شغلی ، بازارکار و  وضعیت کار

  برق می تواند با توجه به حوزه تخصصی خود در کلیه کارخانه ها و مراکز صنعتی، اماکن اداری، تجاری و مسکونی کند. هرچه در کارش ماهرتر باشد، امکان ورود به پروژه های بزرگ برای او بیشتر می شود. البته بسیاری از کاران به صورت مستقل کرده و برای خود کسب و کاری را به راه انداخته اند.
   
  با توجه به نیاز همیشگی به در مصارف خانگی، اداری، تجاری و صنعتی، می توان به این نتیجه رسید که برای کاران بازارکار خوبی وجود دارد. همچنین آینده شغلی مناسبی پیش روی آنها می باشد. البته مسلم است هرچه متخصص تر و با تجربه تر باشد، با کیفیت تری انجام دهد و برخورد مناسبی با مشتریان و همکاران داشته باشد، فرصت های شغلی بهتری برای او وجود خواهد داشت و در کارخود پیشرفت خوبی خواهد کرد. در این صورت نیز افزایش خواهد یافت.

   
  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان کارها بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۲۳ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.
  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان این  رشد ۲۱.۶ درصدی داشته و در آینده رشد بسیار زیاد برای آن پیش بینی می شود.
   

  میزان کار

  درآمد در کشور، چه عمومی و چه صنعتی، در حد خوبی است. البته مستقیماً با تخصص و تجربه و کیفیت او  ارتباط داشته و ارتباطی خوب و انصاف در  باعث موفقیت و کسب بیشتر او خواهد شد.

    
  درآمد کاری در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه این ۴۸.۲۵۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۹,۲۰۰ دلار بوده است. 
  استرالیا – متوسط سالانه این ۵۷.۶۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.
  انگلستان -  متوسط سالانه این در ابتدای دوره کارآموزی سالانه ۱۲.۰۰۰ دلار، برای افراد تازه بین ۲۶.۰۰۰ تا ۳۰.۰۰۰ دلار و برای افراد باتجربه بین ۳۵.۰۰۰ تا ۴۵.۵۰۰ دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.